15 Interesujących Ciekawostek o Świętym Krzysztofie
Jako męczennik wczesnochrześcijański święty Krzysztof jest postacią bardzo ważną dla Kościoła katolickiego i prawosławnego. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.
1. Święty Krzysztof znany jest przede wszystkim z legend, ale badania dowodzą, że pochodził z Azji Mniejszej.
2. Świeckie podania ludowe utożsamiały go z postacią zupełnie potężną i niesamowitą. Opisywano go jako człowieka, który miał wzrost liczący około czterech metrów, a także nadludzką siłę, dzięki której był w stanie przenosić pielgrzymów przez rzeki.
3. Jego imię nawiązuje do słów oznaczających „niosący Chrystusa”, przez co na obrazach bardzo przedstawiany jest jako mężczyzna niosący na barkach małego Jezusa.
4. Średniowieczna legenda mówi o tym, że święty Krzysztof zapadł się na samo dno rzeki, kiedy niósł na swoich plecach małego Jezusa. Ten miał mu wtedy powiedzieć, że święty Krzysztof dźwiga cały świat, ponieważ to on jest tym, któremu służy pomagając innym.
5. Święty Krzysztof poniósł męczeńską śmierć za czasów panowania cesarza rzymskiego, Decjusza Trajana. Rządził on Cesarstwem Rzymskim od 249 do 251 roku i wiadomo, że za jego czasów wyznawcy Chrystusa byli silnie represjonowani. Wymagał on składania ofiar bogom na terenie całego Imperium i nie podobało mu się to, że chrześcijanie odwrócili się od politeizmu.
6. Najstarsze wzmianki dotyczące kultu świętego Krzysztofa pochodzą z V wieku. To z nich dowiedziano się, że był on torturowany zanim został ścięty mieczem lub też spalony na stosie.
7. W związku z historią dotyczącą jego siły i przenoszenia pielgrzymów przez rzeki, święty Krzysztof jest dzisiaj patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, żeglarzy, podróżników oraz pielgrzymów.
8. Na Wschodzie święty Krzysztof uznawany jest za patrona kierowców oraz patrona dobrej śmierci.
9. Dzień świętego Krzysztofa obchodzony jest w Kościele rzymskokatolickim 25 lipca, a w Kościele luterańskim dzień wcześniej. W wielu parafiach odbywa się tego dnia święcenie pojazdów, a w polskim Kościele obchodzi się tego dnia Dzień Bezpiecznego Kierowcy.
10. W 1969 roku po drugim Soborze Watykańskim papież Paweł VI zatwierdził nowy kalendarz liturgiczny, z którego usunięto aż 93 świętych w tym również świętego Krzysztofa. Swoją decyzję uzasadnił tym, że dużym zagęszczeniem świąt oraz tym, że trudno o dowody istnienia niektórych spośród świętych. Od tamtej pory obchody święta są dobrowolne.
11. Na ikonach greckich lub bułgarskich święty Krzysztof jest przedstawiany jako ludzka postać z psią głową, która trzyma włócznię oraz tarczę lub krzyż. Wizerunek ten nawiązuje do legendy o chłopcu, który miał niezwykłą siłę i głowę przypominającą głowę psa. Według legendy zdecydował się na męczeńską śmierć, aby otrzymać od Boga duszę.
12. Święty Krzysztof istnieje w wielu herbach polskich miast. Z kolei wilno jest miastem posiadającym historyczny herb ze świętym Krzysztofem.
13. Święty Krzysztof według legend chciał służyć najpotężniejszemu bóstwu, dlatego wybrał Szatana. Z czasem jednak przekonał się, że Jezus jest znacznie silniejszy.
14. Pierwotne imię Krzysztofa to Reprobus, co oznacza „odrażający”, ponieważ jego głowa przypominała głowę psa.
15. Większość legend na temat świętego Krzysztofa powstała w epoce średniowiecza.