Surfing – dyscyplina dla wszystkich
Czy surfing jest wart zaangażowania czasowego? I czy jest dobry tez dla osób, które wcześniej nie ćwiczyły żadnego innego sportu? A jak z tymi, którzy są zapalonymi sportowcami? Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi!
Surfing działa naprawdę wszechstronnie
Zacznijmy od tego, że dyscyplina ta należy do grupy takich, które bardzo wszechstronnie oddziałują na Twoje ciało. To ważne, ponieważ ludzki organizm nie składa się z wyizolowanych fragmentów. Jeżeli komuś zależy na całościowym budowaniu dobrej formy i poprawie sposobu, w jaki funkcjonuje, powinien dbać zarówno o dolne, jak i górne partie mięśniowe. Surfing zdecydowanie to zapewnia. Tutaj pracują nogi, ręce, brzuch oraz plecy – słowem wszystko.
Surfing wpływa na sylwetkę… i nie tylko
Warto przy tym zauważyć, że to nie tylko spalanie kalorii i poprawa wytrzymałości. Ćwicząc surfing, bardzo aktywnie wpływasz na to, jak poprawia się Twoje poczucie równowagi i całościowa koordynacja ruchowa. Tym, samym zmniejszasz prawdopodobieństwo przypadkowych kontuzji w życiu codziennym i w innych dyscyplinach sportowych.
Surfing a dobre samopoczucie
Warto też zauważyć, że już samo to, że surfing jest zaznaczaj odbierany jak bardzo dobra zabawa, ma odbicie w poziomie endorfin, jakich dostarcza. Ta dyscyplina z jednej strony daje poczucie, ze coś się dzieje i dostarcza mnóstwa pozytywnych bodźców, a z drugiej bardzo efektywnie pomaga pozbyć się stresu, zrelaksować i… ma znaczenie dla późniejszego sposobu, w jaki odpoczywamy oraz jakości snu. A to jest naprawdę istotne, zwłaszcza, ze coraz więcej osób ulegających codziennej rutynie pracy, coraz częściej narzeka właśnie na problemy ze snem.
Czy surfing sprawdza się dla osób początkujących w sporcie?
Zdecydowanie tak – w końcu w każdej dyscyplinie ktoś kiedyś jest początkujący. Warto jednak zadbać o to, aby już na starcie kierowali nami doświadczeni trenerzy (co zresztą dotyczy także sytuacji, gdy za ćwiczenie tej dyscypliny zabierają się osoby, które wcześniej skupiały się na innych formach ruchowych).
To ważne, ponieważ ćwicząc surfing, już od początku należy wyćwiczyć pewne odruchu, a jednocześnie uniknąć kształtowania błędnych nawyków. Instruktorzy nie tylko pomogą ustrzec się błędów i nauczą podstawowych technik, lecz również pomogą dowiedzieć się o tym, jak reagować na różne sytuacje na wodzie i doradzą, w jakich warunkach trenować, a w jakich zdecydowanie treningu unikać.
A co ze sportowcami z innych dyscyplin?
Także sportowcy mający już doświadczenie w innych aktywnościach, będą zadowoleni z trenowania surfingu. Zwłaszcza miłośnicy snowboardu, choć nie tylko (i od razu zaznaczmy, ze również dla nich oprócz podobieństw do ich dyscypliny znajdzie się mnóstwo różnic). Pomijając okazję do ćwiczenia czegoś zupełnie nowego, dyscypliny sportowe mają to do siebie, ze niejednokrotnie świetnie się uzupełniają, poprawiając nawzajem kompetencje do ich uprawiania A poczucie równowagi, jaką kształtuje surfing, bez wątpienia przydaje się w niemal każdej z nich. Podobnie zresztą, jak wspomniane już całościowe oddziaływanie na wszystkie partie mięśniowe.