Świeradów-Zdrój w jeden dzień – 10 ulubionych atrakcji

https://pl.wikipedia.org/wiki/Świeradów-Zdrój#/media/Plik:Świeradó_Zdrojowa_3.jpg

1. Czarci Młyn w Świeradowie Zdroju

Wybudowany został pod koniec XIX wieku. Napędzany jest systemem wodnym. Na Dolnym Śląsku oraz w Polsce jest niewiele budowli wybudowanych w tym stylu. Warto zwrócić uwagę na to, że wszelkie mechanizmy i narzędzia są w pełni oryginalne i funkcjonalne do dziś. Podczas zwiedzania możemy zapoznać się z procesem wypieku chleba w starym, ponad stuletnim piecu. Dodatkowo można wziąć udział w warsztatach z pieczenia chleba. Wstęp do młyna jest bezpłatny, czynny dla zwiedzających od środy do soboty w godzinach od 9:00 do 16:00.

2. Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju

Wybudowany został w XIX wieku. Dom zdrojowy jest obowiązkowym budynkiem w każdym uzdrowisku, a Świeradów Zdrój jak zaznaczono na wstępie, posiada status uzdrowiska. Wieczorami Dom Zdrojowy zamieniany jest w salę balową lub koncertową. Jest możliwość zorganizowania tutaj prywatnego bankietu czy też nawet wesela. Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju otoczony jest ładnym parkiem.

3. Mini Muzeum Szachów w Świeradowie Zdroju.

Jest to z pewnością ewenement na skalę Polski. Trzeba przyznać, że muzeum szachów to dość ekstrawaganckie miejsce. Niestety ciężko jest je również znaleźć, ponieważ Mini Muzeum Szachów nie reklamuje się prawie nigdzie – czy to na terenie miasta, prasie czy nawet internecie. Nie posiada nawet własnej strony internetowej, co w dzisiejszych czasach jest na prawdę rzadkością. W muzeum możemy zapoznać się z prywatną kolekcją właściciela, który jest wieloletnim szachistą – Wacława Romualda Kuśnierza. W skład kolekcji wchodzi ogromna liczba figur szachowych czy też plansz. Bardzo często organizowane są tutaj przeróżne turnieje szachowe. Przy muzeum funkcjonuje pensjonat o wdzięcznej nazwie „Szach – mat”. Trzeba przyznać, że Mini Muzeum Szachów w Świeradowie jest wspaniałą atrakcją dla osób kochających szachy, ponieważ w Polsce jest niewiele takich miejsc.

4. Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju

Jedna z najpopularniejszych atrakcji w Świeradowie Zdroju, zwłaszcza wśród kuracjuszy. Kolej gondolowa jest dostępna przez cały rok. Jej budowa rozpoczęła się w 2007 roku, zaś zakończyła niewiele później, bowiem już w listopadzie 2008 roku. Warto przy okazji nadmienić, że w samej Polsce kolei gondolowej jest zaledwie kilka. Będąc więc w okolicy aż żal nie skorzystać z przejażdżki. Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju to siedemdziesiąt jeden zabudowanych kabin ośmioosobowych. Warto nadmienić, że sama kolej, jak i wagony, są w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Podczas jazdy możemy podziwiać przepiękną panoramę okolicy – w tym Gór Izerskich. Przejazd koleją trwa mniej niż 10 minut. Dolna stacja kolejki umiejscowiona jest na wysokości 617 m. n. p. m., stacja górna natomiast – Stóg Izerski – na wysokości 1060 m. n. p. m.

5. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa w Świeradowie Zdroju

W związku z faktem, że już w XVII wieku Świeradów było znanym na całą Europę uzdrowiskiem przyjeżdżało tutaj bardzo wiele osób, w tym tych bardziej zamożnych. W związku z tym budowana były budynki, specjalnie pod ich potrzeby oraz status społeczny. Obecnie znajduje się tutaj pijalnia wody, która ma bardzo pozytywne właściwości dla ludzkiego organizmu. Warto nadmienić, że tutejsza pijalnia wody jest najdłużej czynną pijalnią wody na Dolnym Śląsku i tej części Europy. To właśnie dzięki tej wodzie, której źródło odkryte zostało w XVI wieku przyczyniło się do rozkwitu i zamożności Świeradowa Zdroju oraz pobliskich miejscowości, w tym Czerniawy. Często na terenie uzdrowiska odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty. Warto przyjechać tutaj na sylwestra, który obchodzony jest naprawdę hucznie. Każdemu powinien zapaść w pamięć na bardzo długie lata.

6. Kopalnia Stanisław w Świeradowie Zdroju

Najwyżej położona w Europie kopalnia odkrywkowa. Wydobywany był tutaj czysty kwarc, który używany jest przede wszystkim w przemyśle szklarskim oraz hutniczym. Obecnie kopalnia nie prowadzi już wydobycia. Otwarta jest natomiast na turystów. Kopalnia znajduje się mniej więcej na wysokości 1050 m. n. p. m. Dzięki temu rozprzestrzenia się z niej wspaniały widok na okolice.

7. Pijalnia Wody Radoczynnej w Świeradowie Zdroju

Położona jest w Świeradowie Zdroju przy ul. Sienkiewicza. Jako że miasto jest uzdrowiskiem nie trudno dziwić się, że jest tutaj wiele pijalni wody czy uzdrowisk. Wszakże działalność uzdrowiskowa prowadzona jest tutaj już od XVI wieku. Obecny budynek wzniesiony został w 1934 roku według projektu Paula Schmidta. Woda występująca tutaj zawiera niewielkie ilości pierwiastka promieniotwórczego rad, który wpływa pozytywnie na na ludzki organizm. Jej szczególne właściwości to pobudzenie mikrokrążenia oraz walka z mniejszym bólem.

8. Góra Śnieżka

Wprawdzie góra Śnieżka leży prawie 30 kilometrów od Świeradowa Zdroju, to mimo wszystko naprawdę warto tam pojechać. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy, jej wysokość to 1 603 m. n. p. m. Na jej szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, podobnie jak na Kasprowym Wierchu w Zakopanem.

9. Łazienki Leopolda w Świeradowie Zdroju

Łazienki Leopolda położone są w Świeradowie Zdroju przy ul. Piłsudskiego. Główny budynek wybudowany został w latach 1938 – 1939. Obecnie mieści się tutaj Centrum Rehabilitacji „Goplana”. Jest to jedno z najnowocześniejszych uzdrowisk w Polsce.

10. Chaty Sudeckie

Położone są na obrzeżach Świeradowa Zdroju. Są to zabytkowe chaty, powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. W niektórych chatach znajdują się pensjonaty, hotele czy też lokalne, najczęściej prywatne, muza. Większość budynków na bieżąco podlegają renowacji. Warto wiec podczas spaceru zwiedzić tę okolicę.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.