Najlepsze atrakcje dla dzieci w Toruniu
Toruń jest pięknym miastem, które większości kojarzy się z Kopernikiem, ale i piernikami. Choć są to niewątpliwie wizytówki tego miejsca, to warto poznać także inne zabytki, które również zapierają dech w piersiach. W Toruniu można znaleźć wiele atrakcji, które dedykowane są zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. To miejsce zachwyca też niebanalną architekturą. Zatem koniecznie należy je zwiedzić.
Pies Filuś- piesek przyniesie ci szczęście
Jednym z najczęściej odwiedzanym pomników jest pomnik pieska Filusia, który trzyma w pyszczku melonik swojego pana. Wielu turystów robi sobie z nim zdjęcie. Ponadto krążą legendy i przesądy, że pociągnięcie pieska za ucho przynosi szczęście, dotknięcie ogona miłość, z kolei dotknięcie melonika powodzenie na egzaminach. Melonik już był wiele razy naprawiany, co może oznaczać, że studenci, czy maturzyści naprawdę liczą na pieska Filusia. Ten pomnik został odsłonięty w 2005 roku, dokładnie w 86 rocznicę urodzin rysownika Zbigniewa Lengrena, który stworzył postać Filusia.
Pomnik osiłka- pręgierz dla żołnierzy
Na przeciw pomnika Mikołaja Kopernika znajduje się pomnik osiołka. Szczególnie upodobali go sobie najmłodsi. Choć wbrew pozorom osiłek był pręgierzem dla żołnierzy toruńskich. Wcześniej znajdował się tam pręgierz w formie słupa, gdzie wykonywano kary za mniejsze i większe przewinienia. Były to zarówno chłosty, jak i obcinanie członków. Na szczęście te czasy już minęły, a teraz możemy cieszyć oczy widokiem osiołka.
Dom legend w Toruniu- poznaj historię tego miasta
Oczywiście odwiedzając Toruń nie można nie odwiedzić domu legend. Warto wiedzieć, że jest to połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Za pomocą sztuki i przedstawień opowiadana jest historia tego miejsca. Całość utrzymana jest w średniowiecznym surowym stylu, co zachwyca i fascynuje. Historie przedstawiane są przez aktorów, w tym miejscu nikt się nie nudzi.
Jak Toruń to piernik
Warto również udać się do Żywego Muzeum Piernika, gdzie na odwiedzających czekają nie lada atrakcje. Animatorzy w ciekawy sposób przedstawiają historię tego smakołyku. Można usłyszeć naprawę wiele pasjonujących opowieści. Warto tutaj zauważyć, że goście odwiedzający to miejsce mogą zobaczyć, jak przyrządzany jest ten przysmak, a także wziąć udział w jego przygotowaniu, ale i zasmakować tego wypieku, który robiony jest według starych receptur. Warto też wiedzieć, że Żywe Muzeum Piernika ustanowiło Rekord Polski w wypieku największego piernikowego serca, które później z wielkim smakiem zostało spałaszowane.
Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń- idealne miejsce dla pasjonatów militariów
Miłośnicy militariów i zabytków powinni odwiedzić Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń. Znajduje się tam skansen, w którym można zobaczyć np. schron amunicyjny Baterii SLB, czy też pruską baterię półpancerną SLB dla trzech armat 10 cm, wzniesioną w 1898, a nawet radziecki schron bojowy z lat 40. XX w. „ŻBOT”.
Niewidzialny dom
Niewidzialny dom to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów specjalistycznych. Zwiedzanie odbywa się w tym miejscu, w zupełnej ciemności, co ma pokazać z jakimi problemami na co dzień zmagają się osoby niewidome. Zwiedzanie dostępne jest dla osób powyżej 9 roku życia, gdyż wiąże się z różnymi emocjami. Cała wycieczka prowadzona jest przez przewodnika i trwa około jednej godziny. Wycieczki wpuszczane są co 15 minut.
Punkt obowiązkowy wizyty w Toruniu
Pomnik Mikołaja Kopernika to punkt obowiązkowy każdej wizyty w Toruniu. Niezależnie, czy jesteście w tym miejscu przejazdem, czy też chcecie poznać to miasto. Jest to drugi poz względem wieku pomnik tego genialnego naukowca zachowany. Pomnik ma formę monumentu i przedstawia Kopernika ubranego w togę profesorską. W 2003 roku doszło do renowacji pomnika, który obecnie zachwyca i idealnie wpisuje się w toruńską architekturę.
Centrum Sztuki Współczesnej
Kolejne miejsce, które koniecznie należy odwiedzić to Centrum Sztuki Współczesnej. Powstało ono w 2006 roku i ma charakter misyjny. W tym miejscu wystawiana jest zarówno polska sztuka, jak i międzynarodowa, całość utrzymana jest we współczesnym wydaniu. Pierwszą wystawą była wystawa pod tytułem: Jak się rzeczy mają… . Były to prace z wiedeńskiej kolekcji fundacji Thyssen–Bornemisza Art Contemporary. Centrum Sztuki Współczesnej organizuje też cykliczne festiwale takie jak Pole Widzenia, czy muzyczny Festiwal CoCart.
Planetarium
Jedną z największych atrakcji w Toruniu jest Planetarium. W tym miejscu można zobaczyć przestrzenne pokazy astronomiczne na sztucznym niebie. Ponadto można wybrać się na interaktywną wystawę poświęconą ziemi. Warto także zobaczyć orbitarium z modelem sondy kosmicznej. Ponadto w tym miejscu wyświetlane są liczne seanse dedykowane nie tylko dzieciom, ale i osobom dorosłym.
Stare Misto
Oczywiście kolejnym punktem obowiązkowym jest starówka, czyli Stare Miasto. Zachwyca ono architekturą i pięknymi kamienicami. Ponadto znajduje się tam wiele kawiarni, czy restauracji, gdzie można odpocząć po całym dniu zwiedzania.