Najlepsze trasy rowerowe w Świeradowie-Zdroju
Świeradów-Zdrój to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie dolnośląskim, a jego historia sięga średniowiecza. W związku z tym nie brakuje tutaj zabytków, ale główną atrakcję stanowią tutejsze wody lecznicze. Korzystne położenie i malownicza okolica sprawiają, że w okolicy znajduje się sporo atrakcyjnych tras rowerowych. Które z nich warto przetestować na dwóch kołach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Trasa rowerowa wiodąca przez Świeradów-Zdrój, Góry Izerskie i ich najwyższy szczyt po czeskiej stronie, czyli Smrek, ma nieco ponad 40 kilometrów długości i należy do trudnych ze względu na duże przewyższenie i sumę podejść. Całość rekompensują jednak niesamowite widoki i satysfakcja z przebycia takiej trasy.
2. Trasa ze Świeradowa-Zdroju do polsko-czeskich singli ma ponad 55 kilometrów i zaskakuje malowniczością. Mimo sporego dystansu trasa należy do łatwych, ponieważ nie ma na niej zbyt dużego przewyższenia. Na trasie warto zatrzymać się w restauracji Obri Sug z pięknym widokiem z tarasu.
3. Trasa rowerowa obejmująca Góry Izerskie, Świeradów-Zdrój, Stóg Izerski i Chatę Górzystów ma ponad 26 kilometrów długości i nie należy do trudnych. Na sam Stóg Izerski można wjechać wagonikiem, a później zjechać na malowniczą Polanę Izerską, a do Świeradowa-Zdroju wrócić asfaltową drogą.
4. Trasa z Gór Izerskich przez Świeradów-Zdrój do kopalni Stanisław gwarantuje całodniową wycieczkę rowerową pełną atrakcji i pięknych widoków. Ma ona nieco ponad 37 kilometrów długości i jest średniotrudna. Warto zatrzymać się na dłużej w pięknej kopalni kwarcu „Stanisław” w Świeradowie-Zdroju, która jest najwyżej położona kopalnią odkrywkową nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
5. Tak zwana „Izerska Pętla” ma około 40 kilometrów długości i jest trasą o średnim poziomie trudności. Po drodze można podziwiać atrakcyjne widoki na Karkonosze i Góry Izerskie zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Trasa ta przebiega przez Osadę Orle oraz w pobliżu czeskiej osady Jizerka.
6. „Dookoła Kwisy” to trasa mająca ponad 26 kilometrów, ciągnąca się drogami leśnymi oraz ulicami Świeradowa-Zdroju. Na całej trasie znajduje się kilka tarasów widokowych na Pogórze Izerskie oraz punkty odpoczynku, które świetnie sprawdzą się na posiłek pod gołym niebem i przerwę w jeździe.
7. Zajęcznik w Świeradowie-Zdroju oferuje łatwą trasę rowerową dla początkujących, której długość nie przekracza piętnastu kilometrów. Jest to przejazd w stronę wyciągu gondolowego, który oferuje jazdę w pięknych okolicznościach przyrody.
8. Trasa wiodąca ze Świeradowa-Zdroju, przez Szklarską Porębę aż do Jeleniej Góry wynosi prawie 50 kilometrów długości i daje możliwość odwiedzenia wielu atrakcji we wszystkich tych miastach. Warto odwiedzić centrum Szklarskiej Poręby z zabytkami z XIX i XX wieku.
9. Trasa rowerowa numer 13 wiodąca do Jakuszyc i zapętlająca się na granicy z Czechami ma prawie 40 kilometrów długości i należy do bardziej zaawansowanych. Ze względu na przewyższenie i liczbę podjazdów sprawdzi się w przypadku doświadczonych rowerzystów. Warto podkreślić, że Jakuszyce to najwyżej położona dzielnica Szklarskiej Poręby, w której znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce.
10. Pętla wiodąca ze Świeradowa-Zdroju przez Park Ciemnego Nieba wynosi prawie 50 kilometrów i należy do średnio trudnych. Transgraniczny Park Ciemnego Nieba znajduje się w Górach Izerskich w Sudetach, a jego celem było zachowanie ciemnego nieba bez nadmiaru światła. W miejscu tym można podziwiać wyjątkowo rozgwieżdżone niebo.