Ciekawostki

Suseł – 10 Interesujące Informacje i Ciekawostki

suseł

Suseł jest uroczym ssakiem z podrodziny afrowiórek, który występuje w Eurazji. Istnieje wiele gatunków susła, a do najpopularniejszy należą między innymi suseł moręgowany oraz suseł perełkowany.

1. Suseł moręgowany występuje w Europie Środkowej i Wschodniej, a w Polsce uznaje się go za gatunek zanikły, choć naukowcy nie mają stuprocentowej pewności, że faktycznie tak jest.

2. Suseł perełkowany jest mniejszy od moręgowanego i zdecydowanie bardziej przypomina wiewiórkę, choć ma dużo krótszy ogon. Występuje w Europie Wschodniej, na terenie Rosji, Mołdawii czy na Ukrainie.

3. Susły są towarzyskie i spędzają życie w koloniach, które mogą liczyć nawet dwieście osobników. Liczna gromada ostrzega się wzajemnie przed wszelkimi niebezpieczeństwami.

4. Tuż przed zimą susły zaczynają przygotowania do przetrwania zimy, podczas której zapadają w sen zimowy w swoich norkach. Podczas snu zimowego ich serce pracuje dużo wolniej, a temperatura ciała spada do około dwóch stopni.

5. Latem susły uwielbiają wylegiwać się na słońcu, a najchętniej tuż przed swoją norką, dlatego przypominają trochę wczasowiczów nad hotelowym basenem. Kiedy czują się zagrożone, staję na tylnych łapkach i rozglądają się, żeby zlokalizować niebezpieczeństwo.

6. Polska nazwa tych zwierząt najprawdopodobniej pochodzi od prasłowiańskiego słowa „susati”, które oznaczało świstanie i szeleszczenie. W piętnastym wieku nazywano je u nas susołkami, a na wschodzie suslikami.

7. Stojąc na tylnych łapkach i unosząc głowę na wysoką trawą, suseł potrafi zauważyć niebezpiecznego drapieżnika nawet z odległości stu pięćdziesięciu metrów.

8. Susły są zupełnie uodpornione na hałasy i mimo że należą do raczej płochliwych zwierząt, nie przeszkadzają im nawet odgłosy startujących samolotów i śmigłowców, co zaobserwowano na lotnisku w Świdniku.

9. Suseł buduje swoją norę zaczynając od podziemnego korytarza, który prowadzi do komory, a następnie buduje pionowy korytarz wystający nad powierzchnią i zasypuje ziemią korytarz, od którego zaczął budowę. Dzięki temu tworzy norkę, do której wejść można tylko starannie ukrytą studzienką.

10. Susły perełkowane są w Polsce objęte ochroną, żyją w rezerwatach i są nieustannie monitorowane. Jeśli dana kolonia jest objęta ochroną unijną, trzeba to uszanować i uwzględnić nawet w planach budowy na zajętym przez susły obszarze.