Podróże

10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Świeradowie-Zdroju

fontanna

Świeradów-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych w Polsce. Miasteczko położone jest w województwie dolnośląskim w Górach Izerskich. Poza wieloma atrakcjami dla kuracjuszy, miasto nie zapomniało również o najmłodszych, którzy przyjeżdżają ze swoimi rodzinami. Oferta miasta spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających osób. Każdy znajdzie coś dla siebie w tym przepięknie położonym uzdrowisku, a nasze pociechy zachowają masę wspaniałych wspomnień związanych z tym miejscem.

1. 5 obiektów dla najmłodszych

Żadne dziecko nie odmówi zabawy na zjeżdżalniach, huśtawkach czy karuzelach. W Świeradowie-Zdroju zbudowano aż pięć obiektów z myślą o najmłodszych. Jeden z nich jest graniczy z Parkiem Zdrojowym niedaleko głównego deptaka. Różnorodność atrakcji sprawia, że świetnie mogą się tu bawić zarówno najmłodsi, jak i również trochę starsze dzieci. Poczynając od huśtawek, karuzel, zjeżdżalni, a na ścianie wspinaczkowej i pajęczych sieciach kończąc.

2. Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Muzeum zwykle kojarzy się nam z eksponatami z zamierzchłych czasów, które dla najmłodszych nie zawsze są ciekawe, a nawet powiewają nudą. Multimedialne muzeum, gdzie poznamy historię sprzed 450 lat zapadnie w pamięci wszystkim. Chronologicznie posegregowane sale umożliwiają poznanie historii Karkonoszy od czasów powstania kontynentu, poprzez erę dinozaurów, epokę lodowcową, a kończąc na czasach współczesnych. Doskonała forma zabawy połączona z edukacją.

3. Czarci Młyn

Znajduje się na jednej z dzielnic Świeradowa. Napędzany jest przy pomocy systemu wodnego. Wszystkie mechanizmy w młynie są oryginalne, zbudowane na bazie tzw. systemu amerykańskiego. W obiekcie znajduje się skansen chleba, w którym możemy poznać stara technikę pieczenia chleba przy użyciu starego pieca chlebowego. Pracujące koło wodne, szum wody i przednik – młynarz zapozna nas ze wszystkimi tajemnicami młyna i sposobem jego funkcjonowania.

4. Kolej Gondolowa

To jedna z kilku atrakcji tego typu w Polsce czynna przez cały rok. W swoim wyposażeniu posiada 71 zabudowanych wagoników. Z wygodnych, bezpiecznych, ośmioosobowych kabin możemy podziwiać na przestrzeni ponad 2 km malownicze krajobrazy Gór Izerskich. Kolejką dojedziemy na wysokość 1060 m n. p.m, do stacji położonej na Stogu Izerskim. Między stacjami rozciąga się oświetlona nartostrada.

5. Izerski Park Ciemnego Nieba

Jest ewenementem na skalę światową. Park stworzono w celu zachowania ciemnego nieba od nadmiaru światła. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie gwiazd, co jest bardzo ograniczone, szczególnie w dużych aglomeracjach. Udając się na Polanę Izerską naszym oczom ukaże się widok rzadko spotykany. Rozgwieżdżone niebo nad najciemniejszą, najczystszą Halą Izerską robi wrażenie. Miejsce to cieszy się popularnością turystów ale również astronomów, którzy chętnie udostępniają sprzęt, teleskopy dzięki którym można dojrzeć mgławicę, galaktyki a nawet kometę. Jest to cenne doświadczenie nie tylko ze względów estetycznych ale również dydaktycznych, również dla najmłodszych.

6. Izerska Łąka

Centrum Edukacji Ekologicznej powstało w celu edukacji i poznania fauny i flory Gór i Pogórza Izerskiego. W jednym miejscu mamy zgromadzone ciekawostki przyrodnicze regionu. Jedna z wielu atrakcji jest pokazane życie pszczelej rodziny. Zainstalowane wewnątrz ula kamery i mikrofony pozwalają obserwować życie tych pożytecznych owadów. Przy pomocy dwóch teleskopów można obserwować laki i Góry Izerskie ale także niebo.

7. Aquapark

Nie daleko Parku Zdrojowego znajdziemy Aquapark, jedyny tak nowoczesny obiekt w Górach Izerskich. Stworzony z myślą o całych rodzin lubiących poszaleć w wodzie. Ten okazały obiekt kryje moc atrakcji, basen sportowy, solankowy, rekreacyjny, różnego rodzaju zjeżdżalnie huśtawki wodne, gejzery. Z myślą o najmłodszych zbudowano brodzik z dodatkowymi atrakcjami. Jeżeli dodamy do tego malowniczy widok na Góry Izerskie to spędzimy tu cudowne, niezapomniane chwile.

8. Sporty zimowe

To nieodłączna część Świeradowa. Dla miłośników szaleństwa na śniegu czeka kilka wyciągów narciarski i stoków zjazdowych. Stok na który dojedziemy Koleją Gondolową ma 2500m długości, jest oświetlony z możliwością zaśnieżania w przypadku nie sprzyjających warunków atmosferycznych. Znajdziemy tu wypożyczalnie sprzętu i szkółkę narciarską. Do wyboru mamy stok Kamieniec, Izery, Bambino, Barbara, Bajtek i wiele innych. Na każdym z nich znajdziemy coś dla siebie i naszych pociech w zależności od umiejętności i naszego zamiłowania do sportów zimowych.

9. Przejażdżki bryczką

Do licznych urozmaiceń pobytu w Świeradowie należy zaliczyć przejażdżki bryczką latem i saniami w okresie zimowym. Wycieczka takim zaprzęgiem czy kulig przez urocze tereny Pogórza Izerskiego, z ogniskiem i kiełbaską na długo pozostanie w pamięci jako wspaniała przygoda.

10. Smrek

Nazwa szczytu Izerów zawdzięcza rosnącemu tam potężnemu świerkowi, wierzchołek góry wieńczy wyremontowana w 2001 roku wieża widokowa. Po pokonaniu wzniesienia położonego na wysokości 1123 m n. p.m. znajdziemy się na pograniczu polsko-czeskim. Przy ładnej pogodzie ze szczytu wieży możemy rozkoszować się widokiem na Góry Izerskie po stronie polskiej i czeskiej, wyraźnie widać Góry Łużyckie oraz Pogórze Izerskie. Fotografia z taką panoramą w tle jest pamiątką bezcenną.