Polska

30 Najlepszych Atrakcji w Tatrach ⛰️

fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Tatry to najwyższe pasmo górskie w łańcuchu Karpat i jedyne góry w Polsce, które mają iście alpejski charakter. Uwielbiają je Polacy, ale co roku przybywają tutaj również turyści z innych części świata. Jakie atrakcje czekają na nich w Tatrach? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

1. Morskie Oko

Morskie Oko to największe jezioro znajdujące się w Tatrach. Jest położone w Dolinie Rybiego Potoku, a malownicze widoki przyciągają tutaj tłumy ludzi.

2. Mięguszowieckie Szczyty

Mięguszowieckie Szczyty to grupa trzech ogromnych szczytów znajdujących się na granicy polsko-słowackiej. Najwyższy z nich ma 2438 metrów wysokości i znajduje się naprzeciwko popularnego schroniska.

3. Niżni Jamnicki Staw

Niżni Jamnicki Staw znajduje się w zagłębieniu kotła polodowcowego po stronie słowackiej. Staw zachwyca różnymi odcieniami wody, które pięknie prezentują się z góry.

4. Jaskinia Bielska

Jaskinia Bielska to jedna z najczęściej odwiedzanych jaskiń w Tatrach. Stanowi narodowy pomnik przyrody. Jaskinia ta była znana mieszkańcom okolic od wielu lat, jednak dopiero pod koniec XIX wieku dokładniej ją zbadano. Znaleziono tam podpisy z datami sięgającymi XVIII wieku, co każe przypuszczać, że penetrowali ją poszukiwacze skarbów.

5. Koleje linowe

W Tatrach znajdują się koleje linowe na Kasprowy Wierch i Łomnicę oraz linowo-terenowe na Gubałówkę i Smokowieckie Siodełko.

6. Gubałówka

Gubałówka to podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim. Znajdują się na niej wyciągi orczykowe i ośrodek narciarski. W okolicy jest również mnóstwo restauracji i karczmy, w których można skosztować regionalnych potraw. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów.

7. Rysy

Rysy to góra położona na granicy polsko-słowackiej i najwyższy szczyt w Tatrach. Należy do Korony Europy.

8. Zakopane

Siedzibą powiatu tatrzańskiego i najpopularniejszym miastem w okolicy jest Zakopane. Stanowi duży ośrodek sportów zimowych, gdzie znajdują się liczne atrakcje, muzea i galerie sztuki.

9. Kaplica Najświętszego Serca Jezusa

W Zakopanem znajduje się Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Świątynia została zaprojektowana przez polskiego malarza, architekta i pisarza, Stanisława Witkiewicza.

10. Kościelisko

Kościelisko to znana wieś w powiecie tatrzańskim. Znajduje się tutaj drewniany kościół św. Kazimierza wybudowany na początku XX wieku.

11. Dolina Pięciu Stawów Polskich

To jedna z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, położona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W dolinie znajdują się pięć malowniczych stawów, które przyciągają turystów swoim urokiem.

12. Krzyżne

Krzyżne to przełęcz leżąca na wysokości 2112 m n.p.m., skąd roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na otaczające góry.

13. Czarny Staw Gąsienicowy

Jest to drugie co do wielkości jezioro tatrzańskie. Otoczone stromymi szczytami i skałami przyciąga amatorów górskich wędrówek.

14. Zakopianskie Krupówki

To najbardziej znana ulica w Zakopanem, pełna sklepów z pamiątkami, restauracji oraz kawiarni. Krupówki stanowią serce tego górskiego miasta.

15. Świstówka Chocholowska

Jest to jedna z najpiękniejszych dolin Tatr. Wiosną przyciąga turystów swoim niepowtarzalnym widokiem kwitnących krokusów.

16. Wielka Krokiew

To największa skocznia narciarska w Polsce, gdzie odbywają się międzynarodowe zawody w skokach narciarskich.

17. Tatrzański Park Narodowy

Park został założony w 1954 roku, aby chronić unikalną faunę, florę oraz krajobraz Tatr. Jest to miejsce, gdzie można spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin, które nie występują nigdzie indziej.

18. Muzeum Tatrzańskie

Znajdujące się w Zakopanem muzeum poświęcone jest historii, kulturze oraz przyrodzie Tatr. Warto odwiedzić, aby zgłębić wiedzę o tym regionie.

19. Dom Do Góry Nogami

To niecodzienna atrakcja w Zakopanem. Dom został specjalnie zbudowany do góry nogami, co stanowi ciekawostkę i przyciąga wielu turystów.

20. Dolina Chochołowska

Jest to najdłuższa dolina w Tatrach, gdzie można podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, a wiosną – pole krokusów rozciągające się na ogromnych przestrzeniach.

21. Ornak

Ornak to wybitny szczyt w Tatrach Zachodnich, który oferuje turystom jedne z najlepszych widoków na cały łańcuch górski. Idealny dla tych, którzy chcą doświadczyć prawdziwej dzikiej przyrody Tatr.

22. Wodogrzmoty Mickiewicza

To piękne wodospady na Potoku Roztoka w Dolinie Roztoki. Są jednymi z najbardziej znanych wodospadów w Tatrach i doskonałym miejscem na spacer czy piknik.

23. Kasprowy Wierch

Choć można na niego wjechać koleją linową, wiele osób decyduje się na pieszą wędrówkę, by cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami.

24. Dolina Gąsienicowa

To jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, które przyciąga miłośników gór przez cały rok. Znajdują się tam malownicze stawy, jak Czarny Staw Gąsienicowy czy Zielony Staw Gąsienicowy.

25. Chata przy Zielonym Stawie

Położona u podnóża Małego Keplera schronisko jest doskonałą bazą wypadową dla wspinaczy i turystów chcących zgłębić Słowackie Tatry.

26. Dolina Małej Łąki

Malownicza dolina z charakterystycznym Kamienistym Potokiem, idealna na rodzinne wycieczki i spacery w cieniu gór.

27. Przełęcz pod Kopą Kondracką

Stanowi jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach Zachodnich, oferując niezapomniane widoki na sąsiednie szczyty.

28. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

To miejsce kultu religijnego w Zakopanem, które przyciąga wielu pielgrzymów i turystów. Zostało ono wybudowane jako podziękowanie za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachy w 1981 roku.

29. Biały Potok

To piękny górski strumień, wzdłuż którego prowadzi jedna z najbardziej malowniczych tras pieszych w Tatrach. Idealne miejsce na relaks wśród szumów wody.

30. Dom Papieski „Watra”

To miejsce w Zakopanem, gdzie papież Jan Paweł II spędzał czas podczas swoich licznych wizyt w Polsce. Dom ten stanowi teraz muzeum i jest dostępny dla zwiedzających.

Te 30 atrakcji to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o to, co Tatry mają do zaoferowania. Warto zanurzyć się w ich pięknie i odkrywać je na własną rękę.