Polska

Co warto zobaczyć w Toruniu w jeden dzień ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_krzyżacki_w_Toruniu#/media/Plik:Torun_Okt_2019_8.jpg

Toruń to miasto znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim nad Wisłą i Drwęcą. Jest słynne przede wszystkim dzięki wybitnemu polskiemu astronomowi, Mikołajowi Kopernikowi, a także za sprawą znakomitych pierników. Historia miasta sięga średniowiecza, kiedy stało się dla Krzyżaków bazą do podboju plemion pruskich, a także tworzenia państwa krzyżackiego. W związku z tym w Toruniu nie brakuje zabytków reprezentujących najróżniejsze style architektoniczne, które były modne na przestrzeni wieków, a także wielu innych atrakcji.

Co warto zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki do Torunia? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Dom Kopernika

Dom Kopernika w Toruniu robiłby wrażenie nawet pozbawiony swojej niesamowitej historii i popularnego lokatora. Polski astronom, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, urodził się w wyjątkowo pięknej, gotyckiej kamienicy przy obecnej ulicy Mikołaja Kopernika. Sama budowla pochodzi z drugiej połowy XIV wieku, a w tamtych czasach pełniła zarówno funkcje mieszkalne, jak i magazynowe. W 1473 roku właśnie w tym domu na świat przyszedł Mikołaj Kopernik, przyszły twórca heliocentrycznego Układu Słonecznego, którego tezy spopularyzował Galileusz. Obecnie w budynku tym znajduje się Muzeum Mikołaja Kopernika, w którym można zobaczyć wnętrza mieszczańskie oraz eksponaty poświęcone pracy naukowej Mikołaja Kopernika. Można tutaj również zobaczyć kilka filmów 4D, które przybliżają zwiedzającym postać najsłynniejszej postaci z Torunia.

2. Krzywa Wieża

Krzywa Wieża w Toruniu jest w rzeczywistości średniowieczną basztą miejską. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że jej odchylenie od pionu wynosi 1,46 metrów. Znajduje się w obrębie Starego Miasta i została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku. Co ciekawe, na początku była całkiem prosta, ale zaczęła przechylać się po piaszczysto-gliniastym podłożu pod wpływem własnego ciężaru. Dopiero w XVIII wieku wieża przestała pełnić funkcje obronne, a obecnie znajduje się w niej Galeria Przyda się fundacji Feniks. Wieża stanowi jeden z ważniejszych symboli Torunia. Z Krzywą Wieżą wiąże się również legenda dotycząca powstania nazwy miasta. Według niej baszta przyjaźniła się w Wisłą, która podpływała coraz bliżej, aby opowiadać jej niesamowite historie. Kiedy baszta nie mogła już wytrzymać uderzeń fal, krzyknęła do Wisły, że ma przestać, bo inaczej runie. Wówczas najpotężniejsza polska rzeka miała krzyknąć do baszty: To ruń!

3. Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski w Toruniu to najważniejsza świecka budowla na Starym Mieście. Został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku, a później odbudowany po potężnych zniszczeniach w XVIII wieku. Do jego budowy wykorzystano czerwoną cegłę, a budowla zachwyca kunsztownymi wieżami i dekoracjami w stylu gotyckim. Obecnie znajduje się w niej siedziba Muzeum Okręgowego, w którym można podziwiać dzieła sztuki polskiej i europejskiej, wystawę archeologiczną obejmującą czas od epoki kamienia po średniowiecze, wystawę historyczną z kolekcją numizmatyczną i militarną, kolekcję nawiązującą do kultur pozaeuropejskich, a także artefakty związane z Mikołajem Kopernikiem.

4. Zamek Krzyżacki w Toruniu

Zamek Krzyżacki w Toruniu jest jednym z najstarszych zamków krzyżackich w tym regionie. Został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Już w XV wieku mieszkańcy miasta rozpoczęli szturm na zamek, który zapoczątkował wojnę trzynastoletnią. W czasach nowożytnych budowla służyła jako bastion, a później wysypisko śmieci. Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie mu świetności i udostępnienie zwiedzającym. Dziś stanowi ruinę, którą chętnie odwiedzają miłośnicy historii i budowli krzyżackich. Regularnie odbywają się tutaj najróżniejsze eventy kulturalne, imprezy masowe, festiwale, a także happeningi i warsztaty. Warto z bliska zobaczyć również elementy znajdujące się na Przedzamczu, a mianowicie Bramę Gotycką, Młyn Dolny, Tamę czy Międzymurze.

5. Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu to jedno z najbardziej nietuzinkowych muzeów w całej Polsce. Muzeum jest bardzo nowocześnie urządzone i zaprojektowane tak, aby stanowić wielką atrakcję zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. W środku zrekonstruowano piekarnię z XVI wieku, a zwiedzający mają okazję przekonać się, jak wieki temu przygotowywano słynne toruńskie pierniki, ale to nie wszystko. Goście muzeum mogą samodzielnie przygotować swoje pierniki zgodnie z wytycznymi ze starodawnych receptur. Znajduje się tutaj również warsztat dekorowania pierników lukrem, a cała wycieczka jest prowadzona przez przewodników, którzy w humorystyczny sposób opowiadają mnóstwo ciekawostek i stylizują swoje wypowiedzi na język staropolski.

6. Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski to miejsce idealne dla tych, którzy po wielu godzinach zwiedzania miasta, chcą odpocząć od jego zgiełku i szybkiego tempa. Prowadzi on wzdłuż murów Starego Miasta i wiedzie wzdłuż Wisły, zapewniając piękne widoki na okolicę. Najlepiej wybrać się tutaj na spacer o zachodzie słońca i przejść na drugą stronę rzeki, aby zobaczyć imponującą panoramę miasta. Kiedy zapada zmrok wiele reprezentacyjnych budynków oraz same mury są podświetlone w efektowny sposób, co doskonale stąd widać.

7. Twierdza Toruń

Twierdza Toruń, znana również jako Festung Thorn, to pruska twierdza fortowa pochodząca z drugiej połowy XIX wieku. Składa się z ponad dwustu różnorodnych dzieł pasa fortecznego, którego obwód wynosi niespełna 22 kilometrów. Fascynujące jest to, że niemal całość zachowała się w idealnym stanie do dnia dzisiejszego. Warto zobaczyć fort VII z symboliczną ścianą śmierci, fort I z wieżą pancerną, Szaniec Kepy Bazarowej, a także Grodzę V na terenie Doliny Marzeń. Spacer śladami fortów będzie niesamowitą przygodą dla miłośników historii i architektury militarnej. Fortyfikacje toruńskie zostały wpisane do rejestru zabytków już w 1971 roku, a cały system stanowi unikat na skalę europejską.

8. Spacer po starówce

Średniowieczny układ urbanistyczny Torunia został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sercem miasta jest Staromiejski Rynek, na którym znajduje się słynny pomnik Mikołaja Kopernika. Od średniowiecza aż do rozbiorów w XVIII wieku Toruń uchodził za jedno z najbogatszych polskich miast, co do dziś znajduje odbicie w bogato zdobionych kamienicach. To właśnie w tym miejscu można zobaczyć sporo najważniejszych budowli w Toruniu takich, jak kościół pw. Ducha Świętego wybudowany w XVIII wieku, neogotycki gmach Poczty Głównej wybudowany w XIX wieku czy też Dwór Artusa, gdzie można kupić tradycyjne pierniki toruńskie.

9. Rynek Nowomiejski

Równie pięknie prezentuje się tak zwany Rynek Nowomiejski, który przez wiele lat stanowił zupełnie odrębną jednostkę. Wbrew pozorom wcale nie jest dużo młodszy od pierwszego rynku. Został wybudowano nieco ponad trzydzieści lat po pierwszym, a przyczyną była bardzo dynamiczny rozwój miasta. Mieszkańcy nowej części miasta nie mieli jednak dróg prowadzących bezpośrednio do Wisły, a trudnili się przede wszystkim rękodziełem i rzemieślnictwem. Dopiero w połowie XV wieku obie części połączono i w ten sposób powstał zjednoczony Toruń. To na tym placu turyści mogą zobaczyć założoną w XVII wieku Aptekę pod Lwem, przy której znajduje się pozłacany lew z tamtych czasów. Dziś jest to najstarsza apteka w całym mieście. We wschodniej części Rynku Nowomiejskiego znajduje się kościół św. Jakuba z XIV wieku będący jedną z najważniejszych świątyń w Polsce. Wstęp do kościoła jest darmowy i można zwiedzać go z przewodnikiem.

