Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Ustce

trasy rowerowe ustka

Ustka to jedno z nadmorskich miast, do którego niewątpliwie warto się wybrać. Regularnie wygrywa z innymi miejscowościami pod względem najładniejszych plaż w Polsce. Znajduje się tutaj wiele atrakcji, niezwykła baza noclegowa, idealne warunki dla paralotniarzy i co najważniejsze dla miłośników rowerów – świetne trasy zarówno dla amatorów jak i wprawionych kolarzy.

W samym mieście poprowadzono kilka tras rowerowych, które nie są zbyt długie, więc idealne dla amatorów tych dwóch kółek. Mają one zaledwie kilkaset metrów do ponad jednego kilometra. Można się na nie wybrać z dziećmi i trochę pokrążyć po mieście. Przebiega tutaj natomiast niezwykle ciekawy szlak o długości ponad 8,5 tys. km jakim jest Nadmorski Szlak Hanzeatycki. Prowadzi on z Ustki do Jarosławca, a dalej do Darłowa. Łącznie na terenie Polski ma on 588km.

Poniżej opisy najciekawszy szlaków rowerowych w Ustce:

  1. Szlak Zwiniętych Torów prowadzi z Ustki ro Rowów i mierzy sobie 21 km. Szlak ten prowadzi przez tereny gdzie niegdyś szły linie kolejowe (zdemontowane w 1945r.). Trasa rozpoczyna się w Ustce przy ul. Grunwaldzkiej, a dalej biegnie przez ul. Armii Krajowej gdzie można zobaczyć oznakowania szlaku. Jeżeli komuś mało rowerowych przygód to trasę można sobie wydłużyć u podnóża góry Rowokół i zrobić pętlę wokół jeziora Gardno (trasa ta ma wtedy ponad 60 km więc jest to przejażdżka dla bardziej wprawionych i wytrwałych rowerzystów).
  2. Szlak R-10 ma długość 56km i biegnie następująco: Ustka – Jarosławiec – Ustka. Jest to międzynarodowy szlak, który biegnie wzdłuż linii Morza Bałtyckiego. Należy również do Hanzeatyckiej Trasy Rowerowej. Nadmorski krajobraz jak i okoliczne jeziora na pewno urozmaicą przejażdżkę. Część szlaku przebiega również przez wspomniany powyżej szlak Zwiniętych Torów. Wjeżdżając do Słowińskiego Parku Narodowego należy pamiętać, aby poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach.
  3. Ustka – Kluki – Ustka. Kolejna trasa prowadząca poprzez „zwinięte tory” aż do Smołdzina, a stamtąd prosto do Kluk. Długość trasy to 90km. W Klukach warto się zatrzymać na chwilę i odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej.
  4. Ustka – Komnino – Bukowo – Żelkowo – Rowy – Ustka to trasa o długości 55 km. Niezwykle ciekawa trasa, po drodze napotkać można wiele ciekawych pamiątek dawnej techniki oraz ciekawostek przyrodniczych. Na rozlewiskach rzeki Łupawy można spotkać żer bobrów i to tam trasa zatacza pętlę wokół jeziora Gardno po czym poprzez Rowy zawraca do punktu wyjścia – Ustki.
  5. Szlakiem elektrowni wodnych. Kolejna trasa dla wprawionych, liczy bowiem 90km i biegnie następująco: Ustka – Słupsk – Skarszów Dolny – Krzynia – Konradowo – Gałęźnia Mała – Soszyca. W skład szlaku wchodzi Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, a na jego terenie znajdują się elektrownie wodne – najstarsze czynne w Europie.
  6. Ustka – Swołowo – Ustka to szlak o długości 38km nazywany również „Krainą w kratę”. W miejscowości Swołowo zachowały się bowiem zagrody i obiekty gospodarcze o konstrukcji szachulcowej, przez co domy wyglądają jakby były pomalowane w kratkę.

Szlak Zeppelinów to niedługa trasa – 26km. Ustka – Zapadłe – Wytowno – Machowino – Lubuczewo – Jezierzyce. Trasa zaczyna się przy ul. Armii Krajowej, a następnie jadąc w kierunku Zapadłego można podziwiać naprawdę piękny krajobraz. Do kolejnego punktu jakim jest Wytowno można dojechać na dwa sposoby: starym nasypem kolejowym bądź szosą z Przewłoki. Będąc w Wytownie warto zrobić mały odpoczynek i zobaczyć późnobarokowy dwór. W miejscowości Lubuczewo warte uwagi są pałac, stara kuźnia oraz cmentarz.