Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Mrągowie

trasy rowerowe mrągowo

Mrągowo to popularne pod względem turystycznym miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się tutaj mnóstwo ośrodków turystycznych i wypoczynkowych, a wspaniałe walory przyrodnicze w postaci jezior mazurskich przyciąga miłośników przyrody i sportów wodnych. Mrągowo świetnie nadaje się na wycieczki rowerowe o różnym stopniu trudności. Jakie trasy warto znać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa rowerowa wiodąca przez Piecki, Krzywe, Grabowo, Goleń i wracająca do Piecek ma długość przekraczającą nieco 27 kilometrów. Należy do tras o umiarkowanej trudności ze względu na dużo podjazdów, ale z pewnością dostarcza sporo satysfakcji.

2. Ścieżka rowerowa wokół jeziora Czos ma prawie 13 kilometrów i należy do łatwych oraz przyjemnych. Doskonale sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych, ponieważ nawet młodsze dzieci nie powinny mieć z nią żadnego problemu. Trasa jest spokojna i bardzo komfortowa.

3. Pętla zaczynająca się i kończąca w Mikołajkach i wiodąca przez Mrągowo ma ponad 50 kilometrów długości i jest dość wymagająca. Warto mieć ze sobą mapę Mikołajek, ponieważ na drogach leśnych i szutrowych oznakowanie jest bardzo oszczędne i można zabłądzić. Trasa gwarantuje za to piękne widoki i wielkie zróżnicowanie terenu.

4. Trasa rowerowa z Grabowa przez Rybno, Sorkwity i Jędrychowo ma niespełna 30 kilometrów długości i nie należy do trudnych. Jest to idealna trasa na półdniową wycieczkę na rowerze. Warto zobaczyć neogotycki pałac w Sorkwitach, który jest usytuowany nad Jeziorem Lampackim, a także most kolejowy oraz pastorówkę z XIX wieku.

5. Trasa rowerowa prowadząca z Mrągowa przez Polską Wieś, Stary Gieląd, Sorkwity i Jędrychowo zawraca do Mrągowa, a cała pętla ma nieco ponad 40 kilometry długości. To jedna z tych tras, które pozwalają w pełni docenić tutejsze warunki naturalne i podziwiać po drodze Jezioro Lampackie, Karw i Jezioro Gielądzkie.

6. Trasa wiodąca od Kanału Tałckiego, który łączy Tałtowisko z Jeziorem Tałty, do Jeziora Juksty ma ponad 47 kilometrów długości i jest bardzo zróżnicowana. Wiedzie częściowo nad jeziorami, częściowo drogą asfaltową, ale również pięknymi ścieżkami leśnymi, w których latach można odpocząć od słońca.

7. Trasa Zakochanych w Mrągowie ma tylko pięć kilometrów długości i może stać się elementem dłuższej wycieczki. Warto się tędy wybrać zwłaszcza we dwoje, tym bardziej że ten odcinek przebiega nad malowniczo położonym jeziorem Czos od strony ulicy Giżyckiej. To również okazja, aby odwiedzić kilka znanych w Mrągowie miejsc takich albo zjeść pyszny obiad w jednej z wielu restauracji.

8. Trasa prowadząca z Mrągowa przez Gązwę i Lasowiec ma prawie 23 kilometry długości i nie należy do trudnych. Wiedzie w większości przez spokojne polany i ścieżki leśne, dlatego osoby obawiające się jazdy w towarzystwie samochodów mogą być spokojne. Na trasie warto wiele się zatrzymywać, aby podziwiać piękne widoki czy zrobić zdjęcia.

9. Trasa rowerowa z Mrągowa do Czerwonej, Probarku i Wierzbowa ma nieco ponad 23 kilometry długości. Mimo niewielkich odległości należy ona do dość wymagających ze względu na przewyższenie i dużą ilość podjazdów na drogach szutrowych. Bez wątpienia daje jednak dużą satysfakcję, a poza tym oferuje przepiękne widoki na okolicę.

10. Trasa z Giżycka, przez Mrągowo i Reszel do św. Lipki ma ponad 128 kilometrów. Doświadczeni rowerzyści z dobrą kondycją są w stanie pokonać ją w ciągu jednego dnia, inni mogą zastanowić się nad noclegiem  w jednym z wielu ośrodków na tych terenach. Na trasie czeka wiele zabytków z różnych epok, a także imponujące krajobrazy, które rekompensują cały włożony w przejazd wysiłek.