Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Traszce Zwyczajnej

traszka zwyczajna
źródło: Christian Fischer / Wikipedia

Traszka zwyczajna to płaz ogoniasty z rodziny salamandrowatych, który występuje w Europie i Azji. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jej temat.

1. Długość ciała u dorosłych osobników waha się od 4 do nawet 11 centymetrów, a u samic od czterech do 10 centymetrów. W przeciwieństwie do innych traszek europejskich w tym wypadku samica jest mniejsza od samca.

2. Ciało traszki jest wydłużone i słabo umięśnione. Gdyby ktoś spojrzał na nią przez lupę, zauważyłby otworki bardzo podobne do linii bocznej ryb. Traszki mają zazwyczaj brunatny kolor i ciemne plamki, które są bardziej widoczne na jaśniejszym brzuchu.

3. Zdarzają się traszki zwyczajne cierpiące na dziedziczny albinizm. Wynika on z braku czarnego barwnika w skórze, a traszki te mają czerwone oczy.

4. Samiec traszki zwyczajnej ma po środku grzbietu grzebień, który ciągnie się aż do ogona, oraz szerokie błony pławne. Jest to element niezwykle potrzebny w okresie godowym, kiedy to u samców dodatkowo na bokach pojawiają się atrakcyjne niebieskie pasy.

5. Traszki zwyczajne preferują niziny, ale w Polsce zdarza im się gęsto występować na obszarach wyżynnych. Na przykład w Tatrach gatunek ten można spotkać nawet na wysokości przekraczającej 1000 metrów nad poziomem morza.

6. Traszka zwyczajna jest gatunkiem zimno-wodnym. Do wody wchodzi wiosną albo jesienią, aby spędzić tam okres godowy. W tym okresie wykazuje aktywność niemal przez całą dobę, zwłaszcza jeśli dni są słoneczne.

7. Traszka zwyczajna posiada ogon wyposażony w płetwę, dlatego można powiedzieć, że jest doskonałym pływakiem.

8. Do codziennego jadłospisu traszek żyjących w wodzie należą przede wszystkim larwy owadów, niewielkie skorupiaki, a nawet kijanki innych płazów.

9. Gatunek ten wychodzi na ląd dopiero po zakończeniu okresu godowego. Wówczas żeruje w nocy, a w ciągu dnia ukrywa się pod kamieniami czy w jamach ziemnych. Niektóre z nich egzystują razem ze świerszczami w ich jamach.

10. Na lądzie traszki zmieniają dietę. Żywią się wówczas przede wszystkim ślimakami, dżdżownicami, pająkami i innymi owadami, a w ciągu dnia wychodzi na zewnątrz tylko, jeśli pada deszcz.

11. Traszka zwyczajna czuje się o wiele mniej bezpiecznie na lądzie, ponieważ porusza się powoli i nie jest w stanie uciekać przed zagrożeniem. Jej jedyną formą obrony są gruczoły jadowe, które wydzielają substancję o odrzucającym zapachu i smaku.

12. W okresie zimowym traszki zwyczajne zapadają w sen zimowy. Najczęściej czas ten spędzają w bardzo dużych grupach. Odkryto zimujące traszki, których było kilkaset w jednym miejscu.

13. Jaja samicy zawijane są przez nią w liście roślin wodnych, a może ich być od sześćdziesięciu do nawet trzystu. Młode larwy oddychają za pomocą skrzeli i na początku odżywiają się mikroskopijnymi skorupiakami takimi, jak małżoraczki.

14. Kijanki traszki zwyczajnej są bardzo żarłoczne i agresywne. Zdarzają się między nimi nawet przypadki kanibalizmu.

15. Populacja traszki zwyczajnej na świecie jest tak liczna, że uważa się ją za stabilną i nic na chwilę obecną jej nie zagraża.