Polska

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Toruniu

Turoń atrakcje dla dzieci

Słysząc Toruń każdy ma jakieś skojarzenia. Gdyby zapytać dzieci co kojarzy im się z tym miastem to z pewnością powiedziałyby jedno słowo – pierniki. Nieco starsi wymieniliby jeszcze najsłynniejszego mieszkańca miasta, a więc Mikołaja Kopernika, który przyczynił się do rozwoju wiedzy na temat ruchu obrotowego Ziemi. Co jeszcze warto wiedzieć o Toruniu? Jakie są najlepsze atrakcje w tym mieście?

Planetarium w Toruniu – obejrzyj gwiezdne konstelacje w mieście Kopernika

Oczywiście będąc w Toruniu nie można opuścić pójścia do Planetarium. To tutaj możemy dowiedzieć się więcej o nieboskłonie, a także tym co skrywa Układ Słoneczny. Możemy tu zarówno zobaczyć ciekawe seanse, jak i wystawy interaktywne. Na tej dotyczącej Czerwonej Planety, czyli Marsa, można zbadać próbki, a także zlikwidować pojawiające się awarie w bazie na Marsie.

Muzeum Żywego Piernika

Piernik przywędrował do Torunia z Niemiec, a pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w kronikach w XIII wieku. Od tego czasu stał się znakiem rozpoznawczym miasta. W muzeum Żywego Piernika można nie tylko poznać recepturę na wykonanie doskonałego piernika, ale również własnoręcznie go przygotować i upiec. To z pewnością nie lada atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Młyn Wiedzy – centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim

Warszawa ma swoje Centrum Nauki Kopernik, a Toruń – Młyn Wiedzy. Tutaj podobnie jak w warszawskim CNK, można rozwinąć swoją wiedzę i poznać wiele ciekawostek ze świata nauki. Pomogą w tym klocki Tetris, które stanowią jeden z eksponatów używanych przez odwiedzających. Można także zaprojektować pojazd przyszłości i odbyć nim wyścig, dzięki dostępowi do okularów wirtualnej rzeczywistości. Można poznać także wszystko na temat dźwięku, jego powstawania i rozchodzenia się, a także wystawę makrofotograficzną, gdzie powiększające obiektywy pozwoliły artystom fotografom wykonać niezwykłe zdjęcia owadów w 20-krotnym powiększeniu.

Dom Mikołaja Kopernika – poznaj rewolucyjną teorię „O obrotach sfer niebieskich”

Mikołaj Kopernik jest autorem dzieła „O obrotach sfer niebieskich, które mówi o tym, że to ziemia, a nie słońce jest w ruchu, co rzuca nowe światło na tę sprawę. Dlatego warto obejrzeć Dom Mikołaja, a także zwiedzić znajdujące się w nim muzeum. Dzięki temu można jeszcze lepiej poznać teorię heliocentryczną.

Ratusz Staromiejski z wieżą widokową

Nie ma nic piękniejszego niż rozpościerające się widoki starego miasta i zabytkowej zabudowy. Taki widok można podziwiać z Ratusza Staromiejskiego. Może być to pierwszy przystanek po przyjeździe do miasta, bądź kolejny.

Pomnik Flisaka – niestraszna już żadna żaba

W Toruniu funkcjonuje wiele legend związanych ze stojącymi tam pomnikami. Jednak z nich dotyczy Flisaka, który odegnał ze starego miasta żaby do dzielnicy Mokrej. Zrobił to hipnotyzując je grą na flecie. Pomnik Flisaka to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Staromiejski Osioł – pomnik, który pamięta upokarzające sceny wymierzania sprawiedliwości

Poza pomnikiem Flisaka w Toruniu znajdziemy jeszcze kilka zasługujących na uwagę pomników. Jednym z nich jest Staromiejski Osioł. Miał być on upamiętnieniem wielu kar wymierzanych publicznie w tym miejscu przy pomocy pręgierza. Ból i upokorzenie towarzyszące takim rodzajom kar, wymierzanych w Toruniu w XVII i XVIII wieku uosabia pomnik osiołka.

Pomnik Psa Filusia – dla szukających szczęścia i miłośników czworonogów

Z kolejnym pomnikiem wiąże się upamiętnienie prac rysownika Zbigniewa Lengrena, który stworzył postać kundelka o imieniu Filuś. Pomnik psa Filusia według torunian ma przynosić szczęście wszystkim którzy po pogłaszczą. Jest także punktem obowiązkowym dla wszystkich miłośników czworonogów. Sympatyczny pomnik z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. Warto zauważyć, że wszystkie staromiejskie pomniki zostały pięknie wkomponowane w starówkę. Pies Filuś trzyma w pyszczku Melonik, a dodatkowo pilnuje parasola swojego pana, opierającego się o uliczną, najprawdziwszą lampę. Tam, gdzie wyraz artystyczny przenika się z rzeczywistością powstaje niezapomniane wrażenie.

Krzywa Wieża – test dla zakochanych

Torunianie lubią różne historię, a dowodem na to jest test wierności wykonywany pod Krzywą Wieżą. Mieszkańcy Włoch mają swoją Krzywą Wieżę w Pizie, z kolei torunianie są bardzo dumni z baszty wzniesionej w XIV wieku, która według kolejnej legendy miała być wyrazem pokuty członka zakonu krzyżackiego, który zakochał się w córce kupca. Teraz ściana zewnętrzna wieży stanowi miejsce testu, kto nie straci równowagi opierając się całymi stopami i plecami o krzywą ścianę, ten prawdziwie kocha swoją „drugą połówkę” i w kwestii zdrad nie ma nic na sumieniu.

Ruiny Zamku Krzyżackiego – co zostało z potęgi zakonu

Ostatnim punktem zwiedzania niezwykłego miasta jakim jest Toruń mogą być ruiny Zamku Krzyżackiego. To, co pozostało z zamku zajmuje obszar niespełna dwóch hektarów. Ta osobliwa atrakcja wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wizycie w ruinach, warto podążyć tropem smoka. Okazuje się, że nie widziano go tylko w Krakowie, ale mieszkańcy Torunia w 1746 r. odnotowali, że widzieli osobliwe stworzenie potrafiące latać i pływać. Na pamiątkę tej legendy można podziwiać w Toruniu także odlew smoka toruńskiego.