Ciekawostki

12 Fascynujących Ciekawostek o Sumo

zawody sumo

Sumo to pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni sport, który kojarzony jest z potężnymi, otyłymi zawodnikami ubranymi jedynie w skąpe przepaski, którzy za zadanie mają powalić przeciwnika na matę, nie wychodząc przy tym poza wyznaczone pole. Ale ta dyscyplina sportowa kryje w sobie coś więcej. Czy może być fascynująca? Jak najbardziej, bo nie jest tylko widowiskiem, ale także stylem życia każdego zawodnika.

1. Pierwszy pojedynek sumo odbył się w Japonii w 642 roku.

2. Zawodnikiem sumo mogą zostać tylko i wyłącznie mężczyźni.

3. W przypadku sumo zawodowego nie istnieje podział na kategorie wagowe.

4. Każdy zawodnik sumo przez cały okres swojej kariery zawodowej musi chodzić w tradycyjnym japońskim stroju.

5. Przed rozpoczęciem walki zawodnicy rozsypują przed sobą garść soli – symbolizuje to oczyszczenie areny.

6. Sport te jest uprawiany również w Polsce. W 2004 roku powstał Polski Związek Sumo, a nasi rodzimi zawodnicy należą do czołówki europejskiej i światowej.

7. Choć sumo wydawać się może dyscypliną powolną, w rzeczywistości jest bardzo dynamiczna – zawodnik w ciągu zaledwie dziesięciu sekund jest w stanie trzykrotnie zmienić taktykę.

8. Zawodnicy sumo, pomimo swojego wyglądu, są niesamowicie dobrze rozciągnięci – żaden z nich nie ma problemu z wykonaniem szpagatu.

9. Sumo jest sportem, gdzie nie trudno o kontuzje wynikające ze zderzania się ze sobą dwóch masywnych ciał. Najczęściej kontuzjowane są kolana, łokcie, szyja, staw skokowy, plecy i palce.

10. Zawodnicy nie mogą wyrażać podczas walki żadnych emocji – także oznak odczuwania bólu – gdyż grozi to dyskwalifikacją.

11. Jak w każdej dyscyplinie sportowej istnieje w sumo kilka reguł: uderzać przeciwnika można jedynie otwartą dłonią, całkowicie zakazane jest uderzanie w oczy i w okolice genitaliów, szarpnie za włosy, uszy i palce oraz duszenie przeciwnika.

12. Całkowicie zabronione jest ustawianie walk, nie mogą też mierzyć się ze sobą przeciwnicy z jednej grupy (zawodnicy są podzieleni na sześć dywizji) oraz bracia.