Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Ustroniu

trasy rowerowe ustroń

Ustroń to miasto uzdrowiskowe w województwie śląskim, które od wielu lat przyciąga rocznie tłumy kuracjuszy i turystów. Znajduje się tutaj sporo zabytków oraz atrakcyjnych szlaków turystycznych prowadzących między innymi na szczyty Beskidu Śląskiego. Okolice Ustronia są również bardzo atrakcyjne z punktu widzenia rowerzystów. Jakie trasy rowerowe warto sprawdzić? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa rowerowa wiodąca przez z Wisły przez Brenną do Szczyrku ma niemal 50 kilometrów długości i należy do tras o średnim stopniu trudności. W Ustroniu Polana należy obrać kierunek na Równicę,  a potem jechać szlakiem zielonym. Przed wjazdem do Brennej znajduje się punkt widokowy z panoramą na tę miejscowość. W centrum Szczyrku można zatrzymać się  na obiad lub kolację w jednej z wielu góralskich knajpek.

2. Trasa wiodąca ze Skoczowa do Ustronia Polany i na równicę wynosi niespełna 19 kilometrów w jedną stronę i należy do umiarkowanie trudnych. Jej wielką zaletą jest fakt, że można jechać wzdłuż Wisły i podziwiać piękne widoki. Podjazd na Równicę wynosi około 7 kilometrów i gwarantuje wielką satysfakcję ambitnym rowerzystom.

3. Trasa z Bielska do Cieszyna zaczynająca się przy ulicy Klubowej w kierunku Mazańcowic wynosi ponad 90 kilometrów i wiedzie przez boczne drogi, przez co zapewnia względny spokój i imponujące widoki. Trasa ta jest wymagająca przede wszystkim ze względu na dystans, ale kontakt z przyrodą rekompensuje całe zmęczenie.

4. Zaczynająca się w Ustroniu Polanie trasa rowerowa, która przebiega przez Równicę, Orłową i Trzy Kopce, a kończy się w Wiśle, wynosi nieco ponad 18 kilometrów. Jak na tak krótki dystans, oferuje mnóstwo atrakcji i miejsc, w których warto się na dłużej zatrzymać. Przy zwiedzaniu znajdujących się na trasie atrakcji warto zarezerwować na wycieczkę co najmniej pół dnia.

5. Pętla zaczynająca się w pobliżu Skrzycznego i wracająca w to samo miejsce wiedzie przez Cieszyn, Małą Czantorię, Wielką Czantorię i ma ponad 70 kilometrów długości. Wbrew pozorom jest to jednak trasa łatwa i wiedzie głównie przez płaskie tereny. Warto się na nią zdecydować ze względu na piękne krajobrazy i możliwość odwiedzenia atrakcji, z których słynie Beskid Śląski.

6. Trasa wiodąca z Ustronia przez Wisłę do Szczyrku ma prawie 30 kilometrów długości i wiedzie przede wszystkim przez tereny zielone i przyjemne, spokojne drogi. Ze względu na ukształtowanie terenu należy jednak do wymagających i jest zalecana rowerzystom, którzy szczycą się dobrą kondycją.

7. Pętla Ustroń-Szczyrk ma nieco ponad 79 kilometrów i należy do umiarkowanie trudnych tras rowerowych. Warto ruszyć przez Szczyrk z trudnym podjazdem pod Salmopol. Trasa jest zróżnicowana pod względem budowy i obfituje w przyjemne serpentyny. Warto podjechać chociaż na chwilę nad Jezioro Czerniańskie i zatrzymać się przy skoczni narciarskiej w Wiśle Malince.

8. Droga z Ustronie przez Trzyniec do Cieszyna to okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc w każdej z tych miejscowości. Trasa w sumie ma prawie 40 kilometrów długości i częściowo wiedzie przez Czechy. Składa się głównie z leśnych ścieżek i górskich tras, które bywają męczące, ale wytrawni rowerzyści będą zachwyceni.

9. Trasa z Wisły na Stożek i do Kubalonki ma tylko około 20 kilometrów długości, ale ze względu na ukształtowanie jest dość trudna. Zaczyna się na ulicy Kopydło, a potem skręca na Doliną Łabajów. Stamtąd można się już kierować żółtym szlakiem turystycznym. Czerwony szlak prowadzący na Kubalonkę jest dość kamienisty i momentami trzeba przenosić rower, ale później trasa przebiega bez żadnych komplikacji.

10. Droga prowadząca z Leśnicy do Beskidka wiedzie szlakiem zielonym, który zaczyna się od dość dużego podjazdu. Przed Orłową należy kierować się na wyciąg narciarski na Palenicy, a potem można jechać słynnym deptakiem w Ustroniu. Cała trasa ma prawie 35 kilometrów długości.