Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Szklarskiej Porębie

Wodospad

Szklarska Poręba to miasto leżące w województwie dolnośląskim mającym niecałe 6800 mieszkańców. Leży w powiecie jeleniogórskim. Miasto te jest jednym z najbardziej znanych miast turystycznych w górach w Polsce. Miasteczko mimo, iż jest małe posiada sporo atrakcji dla par, z którymi warto się zapoznać.

1. Szrenica

fot. Jacek Halicki / Wikipedia

Najbardziej znany szczyt, który widać z miasteczka jest Szrenica. Posiada ona 1362 m n. p.m i można dostać się tam w dwojaki sposób. Można pojechać kolejką krzesełkową SKI ARENY Szrenica. Jest to dobre rozwiązanie dla osób starszych, schorowanych oraz rodzin z dziećmi. Po kilkunastu minutach znajdujemy się pod szczytem i możemy rozkoszować się piękną panoramą Karkonoszy. Drugą opcją jest wędrówka piesza, która wymaga więcej czasu ale jest aktywniejszą formą wypoczynku. Na szczycie funkcjonuje schronisko górskie „Szrenica”. Ciekawostką jest to, że na szczycie pasują podobne warunki śniegowe jak w Alpach, dzięki czemu sezon narciarski jest tu bardzo długi i intensywny.

2. Muzeum Ziemi „JUNA” i Muzeum Mineralogiczne

fot. InnaIna / Wikipedia

Muzeum Ziemi „JUNA” i Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie miejsce, które warto odwiedzić ze swoją drugą połówką. Można tam zobaczyć kamienie szlachetne oraz ozdobne, które są w sposób ciekawy opisane i zachęcają do poznania. W muzeum tym można również obejrzeć różnorodne wystawy, które zmieniają się cyklicznie. Można kupić na miejscu na pamiątkę minerały surowe, biżuterię srebrną oraz kamienie szlachetne. Ciekawostką jest dział, który pokazuje ciekawostki z życia dinozaurów oraz ukazuje skamieniałości.

3. Chybotek

fot. Mateusz War. / Wikipedia

Skała o nieregularnym kształcie, z którym wiążą się opowieści mówiące o tym, że broni on wejścia do skarbca znajdującego się w podziemiach. Z głazem tym znane są legendy o Duchu Gór. Jest on ulokowany na skałach granitowych i niezwykłym zjawiskiem jest to, że można go ludzkimi siłami wprowadzić w stan kołysania nie używając dużej siły i energii, mimo iż jego średnica wynosi ponad 4 metry.

4. Dom Wlastimila Hofmana

fot. Antosh / Wikipedia

Znany nie tylko w Polsce, ale również na świecie poeta, malarz, uczeń Jacka Malczewskiego. Mieszkał on w Szkarskiej Porębie od 1947 roku, gdzie bardzo dobrze się czuł i szybko się zaaklimatyzował. Często z wielką przyjemnością malował dla mieszkańców portrety ale również dla ojców franciszkanów. Był lokalnym patriotą a jego dzieła zdobią domy mieszkańców i kościoły w tamtejszych regionach. Jego dom jest upubliczniony do zwiedzania. Jest to miejsce bardzo klimatyczne, gdyż zostało ono zostawione praktycznie nieruszone od śmierci artysty. Można wczuć się w klimat pisarza i malarza, gdyż w pomieszczeniu nadal stoją jego sztalugi, leżą pędzle i farby gotowe do dalszej pracy. Obecnym gospodarzem i właścicielem domu jest Wacław Jędrzejczak, który pozwala zwiedzać dom malarza.

5. Wodospad Kamieńczyka

fot. KUI / Wikipedia

Jest to piękny wodospad o wysokości 846 metrów n. p.m Jest on wysoki na 27 metrów i składa się z 3 kaskad. Jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie gór. Woda wpada do Wąwozu Kamieńczyka, który jest ma aż sto metrów wysokości. Ciekawym miejscem jest wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama”, który znajduje się pod środkową kaskadą wodospadu. Skalne ściany wodospadu mają od 20-30 metrów wysokości a szerokość do około 4 metrów. W okolicy można miło spędzić czas w schronisku „Kamieńczyk” oraz w szałasie „Sielanka”. Wodospad można oglądać z dołu jak i z góry, jednak trzeba założyć kask, który chroni przed ewentualnym obrywem skalnym.

6. Park dinozaurów

fot. Ania_alf / Wikipedia

Można poznać historię dinozaurów, poznać ich występowanie i życie. Oprócz tego można wypożyczyć kijki do Nordic Walking i spacerować trasami w otoczeniu drzew i fascynując się widokami.

7. Krucze Skały

fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

We dwoje można świetnie spędzić czas w otoczeniu Kruczych Skał, gdzie istnieje centrum wspinaczkowe, posiadające kilkadziesiąt tras do przejścia o różnym poziomie trudności. Krucze Skały to niesamowita wychodnia skalna w postaci filarów, które sięgają nawet 25 metrów. Znajdują się tam skupiska cennych minerałów.

8. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

fot. OGPawlis / Wikipedia

Centrum rozrywkowe, które jest świetnym miejscem do spędzenia czasu we dwoje. Można skorzystać z atrakcji, które dostarczą mnóstwo adrenaliny np. z wieży emocji lub kolejki grawitacyjnej. W okresie zimowym jest otwarte lodowisko. Niektórzy korzystający z niego twierdzą, że to lodowisko z najpiękniejszym widokiem w Polsce.

9. Żelazny Tygiel Waloński

fot. KazimierzP / Wikipedia

Miejsce bardzo ciekawe, charakteryzuje się żwirowymi alejkami, które wprowadzają nas w klimat średniowiecznych poszukiwaczy skarbów. Można się dowiedzieć jakimi urządzeniami i narzędziami posługiwali się władcy Karkonoszy. Urządzenia można włączyć i na własnej skórze przekonać się jak ich używano. To ciekawy „żywy” skansen.

10. Zakręt śmierci

fot. Neo[EZN] / Wikipedia
Z jego punktu rozlega się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską, Szklarską Porębę oraz całe Karkonosze. Niedaleko Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu, którą również warto odwiedzić. Zakręt ten jest bardzo ostry i zatacza łuk prawie 180 stopni. Miejsce to słynie z dużej ilości wypadków, stąd nazwa miejsca.