Ciekawostki

14 interesujących ciekawostek o świętym Antonim z Padwy

źródło: Wikipedia

Urodził się w 1195 r. w portugalskiej Lizbonie jako Ferdynand Bulonne. Pochodził z bogatej rodziny. Zanim skończył 20 lat wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna, gdzie spędził dwa lata. Najpierw był w klasztorze w Lizbonie, następnie przeniósł się do klasztoru Świętego Krzyża pod Coimbrą. W 1219 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Zobacz więcej ciekawostek o świętym Antonim:

1. Po augustianach przystąpił do Zakonu Braci Mniejszych, czyli tzw. brązowych franciszkanów. Przeniósł się wówczas do Olivanez i zamieszkał przy kościółku św. Antoniego Pustelnika. Przyjął też imię Antoni.

2. Duży wpływ na niego miała męczeńska śmierć pięciu franciszkanów w Maroku. Według jednych źródeł spotkał ich, podczas ich podróży do Afryki, według innych był obecny na pogrzebie misjonarzy.

3. Marzył o podróży do Afryki, by ewangelizować ludność muzułmańską. Dotarł do Maroka, jednak zmożony ciężką chorobą, musiał wrócić do kraju. Po drodze jego statek musiał się zatrzymać na Sycylii z powodu burzy. Co ciekawe, statkiem tym płynął również m.in. Leonardo Fibonacci, odkrywca ciągu arytmetycznego Fibonacciego.

4. Po nieudanej podroży do Afryki postanowił odwiedzić Asyż, gdzie odbywała się kapituła generalna franciszkanów. Podczas swojego pobytu w Asyżu spotkał się ze św. Franciszkiem. Wystąpił też z sukcesem przeciwko lichwiarskim praktykom prowadzonym w Asyżu.

5. Św. Antoni spełniał się również jako nauczyciel. Wykładał na uniwersytetach w Montpellier i w Tuluzie. Posiadał dużą wiedzę i był znakomitym mówcą, co udowadniał podczas posługi kaznodziejskiej w miastach i wsiach. Jego wkład dla kościoła katolickiego został doceniony poprzez nadanie mu 16 stycznia 1949 r. przez papieża Piusa XII tytułu Doktora Kościoła.

6. W 1227 r. został wybrany prowincjałem Emilii i Mediolanu. Napisał wówczas „Kazania Niedzielne”. Podczas wizyty w 1228 r. w Rzymie zrobił ogromne wrażenie na papieżu Grzegorzu IX. Polecił mu on głoszenie kazań do pielgrzymów przybywających do Rzymu. W okresie tym święty napisał „Kazania niedzielne”.

7. Pod koniec swojego życia zamieszkał w Padwie. W 1231 r. podjął się głoszenia codziennych kazań przez cały okres Wielkiego Postu. Ciężka praca i choroba przyczyniły się do jego śmierci. Odszedł w klasztorze klarysek w Arcella koło Padwy, w wieku zaledwie 36 lat.

8.Grób św. Antoniego znajduje się w papieskiej bazylice św. Antoniego w Padwie. Za czasów świętego znajdował się w tym miejscu kościół Santa Maria Mater Domini. Obecnie stanowi on w bazylice kaplicę Madonna Mora. Sama bazylika została zbudowana w latach 1256-1310.

9. Jego proces kanonizacyjny był najkrótszy w historii. Został ogłoszony świętym zaledwie 352 dni po swojej śmierci. Kanonizował go papież Grzegorz IX 30 maja 1232 r. Komisja papieska potwierdziła w tym krótkim czasie 5 uzdrowień z paraliżu, 7 przypadków odzyskania wzroku, 3 słuchu, 2 mowy, uzdrowienie 2 epileptyków i 2 wskrzeszenia umarłych.

10. Już za jego życia działy się cuda. Założył się pewnego razu, że osioł uklęknie przed Najświętszym Sakramentem, który to zakład wygrał. Podczas głoszenia kazania w Rzymie pod gołym niebem deszcz ustał jedynie nad jego słuchaczami. Jeden z zakonników doświadczający strasznych pokus został od nich uwolniony po zamienieniu się habitami ze św. Antonim.

11. Wspomnienie św. Antoniego Padewskiego w kościele katolickim przypada na 13 czerwca. Jest on najbardziej znany jako patron osób i rzeczy zaginionych. Jest również patronem Padwy, Lizbony, franciszkanów, antoninek, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, kobiet w połogu, ubogich i podróżnych.

12. Święty Antoni przedstawiany jest często z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Ma to związek z historią, gdy nocował w pewnym zamku. Jego właściciel chciał zobaczyć Antoniego jak się modli. Gdy go podglądał, zobaczył jak święty trzyma w dłoniach Ewangelię, na której siedziało Dzieciątko, które uśmiechało się i wyciągało do niego ręce.

13. Jedyne udokumentowane i potwierdzone objawienie św. Antoniego miało miejsce w Polsce, w Radecznicy, znajdującej się obecnie na terenie województwa lubelskiego. Na tzw. Łysej Górze święty ukazał się Szymonowi Tkaczowi. Podczas objawienia święty Antoni poświęcił pobliskie źródło i poprosił o wybudowanie świątyni.

14. W Wieliczce znajduje się wykuta w soli Kaplica św. Antoniego. Jest to najstarsza zachowana w całości kaplica w Kopalni Soli w Wieliczce. Powstała w latach 1690-1710. Pierwsza msza została tu odprawiona w 1698 r. Barokowa kaplica znajduje się ok. 64 m pod ziemią.