Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Busku-Zdroju

trasy rowerowe busko-zdrój

Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w województwie świętokrzyskim, które już w XIII wieku było znanych ze zdrowych solanek. Pod koniec XIX wieku powstawały tu pierwsze domy zdrojowe, a później sanatoria, a miasto to zaczęło przyciągać kuracjuszy z całej Polski. Jest również początkiem wielu szlaków turystycznych, a ze względu na ciekawe położenie przyciąga również rowerzystów.

Jakie trasy rowerowe warto wypróbować? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa Busko-Zdrój – Pińczów

Trasa rowerowa z Buska-Zdroju do Pińczowa stanowi pętlę o długości niemal 50 kilometrów i prowadzi między innymi przez Las Winiarski, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Kameduły. Warto zrobić kilka przystanków w Pińczowie, aby zobaczyć dawny zespół klasztorny oo. paulinów, pawilon ogrodowy z XVI wieku czy też pozostałości zamku z XIII wieku.

2. Trasa przez Park Zdrojowy

Trasa rowerowa wiodąca przez park zdrojowy w Busku-Zdroju ma tylko nieco ponad 14 kilometrów, jest bardzo łatwa do przejechania i świetnie utrzymana, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku niedoświadczonych rowerzystów albo rodzinnych wycieczek na rowerach. Przy okazji można zobaczyć legendarny park zdrojowy, z którego słynie miasto.

3. Trasa Busko-Zdrój – Kawczyce

Rowerowa trasa wiodąca z Buska-Zdroju przez Kawczyce, Skotniki Duże to pętla o długości nieco ponad 32 kilometrów. Na trasie warto rowerzyści znajdą sporo okazji na przyjemny postój i odpoczynek. Droga jest asfaltowa, ale wiedzie przez malownicze zielone tereny.

4. Trasa wokół Busko-Zdrój

Wycieczka rowerowa wokół Buska-Zdroju to trasa licząca ponad 37 kilometrów i prowadząca między innymi przez Szaniecki Park Krajobrazowy. Z pewnością jest to trasa, która spodoba się miłośnikom przyrody ceniącym ciszę, spokój i minimalny ruch drogowy.

5. Trasa Busko-Zdrój – Łatanice

Trasa rowerowa wiodąca przez Busko-Zdrój, miejscowość Chotel Czerwony, Gluzy, Hołudzę i Łatanice wynosi ponad 50 kilometrów i jest uznawana za średnio trudną. To doskonała okazja aby lepiej poznać okolice Buska-Zdroju, a także docenić tutejszą przyrodę.

6. Pętla Morawica

Pętla obejmująca Morawicę, Brudzów, Łabędziów, Piotrkowice, Włoszczowice, Stawiany, Czechów, Sędziejowice, Szarbków, Pinczów i Imielno ma 106 kilometrów i przyciąga doświadczonych rowerzystów z doskonałą kondycją, którzy są w stanie przejechać ją w ciągu pół dnia. Warto zatrzymać się na postój w Morawicy, gdzie na turystów czekają park dworski z XIX wieku i młyn wodny z początków XX wieku. W każdej mijanej miejscowości znajdą się liczne ciekawostki, które szczególnie docenią wielbiciele historii.

7. Pętla Pińczów

Trasa obejmująca Pińczów, Śmiłowice, Nowe Brzesko, Bochnię i ponownie Pińczów to pętla, której długość to aż 159 kilometrów. Trasa jest wyjątkowo zróżnicowana i pełna atrakcji. Warto rozłożyć ją na przykład na dwa dni, aby poświęcić kilka godzin w ciągu jednego dnia na zwiedzanie kopalni soli w Bochni czy i wiele innych atrakcji.

8. Trasa Pińczów – Kazimierz Wielki

Trasa obejmująca pobliski Pińczów, Szczurową, Kozice, Kazimierz Wielki i ponownie Pińczów należy do łatwych i przyjemnych, aczkolwiek wymagających kondycji ze względu na długość. Trasa ma ponad 100 kilometrów, ale wiedzie przez bardzo zróżnicowane tereny i pozwala na zobaczenia wielu atrakcji w mijanych miejscowościach.

9. Trasa na Kielce

Rowerowa wycieczka przez Pińczów, Oblęgorek, Kielce i wracająca do Pińczowa wynosi około 130 kilometrów. Warto zobaczyć z bliska obozowisko w Oblęgorku, gdzie w sezonie letnim regularnie odbywają się rekonstrukcje walk gladiatorów, występy artystyczne i rodzinne pikniki. Okolice są bardzo malownicze, dlatego pozwalają na jazdę w pięknych okolicznościach przyrody i podziwianie imponujących widoków.

10. Trasa Busko-Zdrój – Tarnów

Wyprawa z Buska-Zdroju przez Pińczów do Tarnowa to trasa wymagająca sporej kondycji, ale pozwalająca zobaczyć miasto nazywane małym Krakowem. Trasa wiedzie przez dobrze utrzymane drogi, a w Tarnowie warto zobaczyć piękny ratusz na rynku, Bimę z istniejącej tutaj kiedyś synagogi, a także odwiedzić mniejsze miejscowości wokół miasta, których stoki porośnięte są winogronami i przypominają krajobrazy toskańskie.