Podróże

10 Ciekawostek dla Dzieci o Tatrzańskim Parku Narodowym ⛰️

tatry wysokie

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Jak sama strona internetowa tego obiektu wskazuje, misją jego właścicieli oraz pracowników jest chronienie oraz pomaganie w zrozumieniu przyrody i kultury Tatr. Chcą oni dodatkowo umożliwić poznawanie tych gór obecnym i przyszłym pokoleniom, poprzez wiele atrakcji związanych z naturalnym ich środowiskiem.

1. Zagrożenie lawinowe

W Tatrach występuje zagrożenie lawinowe. Góry te warto odwiedzać dlatego raczej podczas lata, czy cieplejszych miesięcy, kiedy nie występuje śnieg. Polecane jest to dla własnego bezpieczeństwa turystów.

2. Wystawy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Do dyspozycji wszystkich odwiedzających teren parku udostępniono bazę edukacyjną, w której skład wchodzi Centrum Edukacji Przyrodniczej wraz z Ogrodem Roślinności Tatrzańskiej, wystawy czasowe w Kuźnicach, a także zbiór skał i roślin odzwierciedlających mapę geologiczna Tatr, czyli Tatrzańskie Lapidarium!

3. Zwierzęta na terenie parku

Na terenie tego obiektu odwiedzających mogą spotkać takie zwierzęta, jak: niedźwiedzie, ptaki, kornika drukarza, ssaki owadożerne, ssaki drapieżne, zwierzyna płowna, zazwyczaj jelenie, tatrzańskie sowy, tatrzańskie ryby, tatrzańskie kuraki, różnego rodzaju płazy i gady, świstaki, czy kozice.

4. Schronisko pod Rysami

Jest to miejsce w tatrach, które turyści odwiedzają najczęściej. Jest to również najmłodziej powstałe schronisko w Tatrach. Chatki, które stały się pierwowzorami schronisk, zaczęły powstawać już w XIX wieku. Schronisko pod Rysami nie miało jednak dużo szczęścia, często było ono zasypywane przez kamienne lawiny.

5. Wielka Siklawa

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się najwyższy wodospad w Polsce, którego wysokość miedzy aż 65 metrów! Atrakcją są tam również z pewnością Rysy, czyli najwyższy szczyt w Polsce – 2499 m n. p. m.

6. Utworzenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Został on oficjalnie utworzony 1 stycznia 1955 roku, poprzez rozporządzenie Rady Ministrów, które wydane zostało natomiast 30 października 1954 roku. Po drodze osoby, które pracowały na terenie obiektu, starając się ulepszyć jego warunki turystyczne oraz te dla zwierząt, spotykało jednak wiele nieprzyjemności, które spowodowane były naturalnie, m.in. wcześniej wspomniane już lawiny kamienne oraz śnieżne.

7. Klimat oraz roślinność Tatr

Charakteryzują się one piętrowatością, co oznacza, iż na różnych etapach zwiedzania Tatrzańskiego Parku zobaczymy różnego rodzaju rośliny oraz zwierzęta. Piętra t dzielimy na: regiel dolny, regiel górny, piętro kosodrzewiny, piętro hal, a na samym końcu piętro turni.

8. Gatunki roślinne w Tatrach

Roślinność, która naturalnie zakorzeniła się na tym terenie, stanowi 43% wszystkich gatunków roślin w Polsce. W Tatrach można zobaczyć bowiem około 1000 gatunków roślin naczyniowych!

9. Najchętniej odwiedzane miejsca przez turystów na terenie Tatrzańskiego Parku

Są to z pewnością: przepiękne Morskie Oko, Giewont, Kasprowy Wierch oraz majestatyczna Dolina Kościeliska, która znajduje się w niewielkiej odległości od Zakopanego.

10. Jeziora tatrzańskie

Charakteryzują się one dużą przejrzystością wody. Kiedy turyści stoją nad Morskim Okiem mogą spokojnie zobaczyć swoje odbicie oraz dno zbiornika!