10. Muzeum Historii Torunia

Muzeum Historii Torunia to placówka, od której warto zacząć zwiedzanie miasta. Warto podkreślić, że w środy do środka można wejść za darmo. Na miejscu można nie tylko poznać niesamowitą historię miasta. Zwiedzanie zaczyna się od czasów najdawniejszych zaprezentowanych na najniższym poziomie,  a kończy na czasach współczesnych w wyższych częściach budynku. To miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli, będą mieli mnóstwo okazji, aby dowiedzieć się o Toruniu czegoś, czego nie można znaleźć w przewodnikach.

11. Rejsy po Wiśle

Rejsy statkami wycieczkowymi po Wiśle to atrakcja dla tych, którzy chcą zobaczyć Toruń z zupełnie innej perspektywy. Statki wyruszają regularnie i dość często spod Bramy Klasztornej. Podczas wycieczki można nie tylko podziwiać imponujące widoki, ale również poznać mnóstwo legend i ciekawostek związanych z Toruniem. Sam rejs trwa około czterdziestu minut i pozwala na zobaczenie z bliska całej zabudowy średniowiecznej znajdującej się na brzegu Wisły.

12.Pałac Dąmbskich

Pałac Dąmbskich w Toruniu to barokowa rezydencja, która została wybudowana w XVII wieku. Znajduje się w pobliżu bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Pałac został wzniesiony przez biskupa kujawskiego i był miejską rezydencją rodziny Dąmbskich. Już na pierwszy rzut oka robi wielkie wrażenie dzięki bogatym zdobieniom w postaci stiukowych dekoracji z motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Do końca XVIII wieku należał do tego samego rodu, a później został sprzedany pruskiemu urzędnikowi. Obecnie znajduje się w nim Wydział Sztuk Pięknych oraz Teatr Muzyczny. Jest to jeden z nielicznych przykładów baroku toruńskiego, który przetrwał do naszych czasów.

13. Spichrze

Spichrze w Toruniu to zabytkowe budynki, które miały kiedyś charakter magazynów. Znajdują się w prawobrzeżnej części miasta i należą do najcenniejszych zabytków tego rodzaju w całej Polsce. Stanowią dziś dowód na to, że w dawnych czasach Toruń był niezwykle bogatym miastem, które znakomicie prosperowało. Przy ulicy Piekary można zobaczyć spichrze pochodzące z XIV oraz XVII wieku, a przy ulicy Podmurnej znajdują się zabytkowe spichrze x XVI, XVII i XVIII wieku.

14. Rezerwat przyrody „Rzeka Drwęca”

Rezerwat przyrody „Rzeka Drwęca” to alternatywa dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzy i w pięknych okolicznościach przyrody. Jest on najdłuższym rezerwatem ichtiologicznym w całej Polsce, a ścisłej ochronie podlegają tutaj takie ryby, jak łosoś szlachetny czy minóg rzeczny. Ekosystem rezerwatu sprawia, że jest on domem dla wielu ptaków wodnych. Przemierzając ścieżki na terenie rezerwatu można również podziwiać setki gatunków roślin, z których część należy do bardzo rzadkich.

15. Zamek Dybowski

Zamek Dybowski znajduje się obecnie na terenie Torunia, ale jeszcze w średniowieczu znajdował się na terytorium Królestwa Polskiego. Zamek został wybudowany w pierwszej połowie XV wieku na polecenie polskiego króla, Władysława Jagiełły. To tutaj Kazimierz Jagiellończyk wydał statuty nieszawskie, a od 1456 roku zamek był siedzibą starostów królewskich. Jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej prowadzono tutaj badania, które były kontynuowane po zakończeniu konfliktu. Obecnie ruiny są udostępnione zwiedzającym i przyciągają przede wszystkim miłośników historii.

