Azja

31 Najlepszych Ciekawostek o Syberii

kobieta z Syberii

Gdyby Syberia była niepodległa, byłaby największym krajem na świecie. Poznajcie informacje, ciekawostki i fakty o Syberii o których jeszcze prawdopodobnie nie słyszeliście.

1. Syberia jest domem dla najgłębszego jeziora na Ziemi.

2. Na powierzchni około 13 milionów kilometrów kwadratowych Syberia zajmuje trzy czwarte całego terytorium Rosji i prawie dziesięć procent powierzchni Ziemi.

3. Położona na wschód od gór Uralu w Rosji Syberia znana jest z surowych zim i rozległego krajobrazu.

4. Większość rosyjskiej ropy naftowej i gazu ziemnego pochodzi z Syberii Zachodniej, gdzie zasoby naturalne rozciągają się na przestrzeni ponad 2 mln km2. Rosja jest jednym z największych na świecie eksporterów gazu ziemnego ze względu na swoje terytoria syberyjskie.

5. Powierzchnia Syberii jest ponad 50-krotnie większa od powierzchni Wielkiej Brytanii, a ludność jest o około połowę mniejsza od Wielkiej Brytanii.

6. Wielkie płatki śniegu są na Syberii zwyczajnym zjawiskiem. W syberyjskim mieście Bratsk w 1971 roku odnotowano płatki śniegu o średnicy 30,5 cm.

7. Transsyberyjska sieć kolejowa, łącząca Moskwę i Władywostok, ma długość 9288 km. Kolej słynie z zapierających dech w piersiach widoków wzdłuż trasy, która przecina osiem stref czasowych.

8. W sumie 130 miast należy do Syberyjskiego Okręgu Federalnego, od Uralu na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy po Chiny, Mongolię i Kazachstan na południu i Ocean Spokojny na wschodzie.

9. Niektóre z wysp jeziora Bajkał są uważane za święte przez miejscową ludność, jak na przykład wyspa Olkhon. Tutaj Buryats kontynuują wiele ze swoich wielowiekowych tradycji aż do dziś.

10. Jezioro Bajkał na Syberii ma długość 600 kilometrów, szerokość 110 kilometrów i głębokość ponad 1 642 metrów. Jest to największe jezioro słodkowodne na świecie i zawiera 20 procent światowych zasobów niezamarzniętej wody słodkiej.

11. Góry całkowicie otaczają jezioro, a ponad 330 rzek doprowadza do niego wodę. Ze względu na swoje rozmiary jest często nazywane Morzem Bajkalskim.

12. Całe jezioro zamarza każdej zimy, a lód ma w niektórych miejscach grubość nawet 2 metrów. Latem burze tworzą fale, które mogą osiągnąć wysokość 4 metrów.

13. „Najmądrzejsza ulica świata” znajduje się w środowisku naukowym na Syberii, ponieważ na jej 2,5 km znajduje się ponad 20 naukowych instytutów badawczych. Wielu radzieckich naukowców przeniosło się tam w latach sześćdziesiątych XX wieku ze względu na poziom wolności intelektualnej.

14. W Bajkale żyje ponad 3 tysiące unikalnych gatunków roślin, ryb i zwierząt, takich jak foki słodkowodne „nerpa” i ryby omul, których nie można znaleźć nigdzie indziej na naszej planecie.

15. Jakuck na Syberii uważany jest za najzimniejsze miasto na Ziemi. Średnia temperatura w styczniu wynosi około -40C, choć latem może być gorąco.

16. Niektórzy Syberydzi potrafią oszacować temperaturę na podstawie piskliwego dźwięku, który pojawia się przy nadepnięciu na śnieg. Dźwięk, który powstaje w wyniku zgniecenia i pęknięcia cząsteczek śniegu, jest bardziej słyszalny w niższych temperaturach.

17. Oprócz Kamczatki, do najbardziej znanych miast należy Władywostok, który stoi bliżej granic Stanów Zjednoczonych niż stolicy Rosji, Moskwy.

18. Tunguska – eksplozja na Syberii w 1908 roku, była 1000 razy większa niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę, zniszczyła 80 milionów drzew.

19. Lata są ciepłe na całej Syberii, a niektóre części Syberii Zachodniej osiągają wysokie temperatury 35°C. Pogoda ta wynika z kontynentalnego klimatu tego obszaru, charakteryzującego się mroźnymi zimami i ciepłymi latami.

20. Odcięta głowa wilka, który zmarł około 40000 lat temu, została znaleziona na Syberii, a ze względu na warunki zamarzania, pozostałości są tak dobrze zachowane, że futro, zęby, mózg i twarz są w dużej mierze nienaruszone.

21. Utworzone prawie 25 milionów lat temu, Bajkał jest to również najstarszym jeziorem na świecie.

22. Do II wojny światowej herbata była jeszcze używana na Syberii jako forma waluty.

23. Pociąg transsyberyjski z Moskwy do Władywostoku potrzebuje tygodnia, aby zakończyć swoją podróż.

24. W 2007 r. Syberia doświadczyła śniegu pomarańczowego. Ten pomarańczowy śnieg został stworzony najprawdopodobniej przez silną burzę piaskową w sąsiednim Kazachstanie. Testy na śniegu ujawniły liczne cząsteczki piasku.

25. Tygrys syberyjski jest największym członkiem rodziny kotów. Na wolności pozostaje tylko około 500 osobników.

26. Najlepszym sposobem podróżowania na trasie transsyberyjskiej jest podzielenie całej podróży na mniejsze kawałki, robiąc po drodze przystanki w miastach i spędzając od 1 do 2 dni na odkrywaniu każdego z nich.

27. Najwyższym punktem na Syberii jest wulkan Klyuchevskaya Sopka, uważany przez wielu lokalnych mieszkańców za święte miejsce powstania Ziemi.

28. Irkuck jest kolejnym rozpoznawalnym miastem znanym z bliskości jeziora Bajkał.

29. Na Syberii odkryto 39-tysięcznego, doskonale zachowanego wełnianego mamuta.

30. Jeśli chodzi o gęstość zaludnienia, Syberia jest jednym z najmniej zaludnionych obszarów na Ziemi.

31. Jekaterynburg to miasto ściśle związane z ostatnimi dniami życia rosyjskiej rodziny cesarskiej, a także wyznacza miejsce, w którym spotykają się Azja i Europa.