Europa

10 ciekawostek o sztuce starożytnego Rzymu

Starożytny Rzym to cywilizacja, która rozwijała się w części Europy i w basenie Morza Śródziemnego.

Kolebką tego państwa było miasto Rzym, które założone zostało na terenach Italii. Państwo to odegrało bardzo ważna rolę w kształtowaniu się cywilizacji europejskiej. Istnieje wiele ciekawostek i informacji na temat tego ważnego w historii państwa. Oto ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o starożytnej sztuce Rzymu.

1. Początki sztuki w starożytnym Rzymie

Za najstarszy okres sztuki w starożytnym Rzymie uznaje się okres związany z panowaniem etruskich królów, który trwał aż do najazdu Galów w 390 r. p.n.e.

2. Początki architektury rzymskiej

Za jedną z najstarszych budowli starożytnego Rzymu uznaje się m. in. Świątynię Jowisza Kapitolińskiego. Z czasem przejęto też techniki architektoniczne i rzeźbiarskie od Etrusków.

3. Malarstwo

Początki malarstwa w starożytnym Rzymie to głównie pejzaże, ukazujące podbite miasta na planszach. Istniał zwyczaj noszenia ich na pochodach triumfalnych.

4. Greckie wpływy

Na rozwój i swego rodzaju ponowne narodziny sztuki rzymskiej miała sztuka grecka. Rozwój ten nastąpił po podbiciu Grecji przez Rzymian.

5. Rzemiosło rzymskie

W rzymskim rzemiośle godne uwagi są przede wszystkim naczynia, które wyrabiane były z gliny i ze srebra. Przedstawiano na nich zazwyczaj motywy historyczne i mitologiczne.

6. Gemmy

Gemmy to ozdoby lub pieczęcie, które zaczęto produkować w cesarstwie rzymskim najczęściej z kamieni półszlachetnych. Gemmy mogły mieć wzory wypukłe lub wklęsłe.

7. Waza portlandzka

Jest to waza wykonana z warstwowego szkła kameowego. Ozdobiona jest reliefami ze scenami figuralnymi z siedmioma postaciami. Została odkryta pod koniec XVI wieku, obecnie znajduje się w muzeum w Londynie.

8. Malarstwo

Zachowane są bardzo nieliczne przykłady fresków z II w. p.n.e. Wykonane zostały one na grobowcach oraz na domostwach mieszkalnych, które odnalezione zostały w Rzymie i Ostii.

9. Wpływy na rzymską architekturę

Architektura w starożytnym Rzymie została ukształtowana w dużej mierze poprzez wpływy architektury hellenistycznej oraz etruskiej.

10. Główne budowle starożytnego Rzymu

W starożytnym Rzymie projektowano i budowano głównie amfiteatry, bazyliki, łuki triumfalne.