Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Szczawnicy

trasy rowerowe szczawnicy

Wybierając się w Pieniny nie można nie zahaczyć o uzdrowisko nad potokiem Grajcarek. To tam znajduje się Szczawnica, miejsce chętnie odwiedzane przez górskich miłośników i kuracjuszy czerpiących korzyści z leczniczych wód. Nie od dzisiaj wiadomo, że pienińskie szlaki to najbardziej malownicze trasy w Polsce. Można je zwiedzać zarówno pieszo jak i na rowerze.

Niebieski szlak ze Szczawnicy na górę Bereśnik i z powrotem mierzy sobie długość 8 km. Ruch odbywa się tutaj w jednym kierunku i zatacza się pętlę. Nie jest to zbyt długa trasa dlatego może stanowić rozgrzewkę i przedsmak tych dłuższych. Natomiast widoki z Bereśnika na pewno zachwycą nie jedną osobę.

Czarny szlak ze Szczawnicy na Przehybę to trasa o długości 30 km i tak jak poprzedni szlak również jest to pętla.

Szlak ze Szczawnicy do schroniska „Trzy Korony” nie jest zbyt długi, trasa ma 14 km. Start zaczyna się w centrum Szczawnicy i kieruje na zachód wzdłuż Grajcarki, a następnie po skręceniu w lewo przy Dunajcu. Trasa prowadzi po stronie słowackiej piękną Drogą Pienińską i w miejscowości Czerwony Klasztor trasa wiedzie z powrotem do Polski aż do schroniska gdzie mamy cudowny widok na Trzy Korony.

fot. Jerzy Opioła | Wikipedia

Pętla Szczawnica – Litmanova – Kamienka – Velki Lipnik – Czerwony Klasztor – Szczawnica liczy sobie długość 67 km i na tę trasę warto poświecić cały dzień aby można było podziwiać te przepiękne krajobrazy. Ze Szczawnicy kierujemy się do granicy ze Słowacją przy Przełęczy Rozdziele a następnie do Litmanovy. Na trasie jest również jedna większa miejscowość – Stara Lubovna gdzie można się zatrzymać na dłuższy postój i posiłek. Później trasa wiedzie przez kolejne wymienione miejscowości i z Czerwonego Klasztoru można wrócić tą samą trasą, która jest wymieniona w poprzednim punkcie.

Szczawnica – Krościenko nad Dunajcem – Zamek w Czorsztynie. Niezwykle popularną miejscowością znajdującą się niedaleko Szczawnicy jest Krościenko, z którego w łatwy sposób można się dostać do zamku w Czorsztynie.

Szczawnica – Jaworki – Szczawnica to trasa o długości ok 25 km. Pieniny są niezwykle pięknymi górami i choć trasa nie wydaje się długa to warto poświęcić na nią cały dzień, aby móc się zachwycać mijanymi widokami. Na początku kierujemy się na Szafranówkę żółtym szlakiem i po dojechaniu kierujemy się w lewo wjeżdżając na szlak niebieski. Aż do Jaworek prowadzi zjazd. Trzeba się przygotować na to, iż na niektórych odcinkach będzie trzeba zsiąść z roweru i go podprowadzić, np. na Wysoki Wierch.

Szczawnica – Leśnica – Wielki Lipnik – Czerwony Klasztor – Sromowce Wyżne – Szczawnica to trasa o długości ok 55 km. Wybierając się w tę trasę dobrze jest mieć rower górski. Jak wszystkie trasy w okolicy tak i ta nie zawiedzie nas po drodze mijanymi widokami.

Szczawnica – Biała Woda to bardzo łatwa trasa rowerowa, która prowadzi do Jaworek a następnie rezerwatu Biała Woda. Wzdłuż trasy znajdują się tablice informacyjne oraz ławki, na których można usiąść i odpocząć. Szlak prowadzi do skalnego wąwozu, przez który płynie potok Biała Woda. Niezwykle urokliwe miejsce w samym sercu Pienin. Na polanie w chatce można podpatrzeć jak się robi oscypki i jeśli ktoś lubi to sobie kupić i podjeść.