Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Sumach

Sum
źródło: Dieter Florian / Wikipedia

Jak wygląda sum, każdy wie — a to za sprawą charakterystycznych dla tej ryby wąsów. Ale kto, może poza wędkarzami, jest w stanie powiedzieć o sumie coś interesującego? A trzeba przyznać, że to zwierzę skrywa wiele interesujących faktów. Oto 10 top ciekawostek — sum:

1. Grupa ryb płetwiastych

Sumy to niezwykle zróżnicowana grupa ryb płetwiastych, których przydomek pochodzi od kocich wąsów, które w rzeczywistości są brzanami, które działają jak mechanizm obronny (w przeciwieństwie do innych ryb, które mają łuski do ich obrony). Sum może żyć w wielu warunkach, z gatunkami żyjącymi w wodach słonych, słodkowodnych i słonawych. Niektóre sumy wolą stojącą wodę, a inne nazywają rzekami i strumieniami o szybko płynących prądach swoimi domami, wszystko zależy. Niektóre gatunki sumów prowadzą nocny tryb życia (śpią w ciągu dnia), a inne dobowe (aktywne w ciągu dnia).

2. Największa ryba słodkowodna

Sum jest największą rybą słodkowodną w Europie. Może ważyć nawet do 300 kilogramów. Jego długość wynosi od 1,3 do nawet 5 metrów.

3. Rzeki, jeziora i zbiorniki

Poza Europą suma można spotkać w dużych rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych w części Azji.

4. 27 tysięcy kubków smakowych

Ryba ta posiada 27 tysięcy kubków smakowych. Sama, jeżeli ma spore rozmiary, jest odtłuszczona i niesmaczna. Zalecane jest spożywanie tych sumów, których waga nie przekroczyła 15 kilogramów.

5. Pospolity lub europejski

Sum, który występuje w Europie, nazywany jest pospolitym lub europejskim.

6. Ochrona okresowa

Sum obejmowany jest ochroną okresową w terminie od 1 listopada do 30 czerwca. Wymiar ochronny wynosi 70 cm. Dozwolone jest złowienie jednej sztuki suma w ciągu jednego dnia.

7. Siedlisko

Chociaż rodzime siedlisko sumów różni się drastycznie, wszystkie sumy uwielbiają jeść i pomimo powszechnego przekonania, nie wszystkie są żerami dennymi. Sumy podróżują tam, gdzie jest jedzenie, czy to tasując się po korycie rzeki, czy prześlizgując się po powierzchni wody w poszukiwaniu większej zdobyczy. Dzikie sumy mają bardzo zróżnicowane zachowania żywieniowe, niektóre pozostają surowymi padlinożercami, a inne wolą połykać duże ryby i inne ofiary w całości. Niektóre mogą być mięsożerne, roślinożerne, wszystkożerne, a nawet jeść mikroorganizmy w błocie.

8. Starożytne kultury

Niektóre starożytne kultury trzymały sumy w swoich stawach latrynowych jako naturalny sposób na pozbycie się odpadów.

9. Sum azjatycki

Sum azjatycki może w rzeczywistości podnieść się i „chodzić” po ziemi za pomocą przednich płetw i ogona. Pokonuje krótkie dystanse, gdy musi przenieść się do innego basenu lub akwenu.

10. Oddycha przez skórę

Niektóre gatunki sumów są w stanie oddychać przez skórę, dlatego większość gatunków nie ma łusek i ma gładką, pokrytą śluzem skórę.