Polska

Co zwiedzić w Szklarskiej Porębie w dzień lub weekend

wodospad

Dlaczego Szklarska i dlaczego Poręba? Dwuczłonowa nazwa miasteczka położonego w dolinie rzeki Kamiennej u podnóża Szrenicy. Początek osadnictwa w tym rejonie związany był z hutnictwem szkła. Piece hutnicze opalane były drewnem. Wycinka drzew tworzyła porębę na której osiedlali się kolejni przybysze.

Można przyjąć, że takie były początki dzisiejszej Szklarskiej Poręby i te fakty wpłynęły na utworzenie nazwy osady, a później miasta. Nie zmienia to faktu, że dzisiejsza Szklarska Poręba zaliczana jest do grona kurortów górskich. Przybywając do tego miasta na krótki weekend warto odwiedzić kilka miejsc.

Krótki przewodnik po atrakcjach Szklarskiej Poręby

1. Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w Sudetach po polskiej stronie. Łatwo do niego trafić udając się jednym z wielu szlaków. Wybierając najkrótszy wiedzie on z parkingu przy osiedlu Huty. Do przejścia jest około 4 kilometry i cała trasa zajmie około 1,5 godziny.

2. Zakręt Śmierci

Podążając drogą sudecką ze Szklarskiej Poręby w kierunku Świeradowa po drodze do pokonania jest zakręt o łuku wynoszącym prawie 180 stopni. W pobliżu znajdują się miejsca postojowe. Można z nich przespacerować się do punktów widokowych z których rozpościera się panorama Karkonoszy.

3. Wodospad Szklarki

Drugi co do wielkości wodospad polskich Karkonoszy. Mniejszy od Kamieńczyka, ale równie efektowny. Dojście do niego nie zajmuje wiele czasu choć w sezonie turystycznym kłopot może sprawiać znalezienie miejsca parkingowego.

4. Szrenica

Górujący na miastem szczyt wznoszący się na wysokość 1362 m n.p.m. Wiedzie na jego wierzchołek kilka szlaków pieszych. Dysponując ograniczonym czasem można wjechać na niego dwuodcinkową kolejką krzesełkowa. Na szczycie znajduje się schronisko „Szrenica”

5. Śnieżne Kotły

Będąc na szczycie Szrenicy warto zrobić sobie krótki spacer górskim grzbietem i dotrzeć do bardzo malowniczego i budzącego grozę miejsca znanego jako Śnieżne Kotły.

6. Ogród Ducha Gór’

Jest to zabytkowy park położony przy Domu Carla i Gerharta Hauptmanów. W parku zajmującym ponad 4 hektary wyodrębniono kilometrową ścieżkę przyrodniczą. Na trasie spacerowej znajduje się pięć domków tematycznych: Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Tajemna, Chata Skrzata z mchu i paproci, Chata Rzepichy Zielarki, Pałacyk dobrej kondycji. W każdym z tych miejsc można zapoznać się ciekawymi rzeczami.

7. Młyn Świętego Łukasza

Centralnie położony jeden z atrakcyjniejszych obiektów miasta. Pochodząca z 1870 roku budowla jest zaliczana do najstarszych w mieście. Przez lata pełnił różne funkcje, obecnie znajduje się w nim restauracja oraz pokoje hotelowe.

8. Chybotek

Duża atrakcja zwłaszcza dla dzieci. Potężny kamień o średnicy 4 metrów wsparty w dwóch miejscach, dający bardzo łatwo się poruszyć.

9. Polana Jakuszycka

Dzielnica Szklarskiej Poręby słynna z zimowych zawodów narciarskich. Znany nie tylko w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego. Najsłynniejsze zawody odbywające się w tym miejscu to „Bieg Piastów”, zimowy bieg narciarski.

10. Jakuszyce – Harrachov

Dawne przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechami. Dziś nieczynne, umożliwia swobodny przejazd na czeską stronę i odwiedziny pod mamucią skocznią narciarską w Harrachovie.