Polska

10 najlepszych atrakcji w Świnoujściu dla dzieci

statek

Szukając miejsca na letni wypoczynek z całą rodziną, nie możemy pominąć Świnoujścia. Walory klimatyczne i położenie geograficzne zostało docenione już w 1826 roku, kiedy powstał pierwszy dom zdrojowy, powstał również park, promenada, teatr.

Jeżeli dodamy do tego wyjątkowe ciepłe morze Bałtyckie, szeroką, piaszczystą plażę z tytułem Błękitnej Flagi, unikalną florę i faunę i położenie miasta na 44 wyspach, uzyskamy obraz niepowtarzalny i warty spędzenia tam miłego czasu.

Znajdziemy tu również masę atrakcji dla naszych dzieci, dla których okres wakacji powinien być okresem wyjątkowym, pełnym wspaniałych wspomnień.

1. Twierdza na wyspach

Składa się z zespołu budowli militarnych, głównie bunkrów, położonych w malowniczej scenerii. Składający się z trzech fortów obiekt ( fort Anioła, fort Zachodni, fort Gerharda) został wyposażony w zbiór eksponatów z różnych epok. Cały obiekt zajmuje ok. 2 ha i podzielony jest na poszczególne działy wyposażone w manekiny ubrane w mundury z poszczególnych epok i broń. Na zewnątrz znajdują się armaty, działa, miny głębinowe oraz rakiety. Nie lada gratka nie tylko dla miłośników militariów.

2. Podziemne miasto

Podziemne miasto w Świnoujściu to do niedawna jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Świnoujściu. Aktywne rodziny zaspokoją tutaj ciekawość swoich pociech, W lesie w okolicach miasta ukryty jest kompleks budowli składających się z dzieł morskich i przeciwlotniczych, a system podziemnych korytarzy i schronów robi niesamowite wrażenie. W czasach zimnej wojny miał stanowić zapasowe stanowisko dowodzenia dla Polskich władz. Dzięki zainstalowaniu najnowocześniejszych urządzeń w podziemnym mieście można było przebywać kilka tygodni.

3. Latarnia morska

Królowa Jasności, taki przydomek nosi najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu i najwyższą ceglaną latarnie morską na świecie. Na taras widokowy zaprowadzi nas 308 stopni, skąd z wysokości 65 metrów możemy podziwiać wspaniały widok na morze, port i miasto. Obok latarni znajduje się muzeum z eksponatami z dziedziny latarnictwa. Dyplom zdobycia najwyższej na świecie latarni i fotografia z panoramą portu w tle stanie się świetną pamiątką z wakacji.

4. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Świnoujściu swoją bogatą historią sięga końca XVIII wieku. W 2000 roku park przebudowano i zmodernizowano, powstały liczne ścieżki rowerowe, place zabawa dla dzieci a w głębi parku napotkamy fontanny. Po szerokich ścieżkach można jeździć na rowerach, wybudowano też ścieżkę bitumiczną z myślą o fanach deskorolek. Wśród placów zabaw znajdziemy huśtawki, karuzele, ścieżka z elementami parku linowego. Do czynnego wypoczynku zachęcają boisko, słowna, gdzie możemy się świetnie bawić z całą rodziną.

5. Balic Park Molo Aquapark

Aquapark zapewni wodnych szaleństw bez względu na pogodę i temperaturę wody w Bałtyku dla całej rodziny. Dla spragnionych adrenaliny w parku czekają multimedialne zjeżdżalnie, falę do surfingu i rwącą rzekę. Statek piracki i basen z atrakcjami czeka na najmłodszych turystów.

6. Oceanarium

Oceanarium w Świnoujściu daje możliwość poznania cudownego, podmorskiego świata Morza Czerwonego, Oceanu spokojnego i Indyjskiego. Wśród bajecznych raf koralowych spotkamy niebezpieczne rekiny, mureny, skrzydlice i inne drapieżniki. Spotkanie oko w oko z Żarłaczem Czarnopłetwym dostarczy nie zapomnianych wrażeń. Pożyteczna lekcja przyrody nie tylko dla dzieci, spotkanie z Rybką Nemo jest uzupełnieniem tej przygody.

7. Labirynt Luster

Odnalezienie drogi do wyjścia z labiryntu tym bardziej jeżeli labirynt jest zbudowany z luster. Korytarz o długości kilkudziesięciu metrów dostarcza niezapomnianych wrażeń całym rodziną, każdy zakręt jest podobny, ponieważ jest lustrzanym odbiciem poprzedniego. Labirynt tworzy 200 luster, które skutecznie utrudniają odnalezienie drogi do wyjścia z labiryntu.

8. Rejsy wycieczkowe w Świnoujściu

Jak na miasto portowe przystało, oferuje cały wachlarz usług z zakresu wycieczek morskich, poczynając od promów pasażerskich a kończąc na małych statkach wycieczkowych. Warto wybrać się z rodziną ma jeden z oferowanych wycieczek i zobaczyć miasto i okolice z całkiem innej perspektywy. Statki wycieczkowe odpływają z nabrzeża Władysława IV. Wśród bogatej oferty możemy wybrać rejs statkiem motorowym, jachtem, katamaranem po Zatoce Pomorskiej, Rzece Świnie, Zalewie Szczecińskim oraz do przyległych jezior i akwenów wodnych.

9. Stawa Młyny

Stawa Młyny stał się jednym z symboli Świnoujścia, jest niczym innym jak znakiem nawigacyjnym znajdującym się na końcu falochronu w kształcie wiatraka. Z budowlą powstałą w 1873 roku związanych jest wiele legend, idąc falochronem możemy podziwiać piękną panoramę na nabrzeże, mając odrobinę szczęścia możemy zobaczyć kolosy wypływające lub wpływające do portu. Bliskość natury, poczucie potęgi morza pozostawia niezapomniane w wspomnienia.

10. Świnoujście Express

Jest jednym ze sposobów spędzenia wolnego czasu i zwiedzania miasta. Przejażdżka zielonym pociągiem, w czasie której dostarczane są formacje o mieście, jego historię i ciekawostki. Wycieczka trwa około godziny, ale nie pozwala na nudę podziwiając najciekawsze miejsca w Świnoujściu.