Najlepsze trasy rowerowe w Szczyrku
W Beskidzie Śląskim istnieje wyjątkowe miejsce jakim jest Szczyrk. Jest to miejscowość o charakterze turystyczno–wypoczynkowym i sezon trwa tutaj cały rok. Zimą chętnie zjeżdżają tutaj narciarze natomiast latem turyści spragnieni pieszych i rowerowych wędrówek. Właściwie jest to raj dla miłośników górskiego kolarstwa. W okolicach wytyczonych jest kilka ciekawych tras z niezwykłymi widokami. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko są to góry i amatorom tych dwóch kółek może być ciężko przy niektórych podjazdach. Po za tym piesze wędrówki nie odzwierciedlają jazdy na rowerze więc nawet jeśli jakaś trasa wydawała się łatwa to wsiadając na rower można się zdziwić.
Poniżej lista najlepszych tras rowerowych w Szczyrku:
- Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską (czerwony szlak o długości 10,4 km, poziomy: 514 m n.p.m. – 1257 m n.p.m.). Jest to jeden z trudniejszych szlaków z uwagi na wspinaczkę. Polecana zaawansowanym kolarzom. Trasa prowadzi przez Szczyrk Górny, Młaki i Polanę Skrzyczeńską a powrót przez Halę Jaworzyna i dolinę Dunaciego. Przy dobrej widoczności na trasie można dojrzeć nawet Tatry.
- Magura schronisko PTTK „Klimczok” (czerwony szlak o długości 5,9 km, poziomy: 514 m n.p.m. – 1068 m n.p.m.). Kolejna trasa dla bardziej doświadczonych rowerzystów, nie bez powodu szlak oznaczono na czerwono.
- Beskid przez Migdały (szlak żółty o długości 5,6 km, poziomy: 514 m n.p.m. – 858 m n.p.m.). Szlak prowadzi przez Szczyt Beskidka i Przełęcz Karkoszczonkę i w dużym stopniu pokrywa się ze szlakiem pieszym jakim jest szlak Stanisława Huli. Na trasie podziwiać można panoramę Górnego Szczyrku.
- Bieniatka przez Górkę (szlak niebieski o długości 5,4 km, poziomy: 514 m n.p.m. – 831 m n.p.m.). Trasa ta pokrywa się częściowo z czarnym szlakiem, który prowadzi do Osiedla Bieniatka. W okolicy Polany Bartosicka rozciąga się widok na Beskid Żywiecki i Skrzyczne.
- Wkoło Skalitego przez Siodło pod Skalitem (szlak niebieski o długości 8,1 km, poziomy: 514 m n.p.m. – 746 m n.p.m.). Jedna z łatwiejszych tras prowadzi przez Zapalnicę, Siodło i Borowinę. Szlak nie jest zbyt długi ale po drodze warto zrobić sobie przystanki aby móc podziwiać piękne krajobrazy.
Ścieżka rowerowo – piesza: można się po niej poruszać o każdej porze roku. Powstała ona z myślą o turystach lubiących uprawiać turystykę pieszą i rowerową. Szlak nie jest długi, ma tylko 4 kilometry. Rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i prowadzi wzdłuż rzeki Żylicy do Skalitego.
Dodatkowo w sezonie letnim amatorzy ekstremalnego kolarstwa mogą skorzystać z trasy przeznaczonej dla narciarzy biegowych. Pętla ma niecałe 2 kilometry i zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku.
Z dłuższych szlaków o średnim stopniu trudności ciekawa jest trasa ze Skrzycznego do Szczyrku. Dystans wynosi 28 km. Trasa wiedzie następująco: Skrzyczne – Malinowska Skała – Przełęcz Salmopolska (nazywana Białym Krzyżem) – Szczyrk. Trasa rozpoczyna się przy Beskid Sport Arena i wiedzie w stronę stacji kolejki krzesełkowej Skrzyczne. Należy się kierować ul. Myśliwską i skręcić w ul. Olimpijską gdzie trasa zaczyna się wspinaczką pod górę. Przejeżdżając pod kolejką krzesełkową wjeżdża się na czerwony szlak, który prowadzi do Schroniska PTTK Skrzyczne. Zjeżdżając w dół zielonym szlakiem mijamy Małe Skrzyczne oraz Kopę Skrzyczeńską, po czym trasa wiedzie do Malonowej Skały. Stąd czerwonym szlakiem przejeżdżamy obok Jaskini Malinowskiej aż docieramy do Przełęczy Salmopolskiej. Jest to świetny punkt widokowy. Kolejny żółty szlak powiedzie nas z powrotem do punktu startu.