Podróże

Studencki city break po Europie – jak zaoszczędzić?

Studenci nie zawsze dysponują wysokim budżetem, jednak nie oznacza to, że muszą rezygnować z wycieczek i poznawania świata. Bez żadnych przeszkód mogą podróżować po Europie, wydając na ten cel niewielkie kwoty. Praktycznie każdy student może zdecydować się na krótki city break do jednego z miast o bogatej historii i tradycjach. Jak zaplanować taki wyjazd, by nie wydawać zbyt dużo? W jaki sposób studenci mogą zaoszczędzić podczas zwiedzania Europy? Oto sprawdzone sposoby na tańsze studenckie podróże.

Zmniejszenie liczby noclegów

W przypadku city breaków warto rozważyć rezygnację z części noclegów. Warto wybrać lot lub pociąg, którym dociera się na miejsce wcześnie rano i wylot wieczorem, można zrezygnować z noclegu na dwie noce. Podczas takich wyjazdów można spędzić cały dzień, zwiedzając ciekawe miejsca, ale aby podnieść komfort podróży, warto skorzystać z usług przechowalni bagażu. Przechowalnia bagażu Budapeszt, którą znajdziesz na https://usebounce.com/pl, przyjmuje plecak z osobistymi rzeczami na cały dzień już od 20 zł za dobę.

Korzystanie z przechowalni przydaje się również studentom, którzy decydują się na city break w kilku miastach. Studenci mogą zdecydować się na nocne kursy autobusów i pociągów, w których we śnie pokonują duże odległości. W taki sposób można zwiedzić m.in. Włochy lub Francję, gdzie przechowalnia bagażu Paryż w ciągu dnia przechowa walizkę, z którą w nocy student wyruszy na południe Francji.

Korzystanie ze zniżek na legitymację studencką

Legitymacja studencka uprawnia żaków do korzystania z wielu zniżek w całej Polsce i Europie. W wielu muzeach europejskich studenci mają możliwość korzystania z darmowych biletów wstępu. Darmowe wejściówki obowiązują w określone dni lub przez cały rok, co umożliwia studentom poznanie kultury, historii i tradycji starego kontynentu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki darmowym wejściówkom można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych lub więcej w zależności od cen biletów i liczby odwiedzanych muzeów. Studenci powinni jednak pamiętać o regularnym podbijaniu legitymacji, gdyż bez potwierdzenia jej ważności dokument nie zapewnia uprawnień do uzyskania darmowej wejściówki.

W celu oszczędnego podróżowania warto zorientować się także, gdzie można znaleźć bary i restauracje oferujące zniżki dla studentów. Dzięki nim można zaoszczędzić od 20 do 30% na posiłkach i cieszyć się pełnym brzuchem bez przepłacania za obiad lub kolację. Lokale, które honorują zniżki studenckie, są powszechne w większości miast, więc bez trudu można je znaleźć. W celu skorzystania z rabatu wystarczy okazać ważną legitymację studencką. Zniżki obowiązują często w barach, w których samodzielnie nakłada się jedzenie na wagę.

Tani nocleg w hostelu

Nocowanie w hostelach jest nie tylko ekonomicznym rozwiązaniem, ale także sposobem na poznawanie nowych ludzi. Godziny zameldowania i wymeldowania mogą się różnić w zależności od hostelu, więc warto się zapoznać z nimi podczas rezerwacji. Niektóre hostele oferują jednak całodobowe zameldowanie, co jest korzystne dla studentów, którzy przybywają do miasta w późnych godzinach wieczornych i chcą szybko znaleźć miejsce do spania. W większości hosteli obowiązuje rezerwacja, jednak można natrafić na obiekty, które przyjmują gości „z marszu”.

Koszty hostelu dla studentów zaczynają się od 30-40 zł za noc w wieloosobowym pokoju ze wspólną łazienką na korytarzu. Pokój dzielony jest z nieznajomymi, dlatego jeśli podróżuje się w pojedynkę, należy zachować ostrożność. Dobrym rozwiązaniem może być również wyjazd w grupie i zajęcie jednego dużego pokoju z osobami, które się zna. W przeciwnym razie warto zaopatrzyć się w kłódkę do zablokowania szafki nocnej.