Polska

Najlepsze Trasy Rowerowe w Zamościu

trasy rowerowe zamość

Zamość to miasto znajdujące się w województwie lubelskim i będące jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych Zamojszczyzny. Nazywany jest perłą renesansu i miastem arkad, a ze względu na liczne zabytki przyciąga wielu turystów z całej Polski. Okolice miasta są też atrakcyjne pod względem wycieczek rowerowych. Jakie trasy warto poznać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Szlak Gminy Zamość to trasa mająca w sumie nieco ponad 37 kilometrów długości i należąca do umiarkowanie trudnych. Większość odcinków stanowi tutaj droga szutrowa, która jest przejezdna nawet po opadach deszczu. Po drodze mija się kapliczkę św. Romana, koło której wypływa podziemne źródło.

2. Trasa wiodąca przez Zamość, Białobrzegi, Zalew Nielisz, Michałów, Kąty Pierwsze i powracająca do Zamościa ma ponad 52 kilometry długości. Ze względu na małą ilość podjazdów i niewielkie przewyższenie należy do bardzo łatwych. Z pewnością docenią ją rowerzyści, którzy lubią trasy z pięknymi widokami.

3. Trasa prowadząca z Zamościa przez Pniówek, Wólkę Wieprzecką, Wychody i Mokre to pętla, która zaskakuje urozmaiceniem. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy jazdy w pięknych okolicznościach przyrody, jak i ci, którzy chcą po drodze zobaczyć zabytki. Cała trasa ma ponad 50 kilometrów długości i należy do umiarkowanie trudnych.

4. Trasa wiodąca z Józefowa do Zamościa i później do Zwierzyńca nie należy do trudnych, ale ma ponad 80 kilometrów, dlatego zaleca się ją rowerzystom, którzy mają niezłą kondycję. W samym Zamościu ścieżkami rowerowymi można dojechać do największych atrakcji miasta takich, jak Rynek czy ruiny zamku. W Zwierzyńcu w ramach nagrody za długą trasę warto zafundować sobie odpoczynek nad zalewem.

5. Droga z Zamościa do Wierzchowin i Jacni ma prawie 26 kilometrów i należy do łatwych. Ze względu na niewielki ruch i brak trudnych podjazdów świetnie sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych i nie tylko. We wsi Wierzchowiny znajduje się zabytkowa gorzelnia, którą warto zobaczyć.

6. Trasa z Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego ma nieco ponad 40 kilometrów długości. Dla doświadczonych rowerzystów nie jest to dużo, ale warto podkreślić, że ukształtowanie terenu czyni z nią naprawdę wymagającą trasę. W Tomaszowie Lubelskim warto zobaczyć średniowieczny układ urbanistyczny i najważniejsze zabytki w postaci drewnianej „Herbaciarni” z końca XIX wieku czy też świątyń.

7. Pętla zaczynająca się i kończąca w Szczebrzeszynie, która wiedzie przez Zwierzyniec i Zamość ma ponad 53 kilometry długości i nie jest zbyt trudna, dlatego świetnie sprawdzi się jako rozgrzewka na rozpoczęcie sezonu. W samym Szczebrzeszynie znajduje się sporo zabytków wartych uwagi takich, jak ruiny zamku czy liczne świątynie.

8. Trasa wiodąca przez Osiedle Powiatowa, Osiedle Orzeszkowej-Reymonta, Osiedla Kilińskiego i Słoneczny Stok ma tylko nieco ponad 10 kilometrów długości, a jego największym walorem jest fakt, że doskonale nadaje się do jazdy po zmroku. Dobrze oświetlone ścieżki świetnie sprawdzą się w okresie letnim, kiedy jazda jest przyjemniejsza już po zachodzie słońca.

9. Trasa z Zamościa nad Zalew Nielisz ma ponad 32 kilometry długości i jest bardzo urozmaicona. Część trasy wiedzie drogą asfaltową, a część szutrową. Najpiękniej prezentuje się ostatni odcinek nad samym zalewem, gdzie warto dotrzeć na zachód słońca.

10. Trasa w Zamościu stanowiąca pętlę biegnącą przez park ma ponad 17 kilometrów długości i stanowi bardzo przyjemny wariant zarówno dla doświadczonych, jak i zaczynających rowerzystów. Należy kierować się na Osiedla Świętego Piątka, później na Osiedla Jana Zamoyskiego, a ostatecznie na Osiedle Powiatowa i Kilińskiego. Trasa jest łatwa i wiedzie po ścieżkach rowerowych.