Europa

26 Zaskakujących Ciekawostek o Sztokholmie

Pałac Królewski w Sztokholmie

Sztokholm został zbudowany na 14 wyspach, połączonych 57 mostami, zyskując w stolicy Szwecji przydomek „Piękno na wodzie”. Jest to stolica i największe miasto Szwecji. Warto zapoznać się z mało znanymi informacjami oraz ciekawostkami o Sztokholmie o których być może nie słyszalnie.

1. W Sztokholmie znajduje się pierwszy na świecie samolot-hostel. W pobliżu wejścia na lotnisko Arlanda znajduje się Boeing-747 z pensjonatem klasy ekonomicznej w środku.

2. Sztokholm rozwijał się szybko w połowie XVII wieku, gdy Szwecja stała się chwilowo wielką potęgą. Powstały wówczas centralne departamenty rządowe, a miasto stało się niezależną jednostką administracyjną. Stare mury miejskie zostały zburzone, a nowe dzielnice wyrosły na północ i południe od „miasta między mostami”.

3. Nazwa Sztokholm pochodzi od słów „stock” czyli „kłoda” i „holm” oznaczające „wysepka”. Pierwsze odnotowane użycie nazwy Sztokholm pochodzi z 1252 roku.

4. Sztokholm jest często znany jako „Najmniejsze duże miasto świata” lub „Największe małe miasto świata”.

5. Sztokholmska hala sportowo-koncertowa Globen jest jedną z największych na świecie areną która jest wielofunkcyjna.

6. Sztokholmska starówka, czyli Gamla Stan, pozostaje jedną z najlepiej zachowanych historycznych dzielnic w Europie – częściowo dlatego, że jej brukowane uliczki są zarezerwowane wyłącznie dla pieszych.

7. Barokowy Pałac Królewski w Starym Mieście posiada ponad 600 pokoi rozmieszczonych na siedmiu piętrach.

8. Mårten Trotzigs Gränd Alley jest najwęższą aleją na świecie – jej średnica wynosi zaledwie 90 cm.

9. Miasto położone jest na wschodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie do Morza Bałtyckiego wypływa słodkowodne jezioro Mälaren – trzecie co do wielkości jezioro w Szwecji.

10. Najstarszym zachowanym budynkiem Sztokholmu jest kościół Riddarholmen, klasztor franciszkański zbudowany w 1270 roku.

11. W Sztokholmie znajdują się dwa obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO – Pałac Królewski Drottningholm i Cmentarz Leśny

12. W XVIII wieku pożary zniszczyły znaczną część miasta, a na miejsce starych drewnianych domów wybudowano kamienne budynki. W tym czasie Sztokholm stał się centrum kulturalnym Szwecji.

13. W 2018 roku Sztokholm liczył około 950 000 mieszkańców. Obszar miejski miasta liczy 1 500 000 mieszkańców.

14. W 1628 roku wielki okręt wojenny Wazów, którego budowa trwała trzy lata, zatonął w porcie sztokholmskim po pokonaniu zaledwie około kilometra. Dziś ten ikoniczny statek stoi we własnym, równie efektownym muzeum.

15. Całkowity brak przemysłu ciężkiego sprawia, że Sztokholm jest jedną z najczystszych metropolii świata.

16. Najstarszy szwedzki park rozrywki, Grona Lund, pochodzi z 1883 roku. Wśród 30 atrakcji znajduje się Dom Kultury czy Pociąg Duchów, który od 1935 roku przeraża poszukiwaczy wrażeń.

17. W 1710 roku dżuma zniszczyła około jednej trzeciej ludności Sztokholmu.

18. Wybudowana w 1891 roku wyspa Djurgården w Sztokholmie jest domem dla pierwszego na świecie skansenu. Te 150 budynków to podróż przez 500 lat historii Szwecji.

19. Sztokholm jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem w krajach nordyckich.

20. Pierwotnym jądrem miasta jest „miasto pomiędzy mostami” – Gamla Stan (Stare Miasto), składające się z Wyspy Stads, Wyspy Helgeands i Wyspy Riddar. Budynki na tym terenie pochodzą głównie z XVI i XVII wieku.

21. Miasto Sztokholm zajmuje łączną powierzchnię 188 kilometrów kwadratowych.

22. Najstarszy zachowany budynek Sztokholmu – Riddarholmskyrkan – służy jako ostatnie miejsce spoczynku szwedzkich monarchów. Została zbudowana w 1270 roku.

23. Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny i literatury są przyznawane w Sztokholmie co roku od 1901 roku, 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Szwedzki wynalazca zażądał tego w swoim testamencie. A co z Pokojową Nagrodą Nobla? Ten zaszczyt jest przyznawany w innej skandynawskiej stolicy: Oslo.

24. Tradycyjną i słynną potrawą Szwecji są szwedzkie klopsiki, podawane z sosem, gotowanymi ziemniakami i konfiturą z borówek. Warto wybrać się do restauracji na te potrawy.

25. Metro w mieście znane jest również jako najdłuższa galeria sztuki na świecie, a większość jego stacji zdobią obrazy, rzeźby i mozaiki.

26. Sztokholm jest jedyną stolicą na świecie z narodowym parkiem miejskim. Królewski Narodowy Park Miejski to zielone płuca tworzące łuk o długości ponad 9,5 kilometra, rozciągający się wokół i przez miasto.