Ciekawostki

17 ciekawostki o szczupakach

szczupak

Szczupaki, to fascynujące ryby drapieżne z rodziny szczupakowatych. Zdobycie trofeum chociażby w postaci ponad metrowego szczupaka, to marzenie wielu wędkarzy.

Poznajmy najciekawsze fakty o rybie, przez którą co roku dziesiątki tysięcy ludzi zarówno z Polski jak i całego świata spędzają godziny nad wodą próbując złowić okaz swego życia.

1. Do rodziny drapieżnych ryb szczupakowatych należy obecnie siedem znanych, żyjących gatunków. Dwa najpopularniejsze i najbardziej znane z nich, to Szczupak pospolity i Szczupak amerykański.

2. Szczupaki odżywiają się polując na owady, inne ryby, a nawet płazy, ssaki i ptaki. Ciekawostką jest, że przejawiają nawet tendencje do kanibalizmu.

3. Szczupak pospolity nie jest objęty ochroną – można go łowić. Należy tylko chronić – czyli po złowieniu wypuszczać do wody, okazy krótsze niż pięćdziesiąt centymetrów. I nie można łowić szczupaków od stycznia do kwietnia, a limit dziennych połowów, to trzy sztuki.

4. Szczupak, to najczęściej poławiana ryba w Polsce za pomocą metody spinningowej.

5. Tarło szczupaków odbywa się wiosną (właśnie dlatego wówczas nie można ich łowić – trzeba umożliwić im złożenie jaj i rozmnożenie się). Samica składa od trzech do paruset tysięcy ziaren rybich jaj. Tarło celowo odbywa się tak szybko, by narybek urósł nieco nim urosną inne nowo narodzone ryby. To sprawia, że narybek szczupaków ma łatwiejsze warunki do polowania na inne małe ryby.

6. Samce szczupaków osiągają dojrzałość płciową o rok szybciej niż samice. Samce w w trzecim, a samice w czwartym roku życia.

7. Szczupaki mogą żyć zarówno w stojących jak i płynących wodach słodkich, także możemy je spotkać zarówno w jeziorach jak i rzekach.

8. Szczupak musi zjeść od czterech do nawet sześciu kilogramów pokarmu na każdy kilogram przyrostu swojej masy ciała.

9. Szczupaki mają ciekawą „osobowość”. Gdy są zdenerwowane i wpadają w amok gniewu potrafią atakować wszystko co widzą, nawet ryby większe od siebie, czy inne szczupaki. Wówczas nie atakują tylko po to by coś upolować, ale dla czystej chęci wyładowania agresji, która się w nich pojawiła. Ich inne leniwe oblicze objawia się tak, że potrafią cały dzień siedzieć w bezruchu w swoich kryjówkach delektując się nic nie robieniem. Polują wówczas tylko na to co akurat przepływa obok nich.

10. Niezwykłe zęby szczupaka, to prawdziwa broń. Jest ich kilka set sztuk, z czego większość jest na dolnej szczęce. Niezwykle ostre, skierowane wyłącznie do środka sprawiają, że paszcza szczupaka, to pułapka, z której nie da się uciec.

11. Największy na świecie znaleziony szczupak ważył aż czterdzieści jeden kilogramów. Niestety nie jest on uznanym rekordzistom, gdyż nie został złowiony, a znaleziony jako martwy. Pokazuje nam to, że dotychczasowy rekord dwudziestu pięciu kilogramów jest możliwy do pobicia. Okazy powyżej piętnastu do dwudziestu kilogramów łowione są niezwykle rzadko. Najczęściej łowi się sztuki po około dziesięć kilogramów.

12. Szczupaki mogą żyć około siedmiu lat. W takich rybach bio akumulacja metali ciężkich może być niebezpiecznie wysoka.

13. Szczupaki w Hiszpanii i Irlandii niestety wyginęły, ale na skutek reintrodukcji udało się je przywrócić.

14. Mięso szczupaków jest niezwykle smaczne, jednak dosyć ościste. Niestety starsze osobniki mają dosyć twarde i łykowate mięso, młodsze – te do dziesięciu kilogramów masy ciała, są dużo smaczniejsze.

15. Wędkarze w różnych regionach Polski mają swoje szczególne nazwy na tą wyjątkową rybę. Nazywają go: zębaty, wilk, kaczodzioby, szczybiałka, szczuk lub szczubeł.

16. Rekord Polski w połowie największego szczupaka został ustanowiony w roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym szóstym. Po wyczerpującej trwającej ponad cztery godziny walce wędkarzowi udało się złowić gigantyczną rybę na przynętę, którą była żaba. Okaz ważył dwadzieścia cztery kilogramy i dziesięć setnych. Miał sto dwadzieścia dziewięć centymetrów długości. Rekord został ustanowiony przez pana Wacława Biegana, który to jest pasjonatem wędkarstwa i od wielu lat zajmował się próbą złowienia gigantycznego okazu. Pan Wacław nadal wędkował i udało mu się ustalić kolejny rekord. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym roku pobił rekord Polski łowiąc największego sandacza o wadze ponad piętnastu kilogramów i stu dziewięciu centymetrów długości.

17. Burgas, to jedno z piękniejszych miast Bułgarii. Ze względu na swe położenie – leży pomiędzy największym jeziorem w Bułgarii ( jeziorem Burgaskim), a morzem Czarnym. Jest to raj dla miłośników przyrody i dla wędkarzy. W Bułgarii osiągnięto światowy rekord połowu największego szczupaka. To niezwykłe zwierze warzyło ponad dwadzieścia pięć kilogramów i mierzyło sto czterdzieści centymetrów długości. Od lat wędkarze z całego świata próbują pobić owy rekord, jednak jeszcze im się to nie udało.