Ciekawostki

Tasiemiec – 10 ciekawostek

tasiemiec
źródło: wikimedia.org

Tasiemce to pasożyty z grupy płazińców. Istnieją od dwustu siedemdziesięciu milionów lat i od tamtej pory żyją w układach pokarmowych kręgowców, osiągając długość nawet dwudziestu metrów.

1. Jego nazwa z pewnością ma związek z wyglądem, ponieważ pasożyt ten przypomina długą i płaską tasiemkę. Jego budowa zależna jest od tego, czy jest uzbrojony, czy nie, ale większość z nich posiada narządy przyssawkowe.

2. Larwy tasiemca rozwijają się w mięśniach roślinożernych zwierząt, dlatego ludzie najczęściej zarażają się nim jedząc surowe mięso. Jego jaja mogą również znajdować się na owocach i warzywach, dlatego tak ważne jest, aby je dokładnie myć przed spożyciem.

3. Objawy, które towarzyszą posiadaniu w przewodzie pokarmowym tasiemca, są często mylone z innymi schorzeniami. Człowiek zaczyna się słabo czuć, miewa napady głodu, a także bóle brzucha i biegunkę. Testy na obecność pasożytów pozwalają zdiagnozować problem.

4. Po wykryciu tasiemca w organizmie, pacjent otrzymuje leki, które osłabiają pasożyta. Dzięki nim, jego fragmenty są wydalane w kale, a problem zostaje rozwiązany.

5. Tasiemce nie posiadają układu trawiennego. Jego długie ciało pochłania składniki odżywcze z zewnątrz, a także je wydala.

6. Jaja tasiemca są sprzedawane na czarnym rynku. Ich nielegalna sprzedaż cieszy się popularnością wśród tych, którzy bez wysiłku chcą stracić na wadze. Posiadanie pasożyta w układzie pokarmowym powoduje, że pochłania on składniki odżywcze, a jego żywiciel traci wagę.

7. Tasiemiec pochodzący z mięsa wieprzowego jest najgroźniejszy, ponieważ jest w stanie zagnieździć się w różnych organach człowieka.

8. Tasiemiec uzbrojony, w przeciwieństwie do nieuzbrojonego, posiada haczyki, którymi przyczepia się do ściany jelita. W związku z tym o wiele trudniej jest się go pozbyć, a jego wągry mogą również rozwijać się w mięśniach człowieka.

9. Jeśli tasiemiec uzbrojony zamieszka w gałce ocznej lub mózgu człowieka, może to doprowadzić nawet do ślepoty, a także silnego bólu głowy i ataków przypominających padaczkę.

10. Długie żywienie tasiemca może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań, na przykład do awitaminozy, permenantnego zmęczenia i niedokrwistości.