Polska

Najlepsze Trasy Rowerowe w Polańczyku

trasy rowerowe polańczyk

Polańczyk to wieś wczasowo-uzdrowiskowa znajdująca się w województwie podkarpackim. Ze względu na lecznictwo uzdrowiskowe i malownicze okolice miejscowość przyciąga wielu kuracjuszy i turystów. Znajduje się tutaj również Jezioro Solińskie, które w okresie letnim stanowi wielką atrakcję. Tereny w Polańczyki i okolicach świetnie nadają się na wycieczki rowerowe. Jakie trasy warto znać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. „Zielone Wzgórza nad Soliną” to bardzo popularna i wymagająca trasa rowerowa w okolicy, która znalazła się nawet w przewodniku „Bieszczady na rowerze”. Trasa ma ponad 65 kilometrów wraz z pętelką do wsi Zawóz. Zalecana szczególnie osobom, które uwielbiają kontakt z dziką przyrodą i mają dobrą kondycję. Po drodze można spotkać sporo zwierząt i podziwiać imponujące widoki.

2. Pętla rozpoczynająca się i kończąca w Polańczyku, która przebiega przez Wetlinę, ma długość przekraczającą 98 kilometrów. Jest to trasa dla zaawansowanych rowerzystów, którzy planują przynajmniej jeden nocleg po drodze. Sama Wetlina jest popularną bazą turystyczną w Bieszczadach, w której nie brakuje niezbędnej infrastruktury.

3. Przejechanie z Polańczyka do Leska i Soliny, a także powrót do miejscowości początkowej to trasa o długości przekraczającej 43 kilometry. Po drodze można podziwiać piękne krajobrazy, a sama trasa nie jest trudna z wyjątkiem podjazdu w pobliżu zapory. Warto zobaczyć wybudowany na początku XVI wieku zamek Kmitów w Lesku, a także zabudowę z XVIII wieku w tej miejscowości.

4. Trasa z Bereżnicy Wyżnej do Górzanki ma tylko nieco ponad 20 kilometrów długości, ale jest dość wymagająca. W mijanym po drodze Baligrodzie warto zatrzymać się na dłużej, aby zobaczyć pozostałości po umocnieniach zamku Balów, a także piękne świątynie.

5. „Mała Pętla Bieszczadzka” to trasa, której nazwa może być dość myląca, tym bardziej, że całość ma ponad 90 kilometrów długości i jest dość wymagająca. Warto zacząć w Wołkowyi i kierować się na Polańczyk, a potem jechać do miejscowości początkowej. Po drodze można nie tylko liczyć na kontakt z piękną przyrodą bieszczadzką, ale również zrobić przerwę na kąpiel w Zalewie Solińskim.

6. Pętla wokół Jeziora Solińskiego ma ponad 76 kilometrów długości i jest trochę wymagająca, ale rowerzyści ze średnim doświadczeniem powinni sobie z nią bez problemu poradzić. Trasa ta pozwala na zobaczenie Jeziora Solińskiego z najróżniejszych perspektyw, a zawiłe serpentyny sprawiają, że jest wyjątkowo zróżnicowana.

7. Trasa wiodąca z Zatwarnicy do Krywego i z powrotem ma długość 30 kilometrów i należy do wyjątkowo malowniczych. Po drodze warto odwiedzić rezerwat przyrody imienia Stefana Myczkowskiego, do którego można dojechać jadąc wzdłuż Sanu. Po drogiej stronie trasa jest nieco bardziej skomplikowana i naszpikowana dość stromymi podjazdami.

8. Trasa z Dubiecka do Soliny ma nieco ponad 70 kilometrów i należy do dość trudnych oraz wymagających. Warto podkreślić, że w całości wiedzie drogą asfaltową, co stanowi ułatwienie i gwarantuje wygodę. Warto odwiedzić zespół pałacowo-zamkowy w Dubiecku, który został wybudowany przez Krasickich w drugiej połowie XVIII wieku.

9. Trasa rowerowa prowadząca z Teleśnicy Oszwarowej do Dubiecka wynosi około 73 kilometrów i jest przeznaczona dla rowerzystów z dobrą kondycją lub takich, którzy na trasie planują nocleg i dłuższy odpoczynek. Większość trasy wiedzie przez drogi asfaltowe, a część przez szutrowe. Trasa jest bardzo atrakcyjna pod względem krajobrazowym i oferuje wiele zjazdów do atrakcji turystycznych.

10. Międzynarodowy Szlak R61 należy do projektu „Zielony rower” i ma ponad 61 kilometrów. Cała trasa wiedzie od granicy z Ukrainą, przez Ustrzyki Dolne i Lesko aż do granicy ze Słowacją. Wyjątkowo malownicze widoki zapewniają dolina Sanu i Solinki, a także Zalew Soliński i piękne okolice Polańczyka.