Polska

10 Ciekawostek o Trójmieście

posąg śpiącego lwa

Trójmiasto to ośrodek metropolitalny, który obejmuje trzy duże miasta na Pomorzu: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Gdańsk stanowi główny ośrodek miejski oraz siedzibę województwa pomorskiego. Jest to niezwykle atrakcyjny region, w którym znajduje się mnóstwo atrakcji dla turystów. Jego zaletą są nie tylko piękne plaże i nadmorskie promenady, ale również mnóstwo ciekawych miejsc dla miłośników architektury i historii.

1. W okresie międzywojennym Gdańsk był tak zwanym Wolnym Miastem Gdańsk. Po konferencji pokojowej w Wersalu, która miała wprowadzić nowy porządek po pierwszym globalnym konflikcie, ani Polsce, ani Niemcom nie udało się wywalczyć tego miasta dla siebie.

2. 1 września 1939 roku niemiecki pancernik, Schleswig-Holstein, przypłynął do Gdańska z przyjacielską wizytą, kiedy nagle zaczął ostrzeliwać polską bazę przeładunku broni i amunicji na półwyspie Westerplatte. W tym samym czasie oddziały Wehrmachtu przekraczały polską granicę w kilkunastu miejscach. Był to początek drugiej wojny światowej.

3. Symbolem Gdańska jest Żuraw, czyli dźwig, którego zadaniem było przeładowywanie towarów w porcie. Prowadzą do niego Długie i Rybackie Pobrzeża i stanowi jeden z atrakcyjniejszych zabytków miasta.

4. Gdynia stanowi nowoczesne miasto, które bardzo często zostaje wybrane na miejsce urlopowe przez wielu turystów z Polski i Niemiec. Można tu podziwiać majestatyczne żaglowce i statki, a okolice wybrzeża naszpikowane są restauracjami z kuchnią z całego świata.

5. Sopot stanowi typowy nadbałtycki kurort, a jego symbolem jest znane w całym kraju molo. W sopockiej Operze Leśnej co roku odbywa się jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce.

6. Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku i znajduje się w nim dziesięć rezerwatów przyrody. Jego cechą charakterystyczną jest polodowcowa rzeźba terenu, a szlaki turystyczne pozwalają zobaczyć mnóstwo gatunków roślin i zwierząt.

7. Molo w Sopocie zostało zbudowane w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku przez Rosjan, jednak później zostało spalone. To odbudowane od 2005 roku nosi imię Jana Pawła II.

8. Krzywy Domek przy ulicy Monte Cassino w Sopocie należy do najciekawszych obiektów w mieście. Jego część stanowi Centrum Handlowe „Rezydent” i został wybudowany w latach 2003-2004.

9. Hotel Grand w Sopocie ma na liście swoich gości tak popularnych polityków jak kubański przywódca, Fidel Castro, czy Charles de Gaulle.

10. Gdańsk słynie od stuleci z najpiękniejszych bursztynów oraz mistrzów bursztyniarstwa. To stąd pochodziły kamienie, które składały się na zaginioną Bursztynową Komnatę, która znajdowała się kiedyś w berlińskim Charlottenburgu.