10 Zaskakujących ciekawostek o Syriuszu
Syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą znajdującą się na niebie południowym. Należy do Gwiazdozbioru Wielkiego Psa. Co ciekawe, to gwiazda widoczna gołym okiem.
Można ją obserwować niemal z każdego zakątka świata.
1. Nazwa
Nazwa pochodzi od greckiego słowa „seirios”, które jest przymiotnikiem oznaczającym „prażący, ognisty”. Nazwa przewijała się wielokrotnie i koniec końców przywarła do tej gwiazdy, aczkolwiek zatwierdzono ją oficjalnie dopiero w 2016 roku.
2. Świetlista kulka
Zdarzają się chwile, kiedy Syriusza widać gołym okiem również w ciągu dnia. Kiedy dostrzeżemy świetlistą kulkę, możemy być pewni, że mamy do czynienia z Syriuszem.
3. Jasność Syriusza
Jasność Syriusza jest tak naprawdę efektem bliskości gwiazdy. Kolor Syriusza często określany jest jako biały lub srebrny. Zdarzają się jednak momenty, kiedy można dostrzec delikatną niebieską poświatę.
4. Friedrich Wilhelm Bessel
W drugiej połowie XIX wieku Friedrich Wilhelm Bessel odkrył, że Syriusz posiada kogoś na wzór brata bliźniaka, czyli gwiazdę towarzyszącą. Dopiero kilkadziesiąt lat po tym, w 1915 roku udało się ustalić ostatecznie, że Syriusz B jest białym karłem.
5. Niebo
Kiedy obserwujemy niebo z perspektywy naszej planety widzimy tak naprawdę Syriusza w towarzystwie swojego brata, choć wydaje nam się, że widzimy tylko jedną gwiazdę.
6. Trzecia gwiazda
Niektórzy naukowcy wysuwają hipotezy dotyczące istnienia trzeciej gwiazdy. Nigdy jednak tej teorii nie potwierdzono, choć wiadomo, że w pobliżu Syriusza znajduje się pewna gromadka mniejszych gwiazd.
7. Zasoby wodoru
Kiedy Syriusz straci zasoby wodoru, to przeobrazi się w czerwonego olbrzyma, a następnie stanie się białym karłem, jak jego towarzysz. Szacuje się, że do takiej sytuacji może dojść za miliard lat.
8. Starożytny Egipt
Ciekawostką jest, że w Starożytnym Egipcie gwiazda Syriusza cieszyła się mianem bóstwa. Był wcieleniem Izydy oraz Ozyrysa.
9. Jaśniejszy niż Słońce
Szacuje się, że Syriusz jest o ponad 20 razy jaśniejszy niż Słońce.
10. Psia Gwiazda
Syriusz bardzo często jest również nazywany Psią Gwiazdą ze względu na gwiazdozbiór, w którym się znajduje. Przypuszcza się, że to właśnie tak powstała postać Syriusza Blacka w powieści J.K. Rowling.