Polska

20 ciekawostek o mieście Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój położony jest w południowej części powiatu lubańskiego, typowa miejscowość wypoczynkowa i turystyczna. Przeważającą liczbę osób odwijających miasto są kuracjusze i miłośnicy sportów zimowych. Kurort przygotował moc atrakcji dla przybyszy i każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla miłego spędzenia czasu bez względu na wymagania i wiek.

1. Separator jest podziemnym ujęciem wody zlokalizowanym w Parku Zdrojowym z głębokości 360 metrów. Wydobycie wody odbywa się na zasadzie samo wypływu tzn. nie są używane pompy i inne urządzenia. Jest to możliwe ze względu na konstrukcję otworu 2P i dużą zawartość CO2 w wodzie. Możemy obserwować proces oddzielania gazu od wody w szklanej rurze separatora.

2. Undergroun Tourist Trail. Podziemna trasa turystyczna w Kopalni św. Jana utworzona w zespole historycznych wyrobisk i sztolni gdzie możemy zobaczyć dobrze zachowane fragmenty wyrobisk eksploatacyjnych.

3. Pijalnia Wód Mineralnych w Świeradowie dysponuje rzadkimi wodami mineralnymi z dodatkiem radonu. Ten szlachetny, rozpuszczalny gaz nadaje wodzie specyficzny smak i posiada właściwości lecznicze. Woda z zawartością radonu stosowana jest do kąpieli, inhalacji i oczywiście do picia.

4. Pracownia piernikowa Isabell słynie na cały Świeradów ze swoich pierników, odwiedzając to miejsce możemy uczestniczyć w warsztatach tworzenia pierników, które własnoręcznie zrobione możemy zabrać do domu. W niewielkim muzeum wystawione są prace piernikowe a także zbiry muzealne z końca XIX i XX wieku.

5. Wodospad Kwisa jest sztucznie utworzonym wodospadem położonym w urokliwym miejscu, które zachwyca o każdej porze roku. Miejsce to jest szczególnie ulubionym przez miłośników zimowych kąpieli.

6. Źródło Dr. Adama, swoją nazwę wzięło od imienia znanego dawnego lekarza w Świeradowie. Woda z bijącego źródła spływa do drewnianej rynny, możemy napić się wody leczniczej bezpośrednio z jej źródła w pięknym otoczeniu miejscowej fauny.

7. Muzeum Zdrojowe zwane również Muzeum Górnictwa urządzone jest w podziemiach Domu Zdrojowego. Eksponaty pochodzenia geologicznego przeplatają się ze szczegółami historii Uzdrowiska. Znajdziemy również wiele ciekawostek z metod wydobycia wody w dawnych czasach jak również maszyny i rządzenia stosowane do tego celu.

8. Kościół p. w. Św, Wojciecha w obecnej postaci jest połączeniem starego kościoła z nowym. Kościół ściśle związany jest z historią Świeradowa. Kościół znajduje się w pobliżu pijalni wód.

9. Stacja Kultury znajduje się w budynku starego nieużywanego dworca kolejowego. W środku znajdziemy ciekawą makietę kolejową z miniaturą terenu, modeli lokomotyw i wagonów. Znajdziemy tu niezbędne informacje turystyczne dotyczące Świeradowa.

10. Fontanna Żabki znajduje się w centrum Parku Zdrojowego. Fontannę tworzą figury czterech żab usytuowanych w narożnikach fontanny. Doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks wo toczeniu zieleni Parku Zdrojowego.

11. Stog Izerski. Najbardziej znane schronisko w okolicach Świeradowa Zdrój wybudowane w 1924 roku stało się ulubionym celem spacerów kuracjuszy Z góry możemy podziwiać panoramę miasta jak również Dolinę Kwisy, Grzbiet Kamieniecki zachodnią część Karkonoszy.

12. Ski&Sun to m. in. kolej gondolowa o długości ponad 2 kilometrów, wzdłuż kolei jest usytuowana oświetlona trasa zjazdowa o długości 2, 5 kilometra. Kolej gondolowa jest czynna cały rok, umożliwiając podziwianie widoków na okoliczne góry i krajobrazy.

13. Czarci Młyn. Podróż w młynie rozpoczynamy od zapoznania się z urządzeniami młyńskimi z 1890 roku oraz repliką wodnego koła o ponad sześciometrowej średnicy. Przedstawiono starą technologię powstawania mąki i wypieku chleba w starym, zabytkowym piecu.

14. Izerskie Centrum Soli – Grota Solna znajduje się w centrum miasta w budynku, w którym kiedyś było kino. Placówka oferuje masaże, dwie groty solne z soli z Morza Martwego I himalajskiego oraz pokój inhalacyjny wyposażony w generatory solne i tlenowe. W budynku znajduje się również sklep, gdzie można kupić najróżniejsze wyroby z soli.

15. Grota Czerniawa jest trochę zapomnianym miejscem w samum sercu miejscowości Czerniawa – Zdrój. Warto ją odwiedzić ze względu na odsłonięte fragmenty skał, z których częściowo zbudowane są Góry Izerskie. Przed wejściem do groty znajduje się płaskorzeźba wykonana w skale z napisem „Grota Czerniawa”.

16. Izerski Punkt Antygrawitacyjny znajduje się około 300 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej. To specyficzne miejsce sprawia, że samochód zatrzymany sam wjeżdża pod górę. Nie wyjaśniono do końca przyczyn tego zjawiska.

17. Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka. Obiekt zapewnia szereg atrakcji, na terenie Centrum możemy dowiedzieć się jakie gatunki flory i fauny występują na terenie Gór Izerskich. Dzięki zamontowanym minikamerom poznamy życie pszczół w ulu. Do przekazywania informacji wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt interaktywny.

18. Dom Zdrojowy jest nierozerwalną częścią Świeradowa, z którym łączy się jego historia i rozwój. Budynek stał się najbardziej rozpoznawalny dla tego miasta, posiada wysoką na 46 metrów wieżę oraz długą na 80 metrów Halą Spacerową wyposażoną w piękną roślinność i witraże.

19. Izerski Park Ciemnego Nieba jest jedyną taką atrakcją w Polsce. W normalnych warunkach obserwację nieba utrudniają odbite światła miast, w miejscu Parku gdzie powietrze jest przejrzyste z dala od wielkich metropolii widok rozgwieżdżonego nieba jest w dzisiejszych czasach nie lada atrakcją.

20. Szklana Kuźnia jest pracownią plastyczną zajmującą się wytwarzaniem szkła metodą Fasingu. Zwiedzający mogą spróbować swoich sił w sztuce zdobienia i obróbki szkła.