Polska

Świętokrzyskie – 5 miejsc, które musisz odwiedzić

świętokrzyskie

To urokliwe województwo, w którym znajdują się Góry Świętokrzyskie i Świętokrzyski Park Narodowy. Województwo świętokrzyskie leży w południowo-wschodniej Polsce i graniczy z sześcioma województwami: Mazowieckim, Lubelskim, Podkarpackim, Małopolskim, Śląskim i Łódzkim. Kraina pełna legend. Otulona lasami, z bogatym zbiorem zabytków i innych atrakcji, kusi turystów. Przedstawiamy atrakcje świętkorzyskiego

Świętokrzyskie jest nie wątpliwie jednym z najbardziej malowniczych województw, a zarazem niedoceniane pod względem walorów przyrodniczych i turystycznych. Znajduje się tutaj https://europa-hotel.pl/

5 miejsc, które warto odwiedzić

Oceanika

Oceanika jest miejscem, które musi odwiedzić każdy miłośnik wodnego życia. Są tutaj zwierzęta i rośliny z rzek, jezior, mórz i oceanów. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Kompleks Turystyczny działa od 2004 roku. Znajduje się tutaj kilometrowa ścieżka, na której można podziwiać prawie 100 miniatur dinozaurów naturalnej wielkości. Co ciekawe, trasa jest podzielona na okresy geologiczne.

Jaskinia Raj

Jest jedną z bardziej znanych i najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Łączna długość korytarzy wynosi 240 metrów, a udostępnionych do zwiedzania jest 180 metrów, które można zwiedzać w obecności przewodnika, w małych grupach.

Pałac Biskupów Krakowskich

Barokowy pałac powstały w latach w latach 1637–1641, wzniesiony na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy Jakuba Zadzika wielkiego koronnego oraz biskupa krakowskiego.

Ulica Henryka Sienkiewicza

Kielecka ulica reprezentacyjna wytyczająca zarazem szlak miejskich zabytków i ciekawych dla turystów miejsca w mieście. Łączy charakter najstarszy, zabytkowy miasta z kościołem ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy na czele i nowoczesny zwieńczony współczesnym centrum handlowym.

Rezerwat Kadzielnia

To wspaniałe miejsce na spacery. Rezerwat jest pozostałością po byłym kamieniołomie. Na jego terenach mieści się malownicze Szmaragdowe jeziorko.

Ciekawostki o województwie świętokrzyskim

Góry Świętokrzyskie są jednym z najstarszych pasm górskich w Europie. Powstały podczas orogenezy kaledońskiej w okresie syluru, a następnie odmłodniały w orogenezy hercyńskiej w okresie górnego karbonu.

Region ten znajdował się niegdyś na południowym wybrzeżu starożytnego superkontynentu Laurazji. Najstarsze znane dowody obecności tetrapodów pochodzą z liczących 395 milionów lat kopalnych odcisków stóp znalezionych w Zachełmiu. Skały powstały z morskiej równiny pływowej lub laguny.