16. Planetarium

Planetarium im. Stanisława Dziewulskiego w Toruniu stanowi swoiste centrum popularyzacji kosmosu i nauk z nim związanych. Kopuła tworząca sztuczne niebo ma 15 metrów średnicy, a w związku z tym jest jedną z trzech największych w Polsce. Do placówki nalezy również Orbitarium z interaktywnymi urządzeniami, które pomagają gościom zrozumieć i odczuć zjawisko grawitacji, powstawanie tornad i wiele innych zjawisk, które występują na świecie. Jest to miejsce, które może stać się niezwykle ciekawą lekcją w plenerze połączoną ze świetną zabawą.

17. Fontanna Cosmopolis

Fontanna Cosmopolis w Toruniu jest interaktywną fontanną, która została wybudowana w 2008 roku. Składa się ze stu trzynastu dysz wodnych, które symbolizują Układ Słoneczny. Wszystkie dysze podświetlane są kolorowym światłem, co robi szczególne wrażenie po zmroku. W sezonie turystycznym wieczorami odbywają się tutaj seanse, które łączą światło i dźwięk. Muzyka do seansów została skomponowana przez wybitnego polskiego kompozytora, Krzesimira Dębskiego.

18. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zostało założone w 2010 roku i w ciągu kilkunastu lat stało się bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie miasta. Cały kompleks ma aż 5 tysięcy metrów kwadratowych, a na przestrzeni tej znajdują się wystawy, pracownie naukowe, a także sale ekspozycyjne dla dzieci. Budynki, w których znajduje się Centrum, zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Po remoncie i dokładnym odrestaurowaniu mają łączyć w sobie przyjemne z pożytecznym, a mianowicie zapewnić gościom dostęp do wiedzy naukowej i świetną zabawę. Do stałych wystaw w Centrum należą: „O Obrotach” nawiązująca do pracy Mikołaja Kopernika, „Rzeka” nawiązująca do przepływającej przez miasto Wisły, „IDEE” skupiająca się na zagadnieniach z zakresu nauk humanistycznych oraz ścisłych, a także „… To takie proste” , która jest stworzona z myślą o najmłodszych zwiedzających i może rozwinąć ich umiejętności w różnych dziedzinach.

19. Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika znajduje się na Starym Rynku i stanowi najważniejszy pomnik w mieście. Został tutaj postawiony w 1853 roku z inicjatywy księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. Monument przedstawia polskiego astronoma w todze profesorskiej, który w jednej ręce trzyma sferę milarną,  a drugą wskazuje niebo. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Toruniu. Pomnik znajduje się na cokole, w którym połączone są kamienne ławki, a tuż przed nim znajduje się kamienna studzienka. Ciekawostką jest odkrycie z 2003 roku. Wówczas z okazji 150-lecia powstania pomnika postanowiono go gruntownie odrestaurować. Po usunięciu patyny okazało się, że polski astronom miał wąsy, co widać do dziś tylko z bliska.

20. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu jest jedną z trzech gotyckich świątyń zachowanych do dnia dzisiejszego na Starym Mieście  w Toruniu. Został wybudowany w XIII wieku i do dziś zachwyca monumentalnością. Miłośnicy sztuki sakralnej powinni zobaczyć go w środku, gdzie znajdują się między innymi dębowe stalle z początku XV wieku, krycyfiks z XVI wieku, witraże z XIV wieku, a także średniowieczne malowidła ścienne przedstawiające Jezusa i wielu świętych. Na przestrzeni kolejnych stuleci w kościele pojawiały się elementy nawiązujące do panujących trendów, tak więc nie brakuje tutaj elementów manierystycznych, barokowych, renesansowych czy oświeceniowych. Organy z tego kościoła są arcydziełem sztuki rzeźbiarskiej i mają status unikatu na skalę całego kraju. Instrument został zbudowany w 1609 roku i przebudowany w dwudziestoleciu międzywojennym.