Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o tęczy

Tęcza należy do najbardziej niesamowitych zjawisk w przyrodzie, a jej pojawienie się na niebie zawsze powoduje, że ludzie zadzierają głowy, aby na nie spojrzeć.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się ciekawostki na temat tęczy.

1. Od tysięcy lat tęcza uważana jest za symbol nadchodzącego szczęścia i to w wielu różnych kulturach.

2. Nie da się dotrzeć do końca tęczy, ponieważ zjawisko to opiera się na orientacji obserwatora i kiedy człowiek się porusza, tęcza też „jest w ruchu”.

3. Tęcza kojarzy nam się z barwnym łukiem, jednak przy odpowiednich warunkach pogodowych i lecąc samolotem, można zaobserwować z góry pełne koło.

4. Tęcza jest wynikiem przejścia światła przez krople wody, dlatego najczęściej występuje, kiedy jest słonecznie i pada. Niezwykle rzadko można ją obserwować w okresie zimowym.

5. Czasami możemy zaobserwować na niebie podwójną tęczę. Zjawisko to występuje, kiedy światło podwójnie odbije się od kropli deszczu. Dwa różne odbicia są skutkiem przejścia światła pod dwoma różnymi kątami.

6. Ziemia jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, na której występują opady w postaci wody. A to oznacza, że tylko na naszej planecie można zaobserwować zjawisko tęczy.

7. W starożytnej Grecji oraz Rzymie wierzono, że tęcza jest drogą do Boga. Według wierzeń bogini Iris używała swojego dzbanka na wodę, aby tworzyć z jego pomocą pomost między światem ludzi i bogów.

8. Tęcza pojawia się na niebie średnio na godzinę, choć czasem ten niezwykły spektakl trwa tylko kilka minut. Jest jednak rekordzistka pod tym względem. W 2017 roku w Chinach na niebie pojawiła się tęcza, którą można było obserwować przez prawie dziewięć godzin.

9. Tęcza jest zjawiskiem optycznym, a w związku z tym każdy widzi ją nieco inaczej. Dotyczy to nawet osób, które obserwują ją z tego samego miejsca.

10. Jednym z kolorów, jakiego nigdy nie można zauważyć z tęczy, jest różowy. Kolor ten w zjawisku optycznym można zaobserwować, kiedy czerwień miesza się z bielą, a taki wariant tutaj nie zachodzi.