Polska

Szczecin – 10 ciekawostek, które dziwią i śmieszą

kamieniczki

Znajdujące się na Pomorzu Zachodnim miasto Szczecin to miejsce o burzliwej historii i tradycjach, które warte jest poznania. Nie na darmo miasto to ze swoimi gwiaździstymi placami nazywane jest Paryżem Północy. Oto 10 ciekawostek o Szczecinie, które warto zapamiętać wybierając się do tego miasta.

1. Pomorze Zachodnie wielu Polakom kojarzy się z plażami nadmorskimi, dlatego dość często mieszkańcy tego miasta pytani są przez przyjezdnych, jak dostać się na plażę. Wbrew pozorom jednak – Szczecin nie leży nad morzem, co dla wielu przybywających tu turystów jest pewnym zaskoczeniem, a przez samych szczecinian przyjmowane z uśmiechem i wzruszeniem ramion. W Szczecinie można jednak wypocząć na plażach: nad Jeziorem Dąbie, Głębokim, Dziewoklicz lub Miedwie. Można też wybrać się w rejs statkiem po Odrze lub na wyprawę kajakową po Międzyodrzu.

2. Jezioro Dąbie jest czwartym co do wielkości śródlądowym zbiornikiem wodnym w Polsce, a sam Szczecin to trzecie co do wielkości miasto w naszym kraju. Jego powierzchnia zajmuje 301 km.

3. Gwiaździste place Szczecina powstały w XIX wieku i były wzorowane na układzie paryskim, stąd określenie miasta jako Paryża Północy. Co ciekawe, układ trzech głównych placów miasta jest odzwierciedleniem położenia piramid w Gizie w stosunku do Nilu i układ konstelacji Orion w stosunku do Drogi Mlecznej.

4. W Szczecinie znajduje się także największy w Polsce i trzeci największy w Europie cmentarz – Szczeciński Cmentarz Centralny, który liczy sobie 163 ha powierzchni.

5. Wśród miejskich legend Szczecina najpopularniejsza jest ta o mieście ukrytym pod jego dzisiejszymi ulicami, gdzie miał znajdować się dworzec kolejowy i zaginiona Bursztynowa Komnata, skradziona przez Niemców w czasie II wojny światowej i poszukiwana do dzisiaj.

6. Szczecin należy do niezwykle zielonych miast, w jego granicach znajduje się bowiem aż 15 parków zajmujących łącznie powierzchnię ponad 142 ha. Nazywany jest także miastem magnolii, bowiem na wiosnę te piękne drzewa kwitną tutaj w wyjątkowo dużych ilościach. Jedną z imprez organizowanych w Szczecinie jest kwietniowy Rajd Magnolii – prestiżowa impreza motoryzacyjna.

7. W Szczecinie można obejrzeć także największe w Polsce skupisko platanów – na Jasnych Błoniach rośnie ich w sumie 200.

8. Stolica Pomorza Zachodniego słynie także z najstarszego działającego nieprzerwanie od dnia swojego otwarcia kina. Kino Pionier działa tutaj od 1909 roku.

9. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to renesansowa budowla dawnych władców tego terenu, położona pięknie na wzgórzu nad Odrą. Dziś na jego terenie działa aktywnie instytucja kultury o tej samej nazwie organizująca liczne koncerty letnie na dziedzińcu Zamku, przedstawienia teatralne i festiwale muzyczne.

10. To w Szczecinie także podpisano pierwsze Porozumienie Sierpniowe w 1980 roku, które miało zakończyć strajki stoczniowców. Dopiero następnego dnia podpisane zostało Porozumienie Sierpniowe w Gdańsku.