Ciekawostki

14 interesujących ciekawostek o trzewikodziobie

źródło: Wikipedia

Jego cechą charakterystyczną jest dziób przypominający swoim kształtem buta, stąd nazwa trzewikodziób. Dziób ten jest szeroki, a jego długość wynosi ok. 20 cm. Ptak wykorzystuje go do łapania ryb, przenoszenia jaj i piskląt a nawet do kłapania w różnych tonach w celu odstraszenia intruza lub komunikacji z innymi osobnikami.

Chcesz wiedzieć o fascynującym ptaku jakim jest trzewikodziób? Oto zbiór ciekawostek na jego temat.

1. Ptak ten zamieszkuje duże bagna w Afryce Środkowej, od Sudanu Południowego i południowo-zachodniej Etiopii, przez Ugandę aż po południowo-wschodnią Demokratyczną Republikę Konga i północną Zambię.

2. Jest jedynym przedstawicielem rodziny Balaenicipitidae czyli trzewikodziobów. Wcześniej zaliczany był do rzędu bocianowych, można więc się spotkać z nazwami bocian wielorybi i bocian butodzioby. Obecnie zaliczany jest do rzędu pelikanowych.

3. Zarówno gatunek jak i rodzaj został opisany po raz pierwszy przez w 1850 r. Dokonał tego angielski ornitolog John Gould. Okaz typowy pochodził z górnego Nilu Białego.

4. Są to duże ptaki, które osiągają do 120 cm wzrostu, przy rozpiętości skrzydeł sięgającej do 2,5 m. Ważą stosunkowo niewiele, bo zaledwie 5-6 kg. Nie latają zbyt często, a jeśli już im się zdarzy, to nie lecą dalej niż 500 m.

5. Mają szare upierzenie z zielonkawym połyskiem. Nogi trzewikodziobów mają czarny kolor, a oczy przybierają barwę żółtawą lub szarawo-białą. Dziób jest żółtawy i ma drobne ciemniejsze plamy.

6. Żywią się przede wszystkimi rybami dwudysznymi, na które chętnie czekają w płytkich wodach. Do ich ulubionych gatunków należą wielopłetwiec senegalski, sum i tilapia. Trzewikodzioby aktywne są przede wszystkim w nocy.

7. Swoje menu zdarza im się urozmaicać mięczakami, żabami, małymi ssakami a nawet młodymi żółwiami i krokodylami. Na niektórych obszarach, takich jak Sudan, nie pogardzą również ryżem i innymi ziarnami oraz trawami.

8. Według Czerwonej księgi gatunków zagrożonych trzewikodzioby są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Do stanu tego przyczynia się utrata naturalnych siedlisk i poszukiwanie ptaków przez kolekcjonerów, którzy są w stanie zapłacić za nielegalne pozyskanie ptaka nawet 20 tys. dolarów.

9. W egipskich grobowcach zostały odnalezione rysunki przedstawiające trzewikodzioby. Malunki te pochodzą z ok. 3500 r. p.n.e.

10. Zobaczyć trzewikodzioba można m.in. w zoo w czeskiej Pradze. W Polsce ptak ten nie występuje. Co ważne, w niewoli nie chce się rozmnażać.

11. Należy do grona dzikich ptaków o wyjątkowej żywotności. Osobniki trzewikodzioba mogą osiągać wiek nawet 50 lat, choć można się również spotkać z informacją, że średnia długość życia tych ptaków wynosi 36 lat.

12. Ptaki te należą do samotników. Wyjątek stanowi okres godowy. Samica i samiec na zmianę wysiadują jaja, a następnie wspólnie opiekują się potomstwem. Podczas jednego lęgu samica składa zazwyczaj 1-2 jaja. Ponadto trzewikodzioby są zwierzętami monogamicznymi.

13. Nie należy do ptaków wędrownych. Jego sezonowe przemieszczanie się związane jest wyłącznie z poszukiwaniem pożywienia lub nowego siedliska, jeśli stare zostało np. zniszczone przez ludzi.

14. Według różnych danych ilość trzewikodziobów na świecie waha się od 5 do 8 tys. lub od 11 do 15 tys. osobników.