Transport lotniczy wciąż jest najbezpieczniejszy
Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych tylko jeden lot na 2,7 milionów kończy się wypadkiem. W porównaniu z transportem naziemnym jest to bardzo dobry wynik. Trzeba jednak też wiedzieć, że podróżowanie różnymi środkami transportu po lądzie jest bardzo zróżnicowane pod kątem bezpieczeństwa.
Okazuje się, że porównywalny stopień bezpieczeństwa do transportu lotniczego mają jedynie koleje. Na drugim miejscu są autobusy, a najmniej bezpieczne jest podróżowanie samochodem.
Wypadki w lotnictwie
Kiedy myślimy o wypadkach lotniczych, to większości osób do głowy przychodzą spektakularne katastrofy, w których giną wszyscy pasażerowie i załoga. Niewiele osób wie, że najpowszechniejszym problemem są tzw. „wycieczki z pasa”, czyli zjazd statku powietrznego z pasa startowego przy wznoszeniu się lub lądowaniu. Dzieje się tak zazwyczaj przy końcu lotu, gdy samolot ma zbyt dużą prędkość nalotu lub znajduje się powyżej krzywej podchodzenia do lądowania. Oczywiście czasami przyczyną takiej „wycieczki” jest zły stan pasa startowego np. oblodzenie. Warto wiedzieć, że najbardziej niebezpiecznym regionem do podróżowania samolotami jest nadal Afryka. To tutaj najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadów, w których giną ludzie.
Jak zapewnić bezpieczeństwo w lotnictwie?
Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie to bardzo szerokie i wielopoziomowe zagadnienie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa ważne jest odpowiednie projektowanie samolotów oraz całych lotnisk, a także działanie zgodne z procedurami podczas kontroli pasażerów oraz w trakcie trwania lotu. Wiedzę z zakresu zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie muszą posiadać wszyscy pracownicy portów lotniczych, aeroklubów oraz linii lotniczych, a także projektanci, wykonawcy i serwisanci statków powietrznych. Aby dobrze poznać to zagadnienie warto wziąć udział w szkoleniu: https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/lotnictwo/j05-sms-system-zarzadzania-bezpieczenstwem/