Europa

TOP 5 atrakcji dla dzieci w Szwecji

statek nocą

Zagraniczne wakacje z dziećmi wymagają dobrego planu – jeśli celem Waszej wyprawy jest Szwecja, możecie liczyć na mnóstwo wspaniałych atrakcji. Skandynawia jest przyjazna dzieciom, dlatego bez trudu znajdziecie tam parki rozrywki czy ciekawe muzea, które spodobają się nie tylko najmłodszym. Urozmaiceniem podróży są wycieczki do Szwecji promem – ta forma transportu zapewnia nie tylko niezapomniane widoki, lecz również atrakcje dla dzieci dostępne na pokładzie.

Vimmerby – Świat Astrid Lindgren (Astrid Lindgrens Värld)

Astrid Lindgren to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych autorek książek dla dzieci w historii, która stworzyła takie postaci, jak Pippi Pończoszanka, Emil ze Smalandii, Bracia Lwie Serce, Dzieci z Bullerbyn czy Ronja, córka zbójnika. Wizyta w parku tematycznym Astrid Lindgrens Värld to okazja, by przybliżyć dzieciom twórczość Lindgren lub zaszczepić w nich miłość do książek Szwedki. Warto zaznaczyć, że nie jest to muzeum – na 180 000 m2 można spotkać aktorów wcielających się w postaci z książek Astrid, teatry plenerowe i place zabaw. Odwiedzając park tematyczny, można dosłownie wejść do świata wykreowanego przez słynną Szwedkę – jesteśmy pewni, że ta atrakcja spodoba się nie tylko dzieciom, lecz również dorosłym wychowanym na książkach Lindgren. Park jest otwarty od maja do sierpnia, a także w niektóre weekendy późnego lata oraz podczas jesiennych wakacji, które w Szwecji przypadają w październiku.

Adres: 598 85 Vimmerby

Sztokholm – Muzeum Wikingów (Vikingsliv)

Miłośnikom mitologii nordyckiej i wikińskich klimatów polecamy wizytę w Muzeum Wikingów, które znajduje się w Sztokholmie. Żywa wystawa pozwala poznać Wikingów poprzez filmy, dekoracje, projekcje, efekty dźwiękowe i obiekty archeologiczne. W cenę biletu wliczone jest zwiedzanie z przewodnikiem (w języku angielskim), lecz można też korzystać z audioprzewodnika. W Muzeum Wikingów znajdziemy również sklep z pamiątkami i restaurację serwującą dania kuchni szwedzkiej. Bilety można kupić na miejscu lub online, a muzeum jest obiektem bezgotówkowym. Istnieje możliwość nabycia biletu rodzinnego (2+2) za 575 SEK.

Adres: Djurgårdsstrand 15, 115 21 Sztokholm

Göteborg – Park Rozrywki Liseberg

Największy park rozrywki w Skandynawii znajduje się w szwedzkim Göteborgu. Liseberg został otwarty w 1923 roku, a na powierzchni 17 hektarów znajdziemy 7 kolejek górskich, 4 zjeżdżalnie i kilkadziesiąt innych atrakcji. Liseberg jest otwarty od kwietnia do września, co nie oznacza, że w pozostałych miesiącach świeci pustkami – warto się tam wybrać również w listopadzie i grudniu, gdy kolejki górskie są nieczynne, a park rozrywki zmienia się w miasteczko Halloween lub wielki jarmark bożonarodzeniowy. W Lisebergu powstawał też największy park wodny w Skandynawii (Oceana), lecz w lutym 2024 roku doszło w nim do rozległego pożaru, dlatego jego istnienie stanęło pod znakiem zapytania.

Adres: Örgrytevägen 5, 402 22 Göteborg

Tydzień Średniowieczny na Gotlandii (Medeltidsveckan)

Miłośnikom średniowiecza polecamy sierpniową wyprawę na Gotlandię, gdzie co roku odbywa się Tydzień Średniowieczny, organizowany od 1984 roku. W tym czasie odbywają się tu teatry uliczne, kursy rzemiosła, koncerty, wykłady czy turnieje rycerskie. Warto wziąć ze sobą odpowiedni strój, by poczuć się niczym w średniowiecznej Szwecji. W 2024 roku Tydzień Średniowieczny odbędzie się w dniach 4–11 sierpnia. Tegorocznym tematem jest koń – jeden z najważniejszych środków transportu w średniowieczu, a także symbol statusu i bogactwa. Większość atrakcji odbywa się w Visby oraz na obszarach wiejskich Gotlandii. W niedalekiej odległości od największych wydarzeń mieści się kemping.

Kolmården Wildlife Park (Kolmårdens djurpark)

Największe zoo w Skandynawii znajduje się w pobliżu Norrköping, ok. 150 km od Sztokholmu. Park dzikiej przyrody zajmuje 1,5 km2 i jest domem dla takich zwierząt, jak tygrysy, lwy, delfiny, kapibary, surykatki, żyrafy i wiele innych. W parku znajdziemy też drewnianą kolejkę Wildfire osiągającą prędkość 115 km/h. Jest to najwyższa drewniana kolejka górska w Europie (142 m n.p.m.), która w 2018 roku została uznana za najlepszą na naszym kontynencie i trzecią najlepszą na świecie. Ciekawą opcją jest również przejażdżka kolejką linową, która umożliwia podziwianie dzikich zwierząt z niezwykłej perspektywy.

Adres: 618 92 Kolmården

Wycieczka z dziećmi do Skandynawii

Podróż promem ma tę zaletę, że można wziąć nie tylko własny samochód, lecz również nieograniczoną ilość bagaży. Jeśli planujesz wspólny wyjazd z dziećmi do Szwecji, sprawdź aktualne rejsy ze Świnoujścia znajdujące się ofercie Unity Line. Znany operator promowy oferuje rejsy wycieczkowe jednodniowe, a także wycieczki dla klientów indywidualnych, w tym również rodzin z dziećmi. Dodatkowo na promie pasażerskim Skania znajduje się pokój zabaw dla dzieci.