Ciekawostki

Tchórzofretka – Informacje, Fakty i Ciekawostki

Tchórzofretki
źródło: Viki / Nordelch / Wikipedia

Tchórzofretka jest krzyżówką tchórza zwyczajnego z domową fretką i należy do rodziny łasicowatych. Zwierzęta te są traktowane jako zwierzęta domowe, ale też laboratoryjne, a z ich futra produkuje się modne dodatki dla kobiet.

1. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić z całą pewnością, gdzie i kiedy udomowiono fretki, ale wiadomo, że były popularne jako domowe zwierzęta już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji.

2. Tchórzofretki są bardzo ruchliwymi i energicznymi stworzeniami, dlatego coraz więcej osób na całym świecie decyduje sie na ich towarzystwo. Przy zakupie należy sprawdzić oczy zwierzęcia, a jeśli nie widać stanów zapalnych czy ropy, zwierzątko jest zdrowe.

3. Samice są mniejsze od samców, ale ich sterylizacja jest o wiele droższa. Warto jednak w nią zainwestować, jeśli nasza tchórzofretka będzie miała choćby sporadyczny kontakt z samcami, ponieważ tchórzofretki bardzo szybko się rozmnażają.

4. Fretki uwielbiają spać zaplątane w ubrania i inne tkaniny, dlatego warto poświęcić dla nich kilka nie noszonych już koszul. W stałym zestawie posiadacza tchórzofretki musi się też znaleźć kuweta i duża klatka z miseczką na jedzenie, poidełkiem oraz hamakiem.

5. Jeśli w naszym domu zagości fretka, należy z pola widzenia usunąć wszystko, co może jej zaszkodzić, a czego z pewnością spróbuje. Do takich rzeczy należą na przykład mydło i sól, która może ją zatruć.

6. Fretki przejmują cechy swojego właściciela. Jeśli w domu jest porządek, to mimo energicznych zabaw, fretka postara się zachować czystość i ład. Jeśli natomiast właściciela często nie ma w domu, fretka nauczy się organizować sobie czas podczas jego nieobecności, a z zabawą zaczeka do jego powrotu.

7. Tchórzofretki bardzo przepadają za spacerami, a szczególnie tymi zimowymi. Można wtedy zaobserwować jak z zaangażowaniem kopią tunele w śniegu i biegają po lodzie. Ich ciepłe futro skutecznie chroni je przed mrozem i nie trzeba obawiać się o ich komfort.

8. Aby uniknąć przykrego zapachu tchórzofretki, nie powinno się jej podawać ryb, tylko zastąpić je na przykład owocami morzą. Trzeba również dbać o czystość jej kuwety i legowiska oraz kąpać ją raz na cztery miesiące.

9. Fretki nie powinny jeść wieprzowiny, ale poza tym uwielbiają wszelkie gatunki mięs i ryb. Nie powinno się fretkom podawać również psiej karmy, cytrusów i słodyczy.

10. Zanim w Europie powszechnie modne stało się posiadanie kotów, tchórzofretki były zwierzętami, które radziły sobie z myszami w gospodarstwach domowych.