Azja

Szwedagon, Mjanma (Złota Pagoda)

Pagoda Shwedagon to buddyjska świątynia w Rangunie, Myanmarze, w południowo-wschodniej Azji. Jest uważana za jedną z najstarszych pagod na świecie. Świątynia ta jest ważnym buddyjskim zabytkiem. Stupa jest pokryta prawie 22 000 sztabkami litego złota, a szacunki dotyczące całkowitej ilości złota w pagodzie wahają się od 9 do 60 ton. Przedstawiamy fascynujące ciekawostki, informacje i fakty o pagodzie Shwedagon, czyli złotej pagodzie.

1. Uważa się, że budowa rozpoczęła się w VI wieku. Pierwotna struktura była znacznie niższa od obecnej.

2. Od wielu stuleci jest to centrum życia religijnego w tej części Myanmaru.

3. Dowody archeologiczne wskazują, że Pagoda Shwedagon została zbudowana przez Mon, grupę etniczną, która pierwotnie dominowała w południowej Birmie, gdzieś pomiędzy VI a X wiekiem

4. Układ pagody jest skomplikowany, a otaczający ją kompleks jest ogromny, zajmując prawie 50 hektarów.

5. Przez wiele lat stupa bywała niszczona, aż do XIV wieku, kiedy to król Birmy, Binnya U, postanowił odbudować świątynię, zwiększając jej wysokość do około 9 metrów. Następnie, w XV wieku, królowa Binnya Thau dokonała znaczących renowacji. Podniosła ona wysokość świątyni do około 39 metrów. Stworzyła tarasy na wzgórzu, na którym znajduje się pagoda i wybrukowała kamiennymi kamieniami najbardziej wysunięty taras. Już w XVI wieku Pagoda Shwedagon była ważnym buddyjskim pomnikiem pielgrzymek w Birmie.

6. Najniższą część rzeczywistej pagody stanowią trzy ośmiokątne tarasy, które mogą być odwiedzane tylko przez mnichów. Od tarasów aż po sam szczyt, wszystkie elementy są złote.

7. Pagoda Shwedagon była głównym punktem okupacji wojskowej w czasach kolonialnych oraz miejscem wieców w dążeniu Birmy do niepodległości. Później stała się ona ważną przestrzenią obywatelską dla politycznego oporu.

8. Pagoda jest rodzajem świątyni, zazwyczaj składa się z wieży z wieloma poziomami. Shwedagon jest właściwie stupą, która jest świętą buddyjską budowlą w kształcie dzwonu, z relikwią w środku.

9. W XX wieku wielu miejscowych kupców birmańskich doszło do znacznego bogactwa. Wielu z nich stało się dobroczyńcami Pagody Shwedagon. Jednym z nich był U Po Tha, który przekazał fundusze na budowę Pagody Chaukhtatgyi w bahańskim miasteczku i sfinansował północną salę nabożeństw Shwedagon pod koniec lat dwudziestych XX wieku.

10. Pod koniec XVIII wieku, po różnych trzęsieniach ziemi, które zniszczyły budowlę, król Hsinbyushin nakazał jej naprawę i rozbudowę do obecnej wysokości 99 metrów. Ostatecznie, kiedy Birma została przyłączona do Imperium Brytyjskiego, król Mindon Min dodał „parasol koronny”, ornament zwykle umieszczany na szczycie birmańskiej Pagody.

11. Górna część to spiczasta konstrukcja, znana jako iglica. Składa się ona z siedmiu koncentrycznych pierścieni w dolnej części, części środkowej w kształcie płatków lotosu, części górnej w formie łezki oraz parasola, który wieńczy całą konstrukcję.

12. Zwiedzający mogą skorzystać z wind, takich jak ta dogodnie usytuowana przy południowym wejściu. Obuwie nie jest dozwolone nigdzie poza podstawą wzgórza, gdzie są miejsca do przechowywania butów. Ponieważ ogranicza to swobodę wyjścia z pagody innymi schodami, zaleca się noszenie butów w plecaku.

13. Przewodnicy podchodzą do zagranicznych gości – wycieczki po schodach z reguły oferują przyzwoity stosunek jakości do ceny, zwłaszcza jeśli odwiedzasz pagodę z grupą.

14. Parasol w koronie na górze jest nieocenionym dziełem z tysiącami kamieni szlachetnych. Obfita ilość rubinów, szafirów i diamentów jest częścią jej zdobienia. Jednym z największych kamieni szlachetnych jest 76-karatowy diament umieszczony w górnej części. Do parasola przymocowane są również setki złotych dzwoneczków.

15. Za powstaniem pagody kryje się legenda. Mówi ona, że Taphussa i Bhallika byli dwoma braćmi, którzy poznali Buddę i otrzymali osiem jego włosów. Bracia znaleźli miejsce, w którym przechowywane były trzy inne relikwie z poprzedniego wcielenia Buddy. Tam postanowili przechowywać włosy w złotej trumnie. To miejsce stało się Pagodą Shwedagon.

Pytania i Odpowiedzi

Co to znaczy Shwedagon?

Shwe oznacza złoto w Birmie, a Dagon oznacza trzy wzgórza.

Dlaczego Pagoda Shwedagon jest ważna?

Pagoda Shwedagon jest buddyjską świątynią w Myanmarze i jest ważnym buddyjskim pomnikiem. Budynek ten zachowuje cztery relikwie buddyjskie, które należały do poprzednich wcieleń Buddy i jest ważną świątynią dla tradycji buddyzmu oraz dla mieszkańców Myanmaru.

Jakie są ciekawostki o Pagodach w Myanmar.

Pagody zajmują ważne miejsce w krajobrazie Myanmaru. Według statystyk z 2016 roku, opracowanych przez Komitet Sangha Maha Nayaka, w Myanmarze znajduje się 1479 pagod o wysokości przekraczającej 8,2 metra, z czego jedna czwarta znajduje się w regionie Sagaing.

Kiedy powstała Pagoda Shwedagon?

Pagoda Shwedagon powstała w 1372 roku.

Ile ton złota jest w Shwedagon Pagoda?

Prawdopodobnie nawet 60 ton. Shwedagon jest czymś więcej niż tylko symbolem narodowym. To jest Fort Knox Myanmaru. Stupa jest pokryta prawie 22 000 sztabkami litego złota, a szacunki dotyczące całkowitej ilości złota w pagodzie wahają się od 9 do 60 ton. Dla porównania, oficjalna rezerwa Republiki Związku Myanmar wynosi 7,4 tony.