Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Trójmieście

trasy rowerowe trójmiasto

Trójmiasto to ośrodek metropolitalny obejmujący trzy atrakcyjne miasta w województwie pomorskim, a mianowicie Gdańsk, Sopot i Gdynię. W okresie letnim Trójmiasto przyciąga przede wszystkim urlopowiczów kochających Morze Bałtyckie i chcących pozwiedzać liczne zabytki znajdujące się w tej okolicy. Tereny te są również rajem dla miłośników jazdy na rowerze.

Jakie szlaki rowerowe warto poznać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa przez jeziora pod Trójmiastem

Trasa przez jeziora, torfowiska i potoki w okolicach Trójmiasta zapewnia nie tylko malownicze widoki i możliwość zobaczenia tego terenu z zupełnie innej perspektywy, ale również spory wysiłek. Trasa jest długa na ponad 50 kilometrów i zapewnia możliwość zobaczenia jezior Straszyńskiego, Łapińskiego i Otomińskiego, a także rzekę Reknicę.

2. Niebieski szlak rowerowy

Niebieski szlak rowerowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jego przedłużenie do Lęborka to najdłuższa trasa rowerowa w okolicy, która ma aż ponad 102 kilometry długości. Szlak rozpoczyna się wzdłuż rzeki Okalicy i wiedzie przez Jelenią Górę oraz Kamienne Mosty. Na trasie nie brakuje pięknych widoków oraz atrakcji w postaci jezior, wsi i uroczych miasteczek.

3. Szlak Motławski

Szlak Motławski ma ponad 30 kilometrów długości i wiedzie wzdłuż rzeki Motławy. Jest to szlak, który bez problemu pokonają nawet niewprawieni kolarze, a na trasie można zapoznać się nie tylko z dziejami tutejszej architektury, ale również z bogactwem przyrody. W mijanych wsiach można podziwiać gotyckie budowle sakralne pammiątające czasy krzyżackie.

4. Pętla Mirachowska

Trasa rowerowa wiodąca przez Czarny Kos, Lasy Mirachowskie, Kamienicę Królewską, Sianowo i wracająca do punktu wyjścia ma ponad 81 kilometrów, ale wprawni rowerzyści mogą pokonać ją w ciągu jednego dnia. To trasa, która zachwyca dziką przyrodą, a same Lasy Mirachowskie są przez wielu ludzi uznawane za jeden z najpiękniejszych zakątków Kaszub.

5. Trasa Wejherowo – Reda

Szlak rowerowy z Wejherowa do Redy wynosi około 20 kilometrów i należy do umiarkowanie trudnych ze względu na jedno mocne wzniesienie. Większość drogi nie sprawi jednak kłopotów nawet niedoświadczonym kolarzom. Część drogi wiedzie przez las. Warto zajrzeć na punkt widokowy w Redzie, z którego rozpościera się piękny widok na Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.

6. Trasa Gdańsk Wrzeszcz – Matemblewo

Trasa rowerowa w okolicach Jaśkowej Doliny, a dokładnie we Wrzeszczańskich Lasach pozwala na odwiedzenie aż trzech punktów widokowych, dzięki którym można zobaczyć okolice z zupełnie innej perspektywy. Cała droga ma prawie 50 kilometrów długości, a w trakcie jazdy można również zatrzymać się przy Teatrze Leśnym, kapliczce w sanktuarium w Matemblewie czy podziwiać piękną architekturę mijanych miejscowości.

7. Trasa Dolina Reknicy – Przywidz

Trasa rowerowa prowadząca Doliną Reknicy do Przywidza ma 35 kilometrów długości i uznawana jest za średnio trudną. Wyprawa rozpoczyna się w Czapielsku i częściowo pokrywa z Czarnym Szlakiem Wzgórz Szymbarskich, prowadząc w stronę Jeziora Głębokiego. Szlak ten przyciąga przede wszystkim miłośników przyrody, którzy mogą tutaj podziwiać piękną roślinność i uciec od zgiełku miasta.

8. Trasa przez Gdańsk

Trasa rowerowa z Gdańsk Chełm przez Lasy Oliwskie i drogą powrotną ścieżką nadmorską zachwyca różnorodnością, dobrym stanem i malowniczymi widokami. Cały szlak ma ponad 42 kilometry, wiedzie asfaltem w stronę Oliwy, a później przez las na szczyt doliny Radości. Jest to łatwa i bardzo atrakcyjna trasa, która nie powinna nikomu przysporzyć nikomu trudności, a przede wszystkim zachwyca urodą.

9. Trasa Gdańsk Przymorze – Bursztynowa Góra

Trasa rowerowa z Przymorza do Bursztynowej Góry ma ponad 50 kilometrów długości, ale jest wyjątkowo przystępna nawet dla niedoświadczonych rowerzystów. Po drodze mija się Jezioro Jasień oraz rezerwat „Bursztynowa Góra”. Można również zatrzymać się w restauracji Wróblówka, aby posilić się przed dalszą drogą.

10. Trasa przez Mierzeję Wiślaną

Trasa rowerowa przez Mierzeję Wiślaną to dystans o długości aż 172 kilometrów. Dla wprawnych rowerzystów trasa ta jest możliwa do pokonania w ciągu jednego dnia. Trasa zaczyna się przy Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku i biegnie przez Rafinerię Gdańską, Wyspę Sobieszowską oraz Kąty Rybackie. Jest to jedna z najatrakcyjniejszych tras rowerowych Trójmiasta pod względem krajobrazu i ilości atrakcji.