Azja

37 ciekawostek, informacji i faktów o Turkmenistanie

Turkmenistan flaga

Turkmenistan jest tylko jednym z tych miejsc: fantastyczny i zastanawiający. Coś niespodziewanego czai się za każdym rogiem. Aby pomóc w zrozumieniu nieco więcej na temat tego nietypowego miejsca i dlaczego warto je odwiedzić, stworzyliśmy listę niezwykłych faktów, mało znanych informacji i ciekawostek.

1. Turkmenistan jeszcze niedawno był jednym z najmniej odwiedzanych krajów na świecie. Przykładowo w 2012 roku ten kraj odwiedziło tylko 8900 osób.

2. Turkmenistan jest krajem w Azji Środkowej.

3. Graniczy z Kazachstanem na północnym zachodzie, Uzbekistanem na północy i wschodzie, Afganistanem na północy i wschodzie.

4. Turkmenistan jest domem kilku miast na jedwabnym szlaku.

5. Oficjalnym językiem jest język turkmeński.

6. Mieszka tutaj ponad 5 milionów osób.

7. Jest to 52. największy kraj na świecie pod względem powierzchni z 488 100 km2.

8. Aszchabat jest stolicą i największym miastem Turkmenistanu.

9. Od 1993 r. obywatele otrzymują bezpłatnie energię elektryczną, wodę i gaz ziemny dostarczane przez rząd na podstawie gwarancji, która ma obowiązywać do 2030 r.

10. Teren Turkmenistanu to w większości płasko-rolkowe wydmy i pustynia z górami na południu.

11. Aýrybaba jest najwyższą górą w Turkmenistanie o wysokości 3138 metrów nad poziomem morza.

12. Turkmenistan ogłosił niepodległość od Związku Radzieckiego 27 października 1991 roku,

13. Turkmenistan był rządzony przez dyktatora i prezydenta, Saparmurata Niyazova w latach 1991-2006.

14. Kiedy miasto Merv zostało zniszczone przez Mongołów, oszczędzono tylko 400 osób.

15. Stojący w Aszchabadzie maszt o wysokości 133 metrów jest jednym z najwyższych masztów flagowych na świecie.

16. Dywany są znane na całym świecie od wieków.

17. Lipiec 1983 r. był oficjalnie najgorętszym dniem w Turkmenistanie i Związku Radzieckim – został odnotowany w Rezerwie Repetek przy 50 stopniach Celcjusza.

18. Turkmenistan posiada 6. największe na świecie zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego.

19. W roku 330 p.n.e. Aleksander Wielki założył miasto Aleksandria, które później stało się Merv.

20. Jednym z projektów byłego prezydenta Saparmurata Niyazova jest ośrodek narciarski w górach Turkmenistanu bez śniegu.

21. Karakum Canalis jest jednym z najdłuższych na świecie kanałów wykorzystywanych do nawadniania.

22. W marcu 2014 r. z ich funkcji zwolniono 15 000 pracowników służby zdrowia. Rok później wszystkie szpitale poza stolicą zostały zamknięte. Stało się tak dlatego, że postanowiono, że każdy powinien przybyć do stolicy na leczenie.

23. Nazwa Turkmenistan pochodzi od języka perskiego i oznacza po prostu „Ziemię Turkmenów”.

24. Prezydent, Saparmurat Niyazov wprowadził w życie wiele ustaw przez całe swoje rządy, oto tylko dwie z nich. W lutym 2004 r. zakazano mężczyznom posiadania długich włosów lub brody. Psy

zostały zakazane w stolicy z powodu ich „nieprzyjemnego zapachu”.

25. Ruhnama – książka napisana przez Saparmurata Niyazova musiała być eksponowana w miejscach ważnych, wszystkich budynkach rządowych i sklepach. W meczetach miał być traktowany tak samo jak Koran. Niezastosowanie się do tego wymogu doprowadziłoby do zniszczenia meczetu.

26. Turkmenistan, nazywany Koreą Północną Azji Środkowej, zaliczany jest do krajów najtrudniejszych do odwiedzenia, z rygorystycznymi wnioskami wizowymi wymagającymi pomocy biur podróży i przewodnika.

27. Linia brzegowa z Morzem Kaspijskim ma 1768 kilometrów.

28. Miasto Dekhistan położone jest w zachodniej części Turkmenistanu, w pobliżu Morza Kaspijskiego. Miasto położone jest w Dolinie Mizrijskiej, która posiada jeden z najbardziej unikalnych terenów w Azji Środkowej.

29. Średniowieczne miasto Abiverd znajduje się w prowincji Ahal w południowym Turkmenistanie, w pobliżu granicy z Iranem. W mieście znajdują się ruiny starożytnej fortecy i meczetu.

30. Turkmenistan posiada 3 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.

31. W 2015 roku wystrzelono pierwszego satelitę Turkmenistanu, w tym samym miesiącu wszystkie anteny satelitarne zostały zakazane w całym kraju, aby uniemożliwić mieszkańcom dostęp do międzynarodowych mediów.

32. Gurbanguly Berdimuhamedow przejął władzę w Turkmenistanie w lutym 2007 roku, zastępując Saparmurat Niyazov.

33. Turkmenistan jest w 70% pustynią. Pustynia i piasek są charakterystyczną cechą geograficzną, ponieważ większość kraju jest domem dla rozległej pustyni Karakum.

34. Krater Darvaza jest błędem popełnionym przez człowieka. Jedna z największych atrakcji dla podróżnych w Turkmenistanie, krater Darvaza, pali się nieustannie na środku pustyni. Znany również jako „brama piekła”. W 1971 roku radzieccy geolodzy wiercili dziurę by uzyskać gaz ziemny. Po tym, jak ich sprzęt i transport wpadły do dziury i gaz zaczął uciekać, zdecydowali się rozpalić ognień. Myśleli, że spalenie gazu zajmie tylko kilka dni. Krater nadal pali się od prawie 50 lat.

35. Miasto Saraghs jest w oazie miejskiej położonej w turkmeńskiej prowincji Ahal. Miasto było ważną oazą na Jedwabnym Szlaku.

36. Kult osobowości i przywództwa Saparmurata Nijazowa został wykorzystany jako podstawa filmu „Dyktator”.

37. Według Światowego Wskaźnika Wolności Prasy 2017 roku Turkmenistan zajmuje 178. miejsce na 180, a poniżej znajduje się tylko Korea Północna i Erytrea.