Polska

Tleń i okolice: co warto zobaczyć w Borach Tucholskich?

Wielkie kompleksy leśne, bogaty świat fauny i flory oraz wiele możliwości spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób – oto atrakcje, którymi przyciągają Bory Tucholskie. Dlaczego warto lepiej poznać ten zielony skrawek Polski?

Bory Tucholskie dla turystów

Z jakiej infrastruktury można tutaj skorzystać? Dla wielu osób zachętą do zaplanowania wypoczynku właśnie w tej części kraju jest coraz bogatsza oferta, jaką mogą się pochwalić Bory Tucholskie. Można tu znaleźć w wielu malowniczo położonych miejscowościach, jakich jak Tleń. W miejscowości znajduje się Pensjonat Przystanek Tleń, który oferuje pokoje z wyżywieniem oraz szereg dodatkowych atrakcji (m.in. własny browar oraz szeroką ofertę aktywnego wypoczynku), staje się dobrym punktem i dla turystów indywidualnych, i dla tych firm, którym marzy się wyjazd integracyjny, połączony z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury. Wypoczynek w Borach Tucholskich może się też okazać atrakcyjną propozycją dla tych, którym marzy się pełna przygód wyprawa w rodzinnym gronie. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Przyrodnicze skarby Borów Tucholskich

Z oferty noclegów w Borach Tucholskich bardzo chętnie korzystają miłośnicy przyrody. Park Narodowy Bory Tucholskie kusi bogatą szatą roślinną oraz ogromną ilością leśnych zwierząt, nie brak tu również miejsc, które mogą oczarować turystów pięknymi widokami. Dla tych wędrowców, którzy lubią obserwować ptaki w ich naturalnym otoczeniu, ważnym punktem będzie rezerwat przyrody Bagno Grzybna. Jest on znany m.in. jako stanowisko żurawia popielatego – jednego z tych ptaków, z którymi można się spotkać wyjątkowo rzadko. Na uwagę zasługuje też Tucholski Park Krajobrazowy oraz tak ciekawe miejsce, jakim jest Arboretum Wirty. Dla miłośników ptaków ciekawym punktem na mapie Borów Tucholskich będzie też Adamkowo, nazywane ptasią wioską. Więcej informacji o Borach Tucholskich można znaleźć na stronie: www.przystanektlen.pl/site/95/bory-tucholskie.html

Najciekawsze miejscowości w Borach Tucholskich

Piękne miasta, które urzekają cennymi zabytkami, oraz kameralne wsie, które doskonale radzą sobie jako letniska – oto kolejne atrakcje, dzięki którym spragnieni kontaktu z naturą turyści coraz chętniej stawiają na Bory Tucholskie. Noclegi można znaleźć zarówno w takich malowniczych osadach, jak Tleń czy Stara Rzeka, ciekawą ofertą mogą się też pochwalić Chojnice, znane z pięknych zabytków architektury. Wizytówką tego miasta stała się malownicza starówka, kusząca m.in. wiekową bazyliką oraz Bramą Czułowską. Nie lada gratką, szczególnie dla młodych miłośników przyrody i natury, jest też tutejsze Eksperymentarium, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Borów Tucholskich i ich przyrodniczych skarbów.

To jeszcze nie wszystkie skarby, z jakimi można się spotkać podczas wypoczynku na terenie Borów Tucholskich. Nocowanie w tutejszych miejscowościach to szansa na urządzanie wypraw do wielu mniejszych miejscowości. I one mają się czym pochwalić. Akwedukt wodny w Fojutowie jest przecież wyjątkową ciekawostką, której podczas wycieczki po Borach Tucholskich warto poświecić swój czas. Kuszą też Kamienne Kręgi w Odrach oraz okolice leśniczówki Mała Huta, w pobliżu której zachowało się sporo pamiątek, przypominających o działających tu podczas II wojny światowej oddziałach partyzanckich.

Bory Tucholskie dla aktywnych

Bory Tucholskie są obszarem atrakcyjnym i dla tych osób, które chcą spędzać wolny czas w aktywny sposób. Jednym z ciekawych miejsc na aktywny wypoczynek w tej części kraju jest wspomniana już miejscowość Tleń, z której tak chętnie korzystają turyści, może się pochwalić położeniem w pobliżu licznych szlaków pieszych, konnych oraz rowerowych, a leśne otoczenie sprawia, że jest ona miejscem chętnie odwiedzanym i przez te osoby, które lubią spacerować po lasach w poszukiwaniu grzybów. Tleń to również bliskość jeziora oraz rzeki Wdy, dzięki czemu każdy turysta odpoczywający w tym miejscu może skorzystać z takich form zwiedzania okolicy, jakimi są spływy kajakowe rzeką Wdą.

Czym się zajmujecie?

Powodów, dla których warto odwiedzić Bory Tucholskie, jest sporo. Ten wyjątkowy kompleks leśny ma się czym pochwalić, a czasu spędzonego na jego terenie nikt żałować nie będzie!