Ciekawostki

Szpak – 10 Ciekawostek, Faktów oraz Informacji

Szpak

Szpak zwyczajny to średniej wielkości ptak z rodziny szpakowatych, który kiedyś zamieszkiwał tylko Eurazję. Został sztucznie wprowadzony w innych środowiskach i dziś występuje na każdym kontynencie, pomijając Antarktydę.

1. Szpaki są zaliczane do gatunków inwazyjnych, a ich działania mogą mieć destrukcyjny wpływ na faunę i florę ekosystemów, które zamieszkują. Z tego względu szpaki często porównywane są do dzików i gawronów, które również bywają sporym utrapieniem dla otoczenia.

2. Szpaki mają maksymalnie 22 centymetry długości i opalizujące upierzenie. Ich pióra wiosną są czarne z fioletowym i zielonym połyskiem. Szata spoczynkowa jest brunatna z białymi kropeczkami, a samice mają jaśniejsze oczy.

3. Szpaki są wszystkożerne, a więc jedzą bezkręgowce i rośliny, a jesienią najchętniej owoce. Stanowią wtedy wielki problem dla właścicieli ogrodów i sadów.

4. Szpaki szybko orientują się, że są obserwowane przez człowieka. Zamierają wtedy w bezruchu, a jeśli człowiek również się nie rusza, po chwili wracają do posiłku lub innej przerwanej czynności.

5. To samica szpaka decyduje o tym, gdzie powinno zostać zbudowane gniazdo. Najchętniej wyszukuje gotowej dziupli, ale jeśli żadnej nie znajdzie, wystarczy jej szczelina w starym budynku.

6. Szpaki budują swoje gniazda z gałęzi i mchu, ale zauważono również, że ozdabiają je miętą i lawendą. Nie chodzi tu o względy dekoracyjne, tylko praktyczne. Intensywne zapachy chronią pisklęta przed pasożytami.

7. Szpaki rozwinęły różne sposoby na zdobycie pokarmu. Cyrklowaniem nazywamy grzebanie dziobem w ziemi w poszukiwaniu bezkręgowców. Potrafią również złapać owada w locie, a czasami spijają nektar z kwiatów.

8. Szpaki nie należą do najwierniejszych partnerów. Często zdarzają się zdrady i zmiany partnerów, a w latach siedemdziesiątych zaobserwowano również samicę, która podrzuciła swoje jaja do gniazda innej pary.

9. Samica składa około pięciu jaj, które mają niebieski lub biały kolor, a potem wysiaduje je przez kilkanaście godzin dziennie. Po trzech tygodniach młode szpaki są już całkiem opierzone.

10. Szpaki bardzo często miewają pasożyty. Można spotkać ptaki, które kichają i kaszlą, ponieważ są zarażone nicieniami, które atakują ich tchawicę.