Polska

10 najlepszych tras rowerowych na Roztoczu

trasy rowerowe roztocze

Roztocze to kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Okolice te cieszą się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na bogactwo fauny i flory, liczne parki krajobrazowe i atrakcje turystyczne. Piękne położenie sprawia również, że jest to raj dla rowerzystów.

Jakie trasy warto znać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa po Radawskich Lasach

Ścieżka rowerowa w Radawskich Lasach wynosi ponad 20 kilometrów i należy do wyjątkowo przyjemnych ze względu na piękne okoliczności przyrody i malownicze widoki. Niemal w całości prowadzi przez tereny zalesione, ale drogi są asfaltowe albo utwardzone, przez co jazda jest wyjątkowo komfortowa.

2. Trasa po najważniejszych punktach Roztocza

Objazd najważniejszych punktów Roztocza to trasa mająca ponad 260 kilometrów, którą warto rozplanować na co najmniej dwa dni. Jest to trasa wiodąca czerwonym szlakiem krawędziowym, który w trakcie można zmienić na zielony, niebieski lub czarny. Jest to droga bardzo urozmaicona i często wiodąca przez powierzchnie piaszczyste lub strumienie, dlatego warto mieć rower górski.

3. Pętla z Suśca

Pętla zaczynająca się i kończąca w Suścu, a wiodąca przez rezerwat „Nan Tanwią”, Szumy, rezerwat Bukowy, osadę Młynki i Narol ma długość przekraczającą nieco 40 kilometrów. Jest to trasa wyjątkowo urozmaicona, podczas której można zobaczyć słynne Szumy na rzeczce. Widoki zachwycają malowniczością.

4. Roztocze Fatem 2

„Roztocze Fatem 2” to trasa obejmująca ponad 600 kilometrów, który przyciąga miłośników każdy na rowerze spędzających wakacje w tych stronach. Zdecydowanie jest to trasa, którą należy rozparcelować na kilka dni, ale liczne atrakcje rekompensują cały wysiłek, zaś trasa zapewnia wielką satysfakcję.

5. Trasa z Suśca do Krasnobrodu

Trasa rowerowa wiodąca z Suśca do Krasnobrodu i przez Majdan Sopocki jest trasą, która spodoba się miłośnikom przyrody, ale również miejskich i bardziej ruchliwych tras. Wynosi ona ponad 50 kilometrów długości i warto zatrzymać się w Krasnobrodzie, aby posilić się przed dalszą trasą w jednej z licznych kawiarenek lub knajpek.

6. Trasa z Cieszanowa

Trasa rowerowa wiodąca z Cieszanowa, przez Wielki Dział, Brudno, Radruż i Basznię, a potem zawracająca do Cieszanowa ma ponad 100 kilometrów długości. Jest to trasa, która  wymaga kondycji, ael cały wysiłek jest rekompensowany przez piękne widoki. To jedna z tych ścieżek, które pozwalają podziwać Roztocze z zupełnie innej perspektywy.

7. Trasa ze Zwierzyńca

Trasa rowerowa ze Zwierzyńca, przez Floriankę do Górecka Stałego wynosi nieco ponad 10 kilometrów. Zarówno jej długość, jak i budowa, sprawiają, że jest wyjątkowo łatwa do przejechania. W związku z tym świetnie sprawdzi się w przypadku wycieczek rowerowych z małymi dziećmi i z pewnością każdy sobie tutaj poradzi.

8. Dookoła gminy Susiec

„Dookoła gminy Susiec” to trasa licząca nieco ponad 70 kilometrów. Nike tylko ze względu na długość, ale również ze względu na budowę należy do tras trudnych i wybieranych raczej przez doświadczonych rowerzystów. Po drodze będzie okazja, by zobaczyć malownicze torfowiska i jeziora.

9. Trasa z Krasnobrodu

Trasa z Krasnobrodu na Majdan Wielki i Mały, a później przez Szur ma długość ponad 20 kilometrów i należy do średnio trudnych. Jest to trasa, która zapewnia kontakt z piękną roztoczańską przyrodą i zachwyca widokami. Na trasie znajdzie się wiele miejsc zachęcających do pamiątkowych zdjęć.

10. Rowerem po Roztoczu szlakiem kamieniołomów

„Rowerem po Roztoczu szlakiem kamieniołomów” to trasa rowerowa mająca niemal 50 kilometrów długości i należąca do łatwych. Mała ilość przewyższeń i podjazdów sprawia, że „rower sam jedzie”, a rowerzysta może skupić się na imponujących widokach. W centrum Józefowa znajduje się kamienna baszta widokowa, z której można zobaczyć okolicę z innej perspektywy.