Najlepsze trasy rowerowe na Mazurach
Na Mazury mówi się, że jest to kraina tysiąca jezior. Do największych atrakcji na tym terenie należy Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – WJM w skrócie. Rozwój żeglugi spowodował rozbudowę infrastruktury przyjaznej turystom. Powstało wiele przystani i marin, z których chętnie korzystają przebywający tam goście. Jednak Mazury to nie tylko jeziora, a oprócz sportów wodnych chętnie uprawia się tam również turystykę lądową.
Na Mazurach nie brakuje tras rowerowych. Poniżej najciekawsze propozycje:
- Pętla Wojnowska: szlak o długości 40km, który biegnie następująco Ruciane-Nida – Wojnowo – Gałkowo – Kadzidłowo – Nowy Most – Iznota – Wygryny – Guzianka – Ruciane-Nida. Swój początek bierze w Centrum Informacji Turystycznej i Promocji w Rucianym-Nidzie. Na trasie droga jest różnoraka od asfaltu po leśne ścieżki i wiejskie drogi. Po drodze zobaczyć można Rzekę Krutynię (jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych). Będąc w Ruciane-Nida warto zrobić sobie przystanek i zwiedzić tamtejsze zabytki. Miłośników koni zainteresuje pewnie fakt iż w Galowie znajduje się stadnina koni należąca do Karoliny Ferenstein, żony Piotra Kraśko. Kolejnym ciekawym miejscem jest Dwór Łowczego mający ponad 100 lat. Kolejnym przystankiem jest Kadzidłowo i tutaj warto zwiedzić Osadę Kulturową. Tak naprawdę w każdej miejscowości jest coś wartego uwagi. Na tę trasę najlepiej poświęcić cały dzień.
- Pętla Nidzka: trasa liczy sobie 49km. Przebiega następująco: Ruciane-Nida – Pranie – Krzyże – Karwica – Turośl – Wiartel – Czapla – Ruciane-Nida. Wybierając się w tę trasę podziwiać będziemy przede wszystkim Puszczę Piską i jezioro Nidzkie. Pierwszy przystanek to Leśniczówka Pranie, tutaj można zwiedzić muzeum poświęcone Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Jeżeli ktoś lubi zbaczać z tras i zobaczyć coś pięknego to przed wjazdem na żużlową drogę prowadzącą do wsi Krzyże może skręcić w lewo i dojechać po ok. 100 m do jeziorka Wesołek. Przy drodze do Turośli znajduje się leśny parking, warto z niego skorzystać i chwilę odpocząć. Na mazurach niewiele jest takich miejsc.
- Szlak wokół jeziora Juno: długość trasy to ok. 21km. Szlak zaczyna się w Mrągowie w Parku Lotników i biegnie przez Popowo Salęckie, Szestno, Kiersztanowo, Polską Wieś i zawraca do Mrągowa. Do Popowa Salęckiego z Mrągowa prowadzi trasa gdzie kiedyś jeździła kolejka wąskotorowa. W Szestnie warty uwagi jest zabytkowy kościół gotycki, podobno w podziemiach znajdują się trumny rycerzy krzyżackich.
- Szlak Mrągowo – Reszel – Święta Lipka – Mrągowo liczy sobie 60km i dokładniej prowadzi przez miejscowości: Mrągowo – Polska Wieś – Gizewo – Widryny – Leginy – Mnichowo – Reszel – Święta Lipka – Pilec – Lembruk – Mrągowo. Trasa prowadzi przez mazurskie lasy i łąki, które zachęcają do odpoczynku. Po około 27km docieramy do miasteczka ze średniowieczną zabudową jakim jest Raszel. Samo miasto promuje spokojne życie więc przejeżdżając można na chwilę zwolnić tempo. Do Świętej Lipki natomiast rokrocznie przybywa rzesza pielgrzymów.
- Szlak Herbowy liczy sobie 25km i przebiega następująco: Kętrzyn – Windykajmy – Sławkowo – Zalesie Kętrzyńskie – Góra Herbowa – Godzikowo – Nakomiady – Wajsznory – Kętrzyn. Punktem głównym tej trasy jest Góra Herbowa i znajdujący się tam kamień, na którym jest odlew herbu Kętrzyna wraz z legendą umieszczoną na tablicy informacyjnej. W Windykajmach warty uwagi jest zespół dworski a kolejny dwór znajduje się w Sławkowie.
Warte uwagi są również poniższe szlaki:
- Szlak wokół jeziora Niegocin (32 km): Giżycko- Wilkasy- Strzelce- Bogaczewo- Kozin- Most Kula- Rydzewo- Ruda- Bystry- Giżycko
- Szlak do rezerwatu jezioro Kożuchy (30km): Giżycko- Sulimy- Pieczonki- Kruklanki- Grądy Kruklaneckie- Kruklin- Kożuchy Wlk.- Sulimy- Giżycko
- Szlak wokół jeziora Gołdapiwo (37km): Kruklanki- Jasieniec- Żabinki- Jakunówko- Kuty- Przytuły- Stręgiełek- Pozezdrze- Przerwanki- Kruklanki
- Wielka Pętla Śniardw (85km): Mikołajki- Wierzba- Wejsuny- Niedźwiedzi Róg- Karwik- Jeglin- Zdory- Kwik- Nowe Guty- Okartowo- Suchy Róg- Dziubiele- Łuknajno- Mikołajki