Polska

30 Ciekawostek na Temat Szczecina

zabytki w Szczecinie

Szczecin jest największym miastem województwa zachodniopomorskiego i zarazem jego stolicą. Położone jest na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie.

Jest to również historyczna stolica Księstwa Pomorskiego. Miasto jest bez wątpienia bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i historycznym.

Znajduje się tu mnóstwo rzek, jezior, parków czy lasów, a także wiele zabytków. Szczecin nazywany jest „Paryżem Północy”, za sprawą swoich gwieździstych placów. Jeśli chcesz poznać interesujące ciekawostki dotyczące tego miasta, to zapoznaj się z poniższym tekstem.

1. Pomorze Zachodnie, czyli również Szczecin kojarzone jest przede wszystkim z nadmorskimi plażami, dlatego często zdarza się, że turyści przybywający do Szczecina pytają mieszkańców jak dostać się na plażę i kiedy dowiadują się, że Szczecin nie leży nad morzem, są bardzo zaskoczeni. Brak dostępu do morza, nie wyklucza jednak możliwości wypoczynku na plaży, gdyż w tym celu można udać się nad Jezioro Dąbie, Miedwie, Dziewoklic czy Głębokie. Można również udać się na kajakową wyprawę po Międzyodrzu lub rejs statkiem po Odrze.

2. Jezioro Dąbie to czwarty co do wielkości śródlądowy zbiornik wodny w Polsce.

3. Szczecin zajmujący powierzchnie 301 km2 jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce.

4. Powstałe w XIX wieku gwieździste place wzorowane były na paryskim układzie, dlatego też miasto jest często nazywane „Paryżem Północy”.

5. Układ trzech głównych palców w Szczecinie stanowi odzwierciedlenie położenia układu konstelacji Orion w stosunku do Mlecznej Drogi i stosunek piramid w Gizie do Nilu.

6. Szczeciński Cmentarz Centralny to największy cmentarz w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie. Jego powierzchnia wynosi 163 ha.

7. Szczecin to miasto bardzo bogate w tereny zielone, znajduje się tu bowiem aż 15 parków, które zajmują łącznie powierzchnię 142 ha.

8. Szczecin nazywany jest „Miastem Magnolii”, gdyż na wiosnę te właśnie kwiaty kwitną tu w bardzo dużych ilościach.

9. Co roku w kwietniu organizowana jest w szczecinie bardzo prestiżowa motoryzacyjna impreza, czyli Rajd Magnolii.

10. W Szczecinie znajduje się największe w Polsce skupisko platanów. Ponad 200 rośnie na Jasnych Błoniach.

11. Kino Pionier założone w roku 1909 to jedno z najstarszych na świecie kin, które działają nieprzerwanie aż do dzisiaj.

12. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to budowla renesansowa, zlokalizowana na wzgórzu nad Odrą. Niegdyś mieszkali tu dawni władcy tych terenów, jednak dzisiaj stanowi instytucję kultury. Organizowane są na dziedzińcu liczne letnie koncerty, festiwale muzyczne, przedstawienia teatralne.

13. W roku 1980 w Szczecinie zostało podpisane pierwsze Porozumienie Sierpniowe, które miało na celu zakończenie strajków stoczniowców. Następnego dnia podpisano dopiero Porozumienie Sierpniowe w Gdańsku.

14. Mia Wasikowska znana z filmu „Alicja w Krainie Czarów” przez rok mieszkała w Szczecinie. Było to jedyne polskie miasto, w którym miała okazję mieszkać.

15. W okolicach Mostu Długiego oraz ulicy Wyszyńskiego, rano lub około południa można poczuć słodki aromat czekolady. To wszystko za sprawą Przedsiębiorstwa Przemysłu Cukierniczego „Gryf”.

16. Adolf Hitler był honorowym obywatelem Szczecina. Tytuł ten został mu przyznany 4 kwietnia 1933 roku przez władze miasta, jednak dopiero w roku 1938 podczas pobytu w Szczecinie Hitler osobiście przyjął ten tytuł.

17. Kasety Wiskord, czyli pamiętne czerwone trzeszczące taśmy powszechnie znane, były produkowane właśnie w Szczecinie przez Zakłady Włókien Sztucznych „Wiskord”.

18. Łysa Wyspa oddziela Zatokę Nowowarpieńską od Zalewu Szczecińskiego. Wyspa zajmuje powierzchnię 8 ha.

19. Dziwna, czyli cieśnina o długości około 32 km łączy wody Zalewu Szczecińskiego z Morzem Bałtyckim. Oddziela również wyspę Wolin od stałego lądu.

20. W Szczecinie urodziła się jedyna Polka, która zdobyła tytuł najpiękniejszej kobiety świata, czyli Aneta Kręglicka.

21. W Szczecinie powstał pierwszy w Polsce skład breakdance’owy – BE – BOP, dlatego miasto jest uznawane za polską stolicę tego stylu tańca.

22. Kadłub statku zbudowanego z betonu, znajduje się n Jeziorze Dąbie. Tym właśnie betonowcem przewożono benzynę z fabryki w Policach do Świnoujścia.

23. Program „Śmiechu Warte” emitowany przez TVP w latach 90 – tych, w którym to prezentowane były śmieszne filmiki, powstawał w Szczecinie.

24. Akcja filmów takich jak „Młode Wilki” i Młode wilki ½ rozgrywała się właśnie w Szczecinie.

25. Caryca Katarzyna II urodziła się i dorastała właśnie w Szczecinie. Caryca Maria Fiodorowna, czyli żona Piotra I również pochodziła z tego miasta.

26. W Szczecinie mieszkał i tworzył muzyk niemieckiego romantyzmu, czyli Karl Loewe. Jego serce spoczywa w katedrze szczecińskiej.

27. W tym mieście powstały popularne na niemal całym świecie samochody Stoewer z symbolem Gryfa na masce, które były tu produkowane w latach 1858 – 1945.

28. Odtwórca roli Marka Zuckerberga w filmie „The Social Network”, czyli Jesse Adam Eisenberg jest związany ze Szczecinem. Mieszkali tu jego rodzice zanim wyemigrowali do USA. Aktor świetnie mówi po polsku i dumnie podkreśla swoje pochodzenie.

29. Co roku w Szczecinie odbywają się Dni Morza, czyli jedna z największych imprez w roku, na którą przybywa wiele gwiazd.

30. Muzeum Narodowe na Starym Mieście uchodzi za najważniejsze muzeum w Szczecinie.