Polska

Świeradów-Zdrój w Jeden Dzień lub Weekend – 10 Ulubionych Atrakcji

fot. Marek013 / Wikipedia

To urokliwe miasteczko, położone w sercu Sudetów, znane jest nie tylko ze swoich uzdrowiskowych walorów, ale również jako miejsce, w którym można spędzić niezapomniane chwile w ciągu jednego dnia lub weekendu. Jeśli planujesz krótki wypad do Świeradowa-Zdroju i zastanawiasz się, jakie atrakcje warto tu zaliczyć, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule przedstawimy ci 10 ulubionych atrakcji, które pozwolą ci jak najlepiej wykorzystać twój czas w tym urokliwym zakątku Polski. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem przyrody, aktywności na świeżym powietrzu czy kultury, Świeradów-Zdrój ma wiele do zaoferowania.

1. Czarci Młyn

Wybudowany został pod koniec XIX wieku. Napędzany jest systemem wodnym. Na Dolnym Śląsku oraz w Polsce jest niewiele budowli wybudowanych w tym stylu. Warto zwrócić uwagę na to, że wszelkie mechanizmy i narzędzia są w pełni oryginalne i funkcjonalne do dziś. Podczas zwiedzania możemy zapoznać się z procesem wypieku chleba w starym, ponad stuletnim piecu. Dodatkowo można wziąć udział w warsztatach z pieczenia chleba. Wstęp do młyna jest bezpłatny, czynny dla zwiedzających od środy do soboty w godzinach od 9:00 do 16:00.

2. Wieża Sky Walk

fot. visitskywalk.today

Wieża Sky Walk to jedno z najnowszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc w Świeradowie-Zdroju. Osiągając imponującą wysokość, wieża pozwala na podziwianie panoramicznych widoków na Dolny Śląsk, a przy dobrej pogodzie nawet na odległe góry i doliny. Spacer po platformie w kształcie spirali oferuje nie tylko niezapomniane widoki, ale także nieco dreszczyku emocji, szczególnie gdy pod nogami widać przepaść.

3. Dom Zdrojowy

Wybudowany w XIX wieku, Dom Zdrojowy pełni kluczową funkcję w uzdrowisku Świeradów-Zdrój. Wieczorami przekształca się w salę balową lub koncertową. Stanowi również idealne miejsce na organizację prywatnych bankietów czy wesel. Otacza go malowniczy park.

4. Mini Muzeum Szachów

Unikatowe w skali kraju, to muzeum jest ekstrawaganckim miejscem, niestety niezbyt promowanym. Mimo braku szerokiej reklamy, skrywa w sobie prywatną kolekcję Wacława Romualda Kuśnierza, doświadczonego szachisty. Możemy tu podziwiać liczne figury szachowe oraz plansze. Organizowane są tu też turnieje szachowe. Działa przy nim pensjonat „Szach – mat”, a dla miłośników szachów, to miejsce to prawdziwy skarb w Polsce.

5. Kolej gondolowa

To kluczowa atrakcja w Świeradowie-Zdroju. Działa przez cały rok, a jej budowa miała miejsce między 2007 a 2008 rokiem. Kolej jest jednym z nielicznych takich obiektów w Polsce. Składa się z 71 zabudowanych kabin ośmioosobowych, dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. W czasie jazdy pasażerowie mogą cieszyć się widokiem Gór Izerskich. Cały przejazd trwa niecałe 10 minut, przenosząc pasażerów z 617 m. n. p. m. na wysokość 1060 m. n. p. m.

6. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa

W związku z faktem, że już w XVII wieku Świeradów było znanym na całą Europę uzdrowiskiem przyjeżdżało tutaj bardzo wiele osób, w tym tych bardziej zamożnych. W związku z tym budowana były budynki, specjalnie pod ich potrzeby oraz status społeczny. Obecnie znajduje się tutaj pijalnia wody, która ma bardzo pozytywne właściwości dla ludzkiego organizmu. Warto nadmienić, że tutejsza pijalnia wody jest najdłużej czynną pijalnią wody na Dolnym Śląsku i tej części Europy. To właśnie dzięki tej wodzie, której źródło odkryte zostało w XVI wieku przyczyniło się do rozkwitu i zamożności Świeradowa-Zdroju oraz pobliskich miejscowości, w tym Czerniawy. Często na terenie uzdrowiska odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty. Warto przyjechać tutaj na sylwestra, który obchodzony jest naprawdę hucznie. Każdemu powinien zapaść w pamięć na bardzo długie lata.

7. Kopalnia Stanisław

Najwyżej położona w Europie kopalnia odkrywkowa. Wydobywany był tutaj czysty kwarc, który używany jest przede wszystkim w przemyśle szklarskim oraz hutniczym. Obecnie kopalnia nie prowadzi już wydobycia. Otwarta jest natomiast na turystów. Kopalnia znajduje się mniej więcej na wysokości 1050 m. n. p. m. Dzięki temu rozprzestrzenia się z niej wspaniały widok na okolice.

8. Pijalnia Wody Radoczynnej

Położona jest w Świeradowie-Zdroju przy ul. Sienkiewicza. Jako że miasto jest uzdrowiskiem nie trudno dziwić się, że jest tutaj wiele pijalni wody czy uzdrowisk. Wszakże działalność uzdrowiskowa prowadzona jest tutaj już od XVI wieku. Obecny budynek wzniesiony został w 1934 roku według projektu Paula Schmidta. Woda występująca tutaj zawiera niewielkie ilości pierwiastka promieniotwórczego rad, który wpływa pozytywnie na na ludzki organizm. Jej szczególne właściwości to pobudzenie mikrokrążenia oraz walka z mniejszym bólem.

9. Góra Śnieżka

Wprawdzie góra Śnieżka leży prawie 30 kilometrów od Świeradowa-Zdroju, to mimo wszystko naprawdę warto tam pojechać. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy, jej wysokość to 1 603 m. n. p. m. Na jej szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, podobnie jak na Kasprowym Wierchu w Zakopanem.

10. Chaty Sudeckie

Położone są na obrzeżach Świeradowa-Zdroju. Są to zabytkowe chaty, powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. W niektórych chatach znajdują się pensjonaty, hotele czy też lokalne, najczęściej prywatne, muza. Większość budynków na bieżąco podlegają renowacji. Warto więc podczas spaceru zwiedzić tę okolicę.